Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Spadek bezrobocia zmusza pracodawców do rywalizacji. Oferują świadczenia prozdrowotne

85
Podziel się

Bezrobocie w Polsce sukcesywnie spada, zatem firmy poszukujące nowych pracowników są zmuszone oferować coraz atrakcyjniejsze oferty przyszłym pracownikom. Normą stały się benefity sportowe i zdrowotne, które kiedyś uchodziły za luksus.

Pensja to za mało. Pracodawcy kuszą pracowników m.in. prywatną opieką zdrowotną
Pensja to za mało. Pracodawcy kuszą pracowników m.in. prywatną opieką zdrowotną (Fotolia)
bDSMmEwR

Badanie "Zdrowy pracownik, zdrowy pracodawca" autorstwa Grant Thornton i Medicover nie pozostawia wątpliwości – pracodawcy coraz chętniej umieszczają w swoich ofertach pracy abonamenty prywatnej opieki zdrowotne i pakiety zdrowotne.

Spadek bezrobocia wymusza konkurencyjność

Wyniki badań jasno wskazują, że odsetek pracowników objętych świadczeniami prozdrowotnymi wzrósł ponad dwukrotnie. O ile w 2015 roku takimi pakietami był objęty co czwarty z nas, o tyle w 2019 roku jest to już niemal 60 proc. aktywnych pracowników.

bDSMmEwT

Zdaniem autorów badania to efekt spadającego bezrobocia (z 10,7 proc. w 2015 roku do 5,4 proc. w 2019 roku), które zmusza pracodawców do podniesienia konkurencyjności między sobą. Kiedyś wystarczyło zaoferować większą pensję, ale dzisiaj coraz większe znaczenie dla pracobiorców ma ich zabezpieczenie zdrowotne.

"Benefity pozapłacowe to aktualnie bardzo atrakcyjna na rynku pracy "karta przetargowa", coraz częściej wykorzystywana przez pracodawców, zarówno w celu pozyskania wykwalifikowanych specjalistów, jak i zatrzymania pracowników w firmie" – oceniła wyniki badań Anna Piśmienna, Specjalista ds. Potencjału Ludzkiego Grant Thornton.

Zobacz także: Ukraińcy dominują, ale ZUS ma też składki od obywateli Dżibuti czy Samoa

bDSMmEwZ

- Po pierwsze spadek bezrobocia jest bardzo wyraźny, mamy najniższe jego wskaźniki właściwie od 30 lat. Po drugie, mamy bardzo wysoki popyt na pracę, czyli sytuację, w której firmy otwierają nowe miejsca pracy w warunkach niskiego bezrobocia – wytłumaczył nam Andrzej Kubisiak, ekspert ds. rynku pracy w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Najczęściej oferowane są abonamenty medyczne. Współcześnie objętych jest nimi prawie połowa pracowników, a jeszcze cztery lata temu zapisany był do nich zaledwie co piąty z aktywnych zawodowo.

Na rynku funkcjonuje sporo przedsiębiorstw oferujących świadczenia medyczne firmom. Zapewniają przy tym w swojej ofercie opiekę w zakresie medycyny pracy, zmniejszenie absencji chorobowej podwładnych, a przy tym zniwelowanie kosztów tej absencji. Z kolei dla klientów łatwiejszy dostęp do specjalistów i szeroki zakres badań diagnostycznych.

bDSMmExa

Pracownicy biurowi mają lepiej

Przy abonamentach medycznych znaczenie ma charakter wykonywanej przez nas pracy. 56 proc. pracowników umysłowych ma zapewniony dostęp od swojego pracodawcy do prywatnej opieki zdrowotnej, przy zaledwie 30 proc. pracowników fizycznych. To i tak lepiej niż w 2015 roku, gdzie było to odpowiednio 24 proc. etatowców biurowych i 20 proc. fizycznych.

Najłatwiej o dodatkowe pakiety zdrowotne na stanowisku kierowniczym, gdzie zagwarantowane ma je niemal 3/4 etatowców. Z kolei przysługują one ok. co drugiemu specjaliście i mniej, niż co trzeciemu pracownikowi na niższym stanowisku.

bDSMmExb

Na ich dostępność wpływ ma również wielkość firmy i lokalizacja. Najpewniej zapewnią wam je duże firmy zlokalizowane w stolicy. Różnice są spore – w samej Warszawie oferuje je 65 proc. przedsiębiorstw. 53 proc. z kolei w miastach wojewódzkich i 21 proc. w mniejszych miejscowościach.

