Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus. Firmy będą zwalniać pracowników

5
Podziel się

Redukcję planuje 12,8 proc. badanych firm. 69 proc. chce utrzymać stan zatrudnienia - wynika z raportu Personnel Service "Barometr rynku Pracy".

13 proc. firm zamierza zwalniać pracowników.
13 proc. firm zamierza zwalniać pracowników. (Pixabay)
bEpHOXkl

"Pracodawcy i pracownicy są pełni obaw. Spowolnienie gospodarcze, potęgowane przez epidemię koronawirusa to zmartwienie aż 63 proc. firm. Aktualnie, zdecydowana większość pracodawców nie planuje zwiększania poziomu zatrudnienia. Po raz pierwszy od kilku lat spadło też zainteresowanie rekrutacją pracowników z Ukrainy. Na stanowiska, które dotychczas zajmowali w dużej mierze Ukraińcy, zgłaszają się Polacy. Chodzi m.in. o kurierów, sprzedawców w sklepach, kierowców Ubera, dostawców jedzenia. To prace, które Polacy podejmują tymczasowo, żeby poradzić sobie w tym trudnym czasie. Nie wiadomo jednak czy to krótkoterminowe rozwiązanie nie stanie się czymś bardziej trwałym" - powiedział prezes Personnel Service Krzysztof Inglot.

Zainteresowanie pracownikami zza granicy wyraźnie spadło. Jak wynika z badania, pod koniec lutego tylko 11 proc. firm deklarowało zatrudnianie kadry ze Wschodu, a 10 proc. zamierzało rekrutować ich w najbliższej przyszłości.

"W poprzednich edycjach odsetek przedsiębiorstw planujących rekrutację Ukraińców wynosił m.in. 16% w drugiej połowie 2019 roku, 17 proc. w drugiej połowie 2018 i 19 proc. w pierwszej połowie 2017 roku. Eksperci firmy wskazują, że spadek deklaracji o chęci zatrudniania Ukraińców spotęgował znacznie koronawirus. Nie oznacza to jednak, że pracy dla Ukraińców nie będzie w ogóle" - czytamy w komunikacie Personel Service.

bEpHOXkn
Zobacz także: Oglądaj też: Odmrażanie gospodarki. Minister zdradza szczegóły 3. etapu: czynne świetlice, mniej dzieci w klasach

Badanie wykazało również, że 29 proc. firm, o 20 pkt proc. więcej niż w poprzedniej edycji badania, obawia się odpływu pracowników z Ukrainy na niemiecki rynek pracy.

bEpHOXkt

"W związku z tym prawie 5 proc. pracodawców deklaruje, że zamierza oferować kadrze ze Wschodu konkurencyjne warunki, żeby uniknąć ich migracji do Niemiec, a 26 proc. planuje sięgać po pracowników z innych krajów" - czytamy w raporcie.

Badani przedsiębiorcy wskazali również, że 74 proc. z nich nie zamierza wdrażać automatyzacji a 17 proc. przedsiębiorców nie planuje tego na razie, ale nie wyklucza takiej możliwości w przyszłości.

"Co więcej, aż 68 proc. przedsiębiorców jest zdania, że ich firma nie jest gotowa na automatyzację. Spokojny o rewolucję technologiczną jest co czwarty pracodawca, który czuje, że jego przedsiębiorstwo jest przygotowane na zmiany, jakie czekają rynek pracy. Dla pracowników pozytywną informacją powinny być zapewnienia, że w ocenie aż 61 proc. firm automatyzacja lub/i robotyzacja w firmie nie przyczyni się do zmniejszenia poziomu zatrudnienia. Przeciwnego zdania jest co trzeci przedsiębiorca. Warto jednak zwrócić uwagę, że w największych firmach zatrudniających ponad 250 pracowników, prawie połowa pracodawców twierdzi, że postępująca automatyzacja przyczyni się do obniżenia poziomu zatrudnienia. Tego zdania jest też 30 proc. małych i 27 proc. średnich przedsiębiorstw" - czytamy w raporcie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bEpHOXku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEpHOXkO
wiadomości
praca
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
Boruta
rok temu
Zwalniajcie juz teraz nie robcie sobie kosztow, bo czeka nas smierc glodowa . Juz kosa nadciaga
hel
rok temu
12 procent, a napiszcie ile upadło i ile już pozwalniało. Poza tym ci co nie zwolnią i tak będą cięli pensje.
Dzisiaj
rok temu
Dobrze ze wyjechalem 15 lat temu. Bo teraz to przynajmniej nam 2100zl emerytury wyliczone. W Polsce to oplaca sie tylko alkohol prostytutki i juz nawet nie jedzenie i tym bardziej morze...
bEpHOXkP
yimsha
rok temu
Hm, coś słaby tytuł artykułu, skoro 69 proc. chce utrzymać stan zatrudnienia, a tylko 12,8 proc. badanych firm deklaruje, że będzie zwalniać. Panie dziennikarzu, coś pan artykuły pomylił.
gość
rok temu
Co wy z ty zwalnianiem? ja będę zatrudniał, trzeba się odbudować ...