Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Nowy Ład. Rewolucja podatkowa, na której ma skorzystać 17 mln Polaków

358
Podziel się

Likwidacja lub znaczne zmniejszenie odliczenia w PIT składki zdrowotnej, podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł, podniesienie progu podatkowego z obecnych 85 tys. zł do 120 tys. zł – takie zmiany może zawierać Nowy Ład. Czy faktycznie takie zapisy znajdą się w projekcie PiS, dowiemy się na przełomie kwietnia i maja.

Nowy Ład. Rewolucja podatkowa, na której ma skorzystać 17 mln Polaków
(KPRM)
bDSwkwKt

Nowy Ład zakłada kompleksową reformę systemu podatkowego. Na jego rozwiązaniach skorzystać może ok. 17 mln Polaków - to według "Dziennika Gazety Prawnej" robocze zapisy Nowego Ładu dotyczące tej kwestii.

Dziennik ustalił, że podatkowa rewolucja miałaby się odbyć w trzech krokach. Po pierwsze planowana jest likwidacja lub znaczne zmniejszenie odliczenia w PIT składki zdrowotnej. Drugim ruchem jest podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł, o czym pisało już Oko.press. Trzecim – podniesienie progu podatkowego z obecnych 85 tys. zł do 120 tys. zł (co byłoby pierwszym takim posunięciem od kilkunastu lat). Te zmiany to uzupełnienie do obniżonej już z 18 do 17 proc. pierwszej stawki PIT.

Jednymi z większych beneficjentów byłyby osoby z zarobkami w okolicy minimalnego wynagrodzenia.

bDSwkwKv
Zobacz także: Nowy Ład PiS. Będzie większe wsparcie rodzin z dziećmi? Szykuje się ulga podatkowa

"Zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej oznaczać będą rewolucję dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które także zapłaciłyby składkę proporcjonalną do dochodu. Dla wielu oznaczałoby to wzrost obciążeń. Konsekwencją radykalnej podwyżki kwoty wolnej będzie z kolei zwolnienie z podatku PIT emerytur i rent do wysokości 2,5 tys. zł" - konkluduje dziennik.

bDSwkwKB

Równość płac, inwestycje publiczne

Z informacji dziennika wynika też, że w proponowanych rozwiązaniach duży nacisk położono na kwestie równości płac. "I tak np. w firmach zatrudniających powyżej 250 osób pracownik mógłby zażądać, by w ciągu miesiąca pracodawca uzasadnił, z czego wynikają jego aktualne zarobki. Można byłoby też zażądać informacji o średnich zarobkach osób płci przeciwnej, które wykonują podobną pracę" - czytamy.

Gazeta pisze również, że jednym z istotnych wątków Nowego Ładu jest program inwestycji publicznych.

"W związku z tym rozważane jest utworzenie funduszu, którym zarządzałby Bank Gospodarstwa Krajowego. Pieniądze pochodziłyby z emisji obligacji rozwojowych. Mógłby to być drugi filar finansowania inwestycji – oprócz 770 mld zł z unijnej polityki spójności i funduszu odbudowy. Dodatkowo rozważana jest tzw. subwencja inwestycyjna. Ma ona wyrównać straty, jakie samorządy poniosłyby na zmianach w podatkach dochodowych" - pisze gazeta.

bDSwkwKC

Nowy Ład musiał poczekać

Polski Nowy Ład zapowiadany jest jako kompleksowy program społeczno-gospodarczy. Ma objąć podatki, zawierać komponent inwestycyjny i rozwojowy. Będzie akcentować zmiany w ochronie zdrowia, transformację energetyczną, rozwój mieszkalnictwa. Konkrety mieliśmy poznać w sobotę 20 marca, ale prezentacja została przeniesiona na późniejszy termin.

Politycy ogłosili, że aktualnie nie czas na konferencje programowe, lecz ministrowie mają się skoncentrować na zwalczaniu pandemii. Wielu komentatorów zwróciło wtedy uwagę, że pandemia to dla PiS-u wygodny pretekst do odwołania prezentacji.

bDSwkwKD

Kiedy poznamy program, którego postanowienia od kilku tygodni sączą w przekazie medialnym politycy partii rządzącej? Pod koniec marca rzecznik rządu powiedział, że ma nadzieję, że nastąpi to na przełomie maja i kwietnia. Nie jest to jednak żaden sztywny termin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSwkwKW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(358)
Soto
6 dni temu
Największym złodziejem w białych rękawiczkach jest państwo polskie. Jak można karać ludzi pracujących podatkiem dochodowym, a bezrobotnych leni nagradzać zasiłkami?
jar
6 dni temu
Określenie "Nowy Ład" pochodzi z głębokiej komuny, ze znanej piosenki (1950): Zbudujemy nową Polskę/Zbudujemy taki świat/W którym wszystko będzie lepsze/ W którym nowy będzie ład.
Jan
6 dni temu
Suma korzyści tych 18 mln Polaków będzie i tak mniejsza niż korzyści jakie uzyskał Obajtek, jego rodzina i jego ekipa z Pcimia.
bDSwkwKX
Ajanato
6 dni temu
Czyli kwotę wolną odliczą tylko Ci którzy mają dochody do 2500zl.A kto ma więcej po staremu .Zostałem rok dłużej w pracy aby podwyższyć wysokość emerytury to teraz zostanę za to ukarany.
olo
6 dni temu
Nic za darmo ???? Mamy wczesniejsze wybory ??
...
Następna strona