Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Koronawirus. Dostęp do szczepionek jeszcze bardziej pogłębi nierówności na świecie

8
Podziel się:

Im bogatsze jest państwo, tym szybciej wyjdzie z kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Jest to głównie zasługa łatwiejszego dostępu do szczepionek - wynika z najnowszego raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Koronawirus. Dostęp do szczepionek jeszcze bardziej pogłębi nierówności na świecie
Dostęp do szczepionek pogłębi nierówności między krajami bogatymi a biednymi. (Pixabay)

Raport "World Economic Outlook" MFW, na który powołuje się "Rzeczpospolita", wskazuje, że w ujęciu najbliższych kilku lat gospodarcze koszty trwającej pandemii koronawirusa, najpewniej będą niższe, niż globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku.

Tempo ożywienia gospodarczego będzie jednak zróżnicowane, a wpływ na nie będą mieć przede wszystkim dwa czynniki: przebieg szczepień oraz gospodarcza polityka państw. Oba stawiają w uprzywilejowanej pozycji państwa zamożne, które mają łatwiejszą drogę do zapewnienia preparatów swoim obywatelom, a także mogą włożyć większe środki w ratowanie gospodarki.

Jeżeli natomiast mowa o państwach biedniejszych, najtrudniej do gospodarczej stabilizacji będzie wrócić tym z nich, które są uzależnione od turystyki - zwraca uwagę "Rp". Dlatego też najbliższe lata mogą przynieść spore zróżnicowanie koniunktury wśród państw. Pogłębią też nierówności dochodowe pomiędzy krajami.

Zobacz także: Kolejne miliardy dla przedsiębiorców. Jakie branże dostaną wsparcie

Zdaniem MSW światowa gospodarka powiększy się w tym roku o 6 proc., a w 2022 roku - o 4,4 proc. Natomiast w zeszłym roku skurczyła się o 3,3 proc.

Najlepiej rysuje się sytuacja Stanów Zjednoczonych, którego PKB - zdaniem MFW - zwiększy się o 6,4 proc., a w 2022 roku - o 3,5 proc. Fundusz podkreśla, że to jedyne państwo, które przekroczy szacunki co do rozwoju PKB sprzed pandemii, a zawdzięcza to przede wszystkim zastrzykom fiskalnym administracji Joe Bidena oraz błyskawicznej akcji szczepień.

Według MFW PKB Polski będzie o 3,3 proc. mniejsze, niż sugerowały to prognozy sprzed pandemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
gospodarka światowa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
no!
12 miesięcy temu
Jako zwolenniczka równości - oddaję wszystkie dawki, które ktoś kupił w moim imieniu, chociaż ja nigdy woli zakupu czegoś takiego nie wyrażałam i nie podpisywałam żadnej umowy kupna-sprzedaży, tym bardziej ODDAJĘ dla dobra ludzkości oczywiście!!!
+o+
rok temu
Myślicie, że jak wyszczepią wszystkich to wirus zniknie? Nie. Zniknie, jak ktoś z góry da znak że ma zniknąć. Ale wtedy nie będzie wesoło, bo to oznaczać będzie, że ogłoszą kolejny cyrk z zastraszaniem (braki żywności, kryzys ekologiczny, jakaś wojna itd.). Tak to działa. Mają media, to mają władze nad umysłami. A nieświadomych tego ludzi jest ok. 75%. Wyłączcie tv i przestańcie czytać onety, wp, a stracą nad Wami władze. Tylko do tego trzeba ludzi świadomych i z wartościami.
Piotr
2 lata temu
A jaka jest zachorowalnosć na covid w krajach afrykanskich? Poziom tła czy mniej?
Ka.
2 lata temu
Strasznie sie przejalem. Ojejku, ojejku. Jeszcze niech bialasy pojada do Afroafrykanow kopac im studnie, bo przeciez te biedaczki nie maja dostepu do czystej wody... Srednia dzietnosc w kraju afrykanskim, w ktorym bylem 5,03. Pomozmy im to bedzie 11,0...
Uwaga
2 lata temu
Moją szczepionkę oddajcie politykom.