Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Bykowe w Polsce? Badanie nie pozostawia wątpliwości. Polacy zdecydowanie przeciwni

964
Podziel się:

Ponad 70 proc. Polaków nie zgadza się na podatek od osób bezdzietnych - tak wynika z badania dla WP. Absolutna zgodność w tej kwestii jest niezależna nawet od poglądów politycznych.

Ponad 70 proc. Polaków nie zgadza się na podatek od osób bezdzietnych.
Ponad 70 proc. Polaków nie zgadza się na podatek od osób bezdzietnych. (East News)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozważa wprowadzenie podatku dla osób bezdzietnych, tzw. bykowego. Miałoby to na celu sprawić, że Polacy zaczną wreszcie rodzić dzieci. Dotychczasowe próby zwiększenia liczby urodzeń nie przyniosły rezultatów oczekiwanych przez rząd, stąd poszukuje on nowych rozwiązań.

Okazuje się jednak, że Polacy nie chcą być jednak zmuszani do tego przy pomocy podatków. Według badania dla WP na panelu Ariadna nie zgadzamy się na taką formę stymulacji dzietności.

Ankietowani jasno wskazują, że większość Polaków, bo aż 72 proc. nie akceptuje bykowego. 46 proc. z badanych wyraziło swój zdecydowany sprzeciw wobec pomysłu MSWiA. Z nowym podatkiem zgadza się zaledwie 16 proc.

Zobacz także: Zobacz także: Bykowe nową propozycją MSWiA. Tak chcą walczyć z niedoborem rąk do pracy

Co ciekawe, zgodność w tej kwestii przejawiają wyborcy obu największych partii. 72 proc. zwolenników Prawa i Sprawiedliwości opowiedziało się przeciwko bykowemu, a 17 proc. za nim. Z kolei wśród osób popierających Platformę Obywatelską 75 proc. osób nie chce nowej daniny prorodzinnej. Przychylnych jej jest 21 proc. wyborców PO.

Jednak zwolennicy nowego podatku nie chcieliby, aby uderzał on po kieszeni Polaków. Gdyby MSWiA zdecydowało się na wprowadzenie bykowego, to znaczna część popierających go badanych (37 proc.) preferowałaby obciążenie w wysokości zaledwie do 50 złotych miesięcznie. Trudno by było z tego sfinansować 500+.

Z kolei tylko 9 proc. zwolenników chciałoby, by bykowe wynosiło powyżej 500 złotych na miesiąc. Jeśli podatek wynosiłby taką kwotę, to trudno byłoby go płacić najsłabiej zarabiającym. Przypomnijmy, że pensja minimalna na rękę to ok. 1600 zł.

16 proc. badanych uważa, że bykowe powinno zmieścić się w granicy 201 a 500 złotych. Podobna ilość osób (14 proc.) zgadza się z wysokością podatku na poziomie między 151 a 200 złotych.

Tylko 9 proc. byłaby usatysfakcjonowana bykowym w wysokości pomiędzy 101 a 150 złotych, a co szósty z badanych zgodziłby się z opłatą od 51 do 100 złotych.

- Gdyby zapytać Polaków o ulgi podatkowe na dzieci, to sporo osób byłoby za ich wprowadzeniem – powiedział nam Aleksander Łaszek, główny ekonomista i wiceprezes zarządu Forum Obywatelskiego Rozwoju.

- Mamy już w prawie ulgi na najmłodszych i nikt przeciwko nim nie protestuje. A tak naprawdę efekt ekonomiczny tych ulg jest podobny, co tzw. podatek bykowy. Więcej mają płacić osoby, które nie mają dzieci – dodał.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji już jakiś czas temu poinformowało, że pomysł opodatkowania bezdzietnych jest wyłącznie "wstępną koncepcją, która zawiera różne propozycje dot. migracji i rynku pracy”. Elżbieta Witek, szefowa MSWiA, podjęła decyzję, że nie będą prowadzone żadne prace nad bykowym na obecnym etapie opracowywania strategii przez ministerstwo.

Badanie w panelu Ariadna zostało przygotowane na próbie 1040 osób w wieku od 18 lat wzwyż.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(964)
Ciemnowidz
3 lata temu
Małżeństwa na siłę???? Żeby później razem się zabijali dla bukowego ???? Porażka.... Czy księża i zakonnice też zapłacą bukowe ? Przecież nie mają rodzin....
Onigiri
3 lata temu
Powinni przywrócić bykowe dla ludzi, którzy nie mają dzieci. Ten podatek byłby impulsem do zakładania rodzin i poprawiłby sytuację demograficzną kraju. Dzieci, które będą w przyszłości potrzebne polskiej gospodarce będąc przyszłymi podatkownikami. Dzięki ich pracy można będzie utrzymać przyszłych emerytów. Dlaczego moje dzieci mają pracować na emerytury ludzi, którzy z czystego egoizmu nie posiadali potomstwa.
....
4 lata temu
Niech spróbują wprowadzić podatek od biedy to zrzekam się obywatelstwa. Mam płacić karę za to że mnie na dzieci nie stać,jeszcze czego.
Krzychu
4 lata temu
Jarek w pierwszej kolejności powinien zapłacić, a jeśli ktoś nie może mieć dzieci? obowiązkowe badania lekarskie pod nadzorem PIS?
hh
5 lata temu
Minimalna na reke 1600 a hiszpanska brutto minimum 1200 euro
...
Następna strona