Notowania

gospodarka
12.07.2019 13:24

Pół miliona obcokrajowców przyjdzie po polskie emerytury. Wpłacili już do systemu 13 mld zł

Ukraińska, białoruska, rosyjska i… niemiecka kroplówka dla polskiego systemu emerytalnego jest już coraz większa. Jak wynika z informacji money.pl, obcokrajowcy uzbierali już w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych blisko 13,7 mld zł. Płacą, choć w większości jeszcze żadnej emerytury nie pobierają.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Obcokrajowcy coraz częściej płacą ZUS. Odkłada na starość już blisko pół miliona (Fot: East News)

Kto przyjeżdża pracować do Polski? Statystyki mówią jasno: najczęściej mężczyźni, najczęściej w wieku od 20 do 49 lat. Do naszego kraju trafiają ze Wschodu - wyjeżdżają z Ukrainy i Białorusi oraz Rosji. Na razie pracują, ale po polskie emerytury przyjdą za kilkadziesiąt lat. A że przyjdą to jest pewne, bo spora grupa obcokrajowców już płaci w Polsce składki.

Blisko pół miliona cudzoziemców dorzuca się już do systemu z każdej pensji. W sumie obcokrajowcy uzbierali 13,7 mld zł na przyszłość.

Za pięć lat prawo do świadczeń uzyska pierwsza spora grupa 20 tys. osób. Za dekadę dołączy do nich kolejne 40 tys. osób. W ciągu kolejnych 35 lat do ZUS przyjdzie w sumie 400 tys. emerytów.

Zobacz także: Ryczałtowy ZUS do zmiany? "Zobaczymy, jaki będzie stan budżetu"

3 mld zł w 2017 roku, 4,3 mld zł w 2018 roku - jak wynika z informacji money.pl, tyle w ubiegłym roku obcokrajowcy wpłacili do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Fundusz odpowiada za świadczenia (emerytalne, rentowe, chorobowe) dla pracujących Polaków i pracujących w Polsce cudzoziemców.

Miliardy ze składek

A tych drugich jest coraz więcej. Co ważne, dorzucają się, choć rzadko swoje pieniądze pobierają w formie świadczeń.

W ostatnim czasie ZUS wypłacał zaledwie 5 tys. rent i emerytur. A przecież składki płaciło blisko 100 razy więcej osób. Dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych to oczywisty zysk w krótkim okresie - pobiera więcej środków od pracujących niż na nich wydaje. Mówiąc inaczej: jak wynika z szacunków money.pl w ubiegłym roku obcokrajowcy swoimi składkami sfinansowali 170 tys. średnich rocznych emerytur. To się oczywiście zmieni w momencie, gdy obcokrajowcy zaczną wypłacać pieniądze na starość.

Najwięcej wśród wpłacających do FUS obcokrajowców jest oczywiście obywateli Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Rumunii. To właśnie oni byli sporym wsparciem dla polskiego budżetu.

Nie ma wątpliwości, że gdyby nie armia płacących obcokrajowców, to sytuacja w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych byłaby zdecydowanie gorsza. To m.in. dzięki nim FUS mógł w ostatnich latach rezygnować z części budżetowych dotacji, a także sfinansować tak zwaną 13. emeryturę dla seniorów. Postulat Prawa i Sprawiedliwości kosztował mniej więcej tyle, ile do systemu przelali obcokrajowcy.

- Być może rozwijanie zdolności do elastycznego reagowania na zaskakujące wydarzenia jest dzisiaj kluczowe - mówi Dariusz Filar.
Antykruchość, czyli o tym, jak przetrwać w niepewnych czasach

Co ciekawe, nieco inaczej wygląda lista narodów, gdy spojrzy się na uzbierane już w systemie pieniądze. Wciąż dominują kraje Wschodu, ale w siłę rosną Niemcy i Francja. Powód? Prozaiczny. Pracownicy z Zachodu z reguły pracują na wyżej płatnych stanowiskach niż pracownicy ze Wschodu. W efekcie na kontach mają więcej.

Lata wsparcia

Fala cudzoziemców w ZUS pojawiła się dopiero kilka lat temu. Od 2009 do 2014 roku liczba cudzoziemców dorzucających się do systemu emerytalnego wzrosła jedynie o 59 tys. osób. Od 2014 do 2018 roku liczba ta urosła już o ponad 445 tys.

Emerytur i rent cudzoziemcy nie pobierają, ale coraz częściej sięgają po zasiłki macierzyńskie. Tu pracują, tu zakładają rodziny.

Andrzej Rzońca
Pięć kluczowych dla portfela obietnic Koalicji Europejskiej. "Niższe podatki, wyższa płaca"

Jak wynika z informacji money.pl, w Polsce rodzi się coraz więcej dzieci pracujących u nas obcokrajowców. Jeszcze w 2015 roku ZUS wypłacał 4 tys. zasiłków macierzyńskich. Do końca września 2018 roku liczba ta urosła aż o 25 proc. Wtedy zasiłki macierzyńskie otrzymywało już blisko 6 tys. obcokrajowców. Powędrowało na ten cel w tym samym czasie ponad 60 mln zł. Dwukrotnie urosły też wypłacane zasiłki opiekuńcze - już nie 3 tys. osób, a blisko 6 tys. osób je otrzymuje.

Tagi: gospodarka, gospodarka polska, gospodarka wiadomości, ukraińcy w polsce, zus, emerytury
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-07-2019

ruch narodowyukrainiec musi w polin pracowac tylko 1 miesiac i dostaje najnizsza emeryturę z zus . artykół kłamie . Polak jak nie ma składek dostaje tyle ile … Czytaj całość

12-07-2019

Miliony PolakówHehe a Polacy w Niemczech na Gewerbie robili bez składek i przyjadą też po Polskie emerytury. To będzie dopiero jaja w milionach!

12-07-2019

zus to bankrutJeszcze nie wiedzą co ich czeka :D

Rozwiń komentarze (22)