Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Koronawirus. Prezydent podpisał ustawę o dodatkach dla medyków

302
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje, że dodatki za pracę przy COVID-19 będą otrzymywać jedynie medycy skierowani do niej przez wojewodę - wynika z niedzielnego komunikatu Kancelarii Prezydenta.

Koronawirus. Prezydent podpisał ustawę o dodatkach dla medyków
Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatkach dla medyków skierowanych do walki z pandemią przez wojewodę (Flickr, Kancelaria Senatu)

Podpisanie tej ustawy przybliża nas do uporządkowania przepisów w sprawie dodatków dla medyków. W opublikowanej w sobotę w Dzienniku Ustaw wersji dodatki należą się wszystkim medykom, a nie tylko oddelegowanym przez wojewodę. Nie taka jednak była intencja rząd, stąd potrzeba szybkich zmian. Teraz podpisany przez Andrzeja Dudę dokument może zostać opublikowany w Dzienniku Ustaw, co zakończy chaos.

Więcej o zamieszaniu z uchwalaniem tych przepisów pisaliśmy TUTAJ.

Przypomnijmy, że w sobotę Sejm przegłosował rządową propozycję przyznającą specjalne dodatki dla pracowników ochrony zdrowia, ale tylko tym pracownikom, którzy decyzją wojewodów, zostali oddelegowani do pracy przy zwalczaniu pandemii COVID-19. Osoby te otrzymają 100 proc. wynagrodzenia.

Jak czytamy w uzasadnieniu, jego celem jest konwalidacja błędu, który miał miejsce niedawno podczas rozpatrywania w Sejmie poprawek Senatu.

Nowela usuwa także możliwość wypłaty osobie zatrudnionej w podmiocie leczniczym – w okresie podlegania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, wynikających z pozostawania w styczności z osobami chorymi z powodu COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w podmiocie leczniczym oraz w czasie niezdolności do pracy z powodu COVID-19 – wynagrodzenia w pełnej wysokości. Przewidziano jedynie możliwość wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Zobacz także: Obejrzyj też: COVID wpłynął na firmy. "Najszybciej w historii przyspieszył cyfryzację"

Znowelizowane przepisy wykluczają także możliwość wypłaty zasiłku w przypadku izolacji, tj. odosobnienia osoby lub grupy osób chorych na chorobę zakaźną albo osoby lub grupy osób podejrzanych o chorobę zakaźną, w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby.

Uchylono również przepis, który nakładał na Prezesa NFZ obowiązek dokonania zmiany planu finansowego NFZ na rok 2020 w celu podwyższenia opłaty ryczałtowej.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Według prawników dopóki nowa ustawa nie trafi do Dziennika Ustaw, obowiązuje ta, która zapewnia dodatki wszystkim medykom. Można się jednak spodziewać, że po podpisie prezydenta zostanie bardzo szybko opublikowana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(302)
Miki
3 lata temu
Ja ze swej strony myślę że lekarze to lekarze zawsze i każdego leczą nie tylko zdrowych ludzi leczą uważam że nie powinni leczyć tylko z powodu pieniędzy ale dlatego że chca leczyć ludzi
dsgbz
3 lata temu
Czytac nie potrafi ale podpisac juz umie
To się porobi...
3 lata temu
Dopiero co podpisał ustawę która dawała podwyżki wszystkim pracującym przy covid 19. Teraz podpisał ustawę która przyznaje kasę tym powołanym przez wojewodów czyli rządowych namiestników w terenie a odbierającą wszystkim pozostałym którym się należało wg pierwszej ustawy. Bajzel w PiS owskim stylu. Oni już się potykają o własne nogi. Ilu ludzi jeszcze musi umrzeć zanim zaczną kompetentnie dbać o nasze zdrowie i życie?
Rozalia
3 lata temu
Dobrze, niech mają. Chciałabym jednak też wrócić do pracy, ukończyłam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, rewelacyjnie mi poszło, mam wiedzę, ale warunki nie sprzyjają.
Pracujący
3 lata temu
Szpitale Covidowe nie przyjmują pcjentow z objawami dopóki taki pacjent nie będzie zdjagnozowany w "normalnym" szpitalu. Dopiero z niego trafia ewentualnie do jednoimennego. Wcześniej oczywiście oczekuje na sorze na wynik testu PCR kilkanaście godzin gdzie takim pacjentem niejednokrotnie w ciężkim stanie zajmują się pielgniarki, ratownicy, sanitariusze, lekarze. Salowe po takim pacjencie muszą "ogarnąć" taka izolatkę... A jest ich po kilka i cały czas wszystkie zajęte. Jedna się zwalnia jest zajmowana przez następna osobę... Ale oczywiście o tym się nie pisze, nie mówi... Przecież to tylko Ci skierowani przez wojewodę walczą z Covid19... Bzdura, cyrk jakich mało.
...
Następna strona