Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus zmieni rynek pracy? Zamiast umowy pracodawcy zaoferują kontrakty

110
Podziel się

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa zmusza pracodawców do zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu. Zamiast redukcji zatrudnienia rozwiązaniem dla przedsiębiorców może okazać się praca na kontraktach - wskazuje Bergman Engineering.

Koronawirus w Polsce. Praca kontraktowa to przyszłość?
Koronawirus w Polsce. Praca kontraktowa to przyszłość? (Pexels)
bErycVDp

Pandemia koronawirusa może wywrócić rynek pracy. Zawirowania widać już teraz - Konfederacja Lewiatan ostrzega, że coraz więcej firm planuje zastosować mechanizm zwolnień grupowych.

Kryzys wywołany przez zamrożenie gospodarki może doprowadzić do tego, że pracę straci nawet 1,4 mln osób - wskazują dane resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. A to zakłada optymistyczny wariant. W pesymistycznym bezrobocie sięgnie 10 proc.

Rozwiązanie wskazuje Tomasz Szpikowski, CEO firmy rekrutacyjnej Bergman Engineering. Pandemia może bowiem przyspieszyć implementowanie w Polsce trendu tzw. kontraktingu, który już teraz jest niezwykle popularny na Zachodzie.

bErycVDr
Zobacz także: Zobacz też: Wybory w cieniu kryzysu. "Politycy zajmują się teraz sobą"

- Ten trend cały czas rośnie, bo zgodnie z badaniami CXC do 2025 roku w światowych korporacjach pracownicy kontraktowi mają stanowić od 30 do 50 proc. ogółu pracowników. W Polsce te liczby także będą wzrastać, bo w dobie i po pandemii próby utrzymania firmy przy konieczności zmniejszania kosztów jej prowadzenia będą generować inwestycję w rozwiązania najbardziej ekonomiczne i opłacalne - mówi Tomasz Szpikowski.

bErycVDx

Bergman Engineering wskazuje, że praca kontraktowa jest coraz popularniejszą metodą zatrudnienia na świecie. Powołuje się na przykład Google'a. Gigant cyfrowy współpracuje z ponad dwustu tysiącami pracowników. 102 tys. to pracownicy pełnoetatowi, a 121 tys. - kontraktowi.

Praca kontraktowa oznacza, że pracodawca wynajmuje specjalistów bez ponoszenia kosztów tradycyjnych świadczeń, takich jak opłacanie składek ZUS, zdrowotnych czy zaliczek na podatek PIT. Kontrakt działa na podobnej zasadzie, co umowa o dzieło czy zlecenie.

Kontrakt jednak zawarty jest pomiędzy przedsiębiorstwami, które rozliczają się na podstawie faktur VAT. Rozliczenie następuje między firmą poszukującą pracowników a przedsiębiorstwem ich dostarczających.

bErycVDy

- Kontrakting jako forma współpracy okazuje się oczywistą odpowiedzią na trudności, z jakimi mierzyli się przez ostatnie lata zarówno przedsiębiorcy, jak i wykwalifikowani specjaliści. Warto bowiem zauważyć, że nie jest on niczym innym niż próbą sformalizowania tego, co i tak dzieje się na rynku - podsumowuje Tomasz Szpikowski.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErycVDz
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bErycVDS
KOMENTARZE
(110)
Witek
rok temu
Sytuacja jest wyjątkowa, więc i rynek się dostosuje. Chociaż już w tej chwili widać, że nie będzie tak źle. Przecież firmy muszą wrócić na normalne tory, a do obsługi będa potrzebni ludzie. Sam straciłem robote. W tej chwili szukam czegoś chociaż na chwile by przetrwać. Na stronie medicover z tego co widzę jest sporo ofert nie tylko dla medyków. Praca biurowa, administracja i IT - kwestia indywidualnego doświadczenia. I chociaz opiekun indywidualnego klienta to moze nie jest wymarzone zajęcia dla mnie, ale przynajmniej pensja będzie, a fima jest renomowana i stawia na rozwój pracowników
Olaf
rok temu
Moim zdaniem ten czas to dla nas czas próby. Wydaje mnie sie że po prostu nie wolno sie na nic zamykać, na żadne propozycje i robic swoje. W medicover na przykład zreszta od dawna jest tak ze ludzie którzy pracuja w call center dostają na poczatek umowę zlecenie na rok. Po tym czasie dopiero podpisuje sie umowę o prace. Awansowac mozna tez bardzo szybko - wystarczy po prostu dobrze robic to co nalezy do obowiązków
Oracownik
rok temu
Bzdury opowiadacie federacja Lewiatan, nigdy w sieci tej sklepów już nie kupię nic, chcecie mieć darmowa siłę roboczą, wypad z Polski wstyd tak swoich traktować!!!
bErycVDT
grzegorz
rok temu
W ogóle należy zlikwidować tzw umowy o pracę i wprowadzić rozliczenia biznesowe, wtedy ludzie będą się bardziej starać, będą bardziej wydajni i nie trzeba ich będzie pilnować na każdym kroku
Plj
rok temu
Dobry pomysł kontrakt jestem za a komu się nie podoba to na bezrobocie.
...
Następna strona