Ponad połowa dużych przedsiębiorstw gwarantuje swoim pracownikom dodatkową opiekę zdrowotną. 40 proc. średnich firm i 31 proc. małych również ma to w swojej ofercie.

Oferta sportowa w cenie

40 proc. zatrudnionych posiada pakiety sportowe (w 2015 roku 18 proc.). I tu widać różnicę na korzyść pracowników umysłowych, bo 43 proc. z nich cieszy się taką formą benefitów, przy 34 proc. zatrudnionych na stanowiskach bazujących na sile mięśni.

bDSMmExc

Takie pakiety dają możliwość korzystania z miejsc sportowo-rekreacyjnych. Oferty są przeróżne: od tańszych biletów, do kilku bezpłatnych wejść w miesiącu do danego punktu w ramach wykupionego abonamentu.

Tutaj również znaczenie ma wielkość firmy i miejsce jej lokalizacji. 46 proc. największych firm oferuje takie abonamenty swoim pracownikom, 34 proc. średnich i co czwarta mała. W Warszawie do oferty pracy świadczenia sportowe są zagwarantowane przy 61 proc. ofert, a w miastach wojewódzkich przy 55 proc. Tylko w co szóstej mniejszej możliwości pracodawcy oferują takie bonusy.

- Firmy zaczynają sięgać po benefity i one też w wielu branżach zaczynają się stawać pewnego rodzaju standardem. W spółkach pojawiają się dofinansowania do posiłków dla pracowników szeregowych, czy prywatne ubezpieczenia medyczne, a także karty benefitu. To już nie są świadczenia tylko i wyłącznie zarezerwowane dla kierowniczych stanowisk, ale zaczynają one trafiać również do pracowników niżej wykwalifikowanych. I to jest pewien trend rynkowy, który się w Polsce pojawił – ocenił Kubisiak.

Badanie „Zdrowy pracownik, zdrowy pracodawca” zostało przeprowadzone na losowej próbie 300 realnych ofert pracy na popularnych serwisach ogłoszeniowych w okresach styczeń-czerwiec 2015 r. oraz styczeń-czerwiec 2019 r. Jego autorami są firmy Grant Thornton i Medicover.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSMmExu
rynek pracy
KOMENTARZE
(85)
ja
2 lata temu
Ale osiągnięcie. 74 lata po wojnie i się chwalą pakietem na siłowni. 40 lat temu w przebrzydłej komunie miałem z mamy zakładu pracy (normalny zakład produkcyjny) wejściówkę na basen i sztuczne lodowisko. A poza tym człowieka było stać na takie wielkie atrakcje. Jak ktoś chciał ćwiczyć to miał SKS i kluby sportowe
Spoon
2 lata temu
U mnie w firmie protestowaliśmy i chcieliśmy podwyżki i dostaliśmy wiecie ile ?100 zł brutto i dzięki temu zarabiam 2500 na rękę ...tylko dlatego ze mieszkam w małej miejscowości i wszyscy pseudo biznesmeni są tu dogadani ile płacić pracownikom bo wszyscy się znają -lecz niedługo rzucam prezeskowi wypowiedzenie i wyjeżdżam za granice
wiedząca
2 lata temu
Nie piszcie głupot - ludziom nie potrzebne żadne dodatkowe bajery ! Wystarczy uczciwie zapłacić !!! Ale u nas pracodawca chce wydoić maksymalnie robotnika a samemu zgarniać kokosy. Kto to jest pracodawca ? To resortowe dziecko jakiegoś 1 sekretarza, któremu tatuś zapewnił firmę z "przejętego" za grosze majątku państwowego i zapewnił wykończenie konkurencji przez skarbówkę !!!
bDSMmExv
Tom
2 lata temu
a ja życzę pracodawcom takich samych pensji jakie oni wypłacają swoim pracownikom
Bzdura
2 lata temu
Jaki spadek bezrobocia. U mnie w mieście zamyka się już firmy a wypłaty od dwóch lat stoją w miejscu. Bzdura i propaganda
...
Następna strona