Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus zmieni rynek pracy? Zamiast umowy pracodawcy zaoferują kontrakty

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa zmusza pracodawców do zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu. Zamiast redukcji zatrudnienia rozwiązaniem dla przedsiębiorców może okazać się praca na kontraktach - wskazuje Bergman Engineering.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pexels)
Koronawirus w Polsce. Praca kontraktowa to przyszłość?

Pandemia koronawirusa może wywrócić rynek pracy. Zawirowania widać już teraz - Konfederacja Lewiatan ostrzega, że coraz więcej firm planuje zastosować mechanizm zwolnień grupowych.

Kryzys wywołany przez zamrożenie gospodarki może doprowadzić do tego, że pracę straci nawet 1,4 mln osób - wskazują dane resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. A to zakłada optymistyczny wariant. W pesymistycznym bezrobocie sięgnie 10 proc.

Rozwiązanie wskazuje Tomasz Szpikowski, CEO firmy rekrutacyjnej Bergman Engineering. Pandemia może bowiem przyspieszyć implementowanie w Polsce trendu tzw. kontraktingu, który już teraz jest niezwykle popularny na Zachodzie.

Zobacz też: Wybory w cieniu kryzysu. "Politycy zajmują się teraz sobą"

- Ten trend cały czas rośnie, bo zgodnie z badaniami CXC do 2025 roku w światowych korporacjach pracownicy kontraktowi mają stanowić od 30 do 50 proc. ogółu pracowników. W Polsce te liczby także będą wzrastać, bo w dobie i po pandemii próby utrzymania firmy przy konieczności zmniejszania kosztów jej prowadzenia będą generować inwestycję w rozwiązania najbardziej ekonomiczne i opłacalne - mówi Tomasz Szpikowski.

Koronawirus w Polsce. Nadchodzą trudne czasy dla pracowników (zdjęcie ilustracyjne).
Koronawirus w Polsce. Firmy zawieszają rekrutacje i szykują się do zwolnień

Bergman Engineering wskazuje, że praca kontraktowa jest coraz popularniejszą metodą zatrudnienia na świecie. Powołuje się na przykład Google'a. Gigant cyfrowy współpracuje z ponad dwustu tysiącami pracowników. 102 tys. to pracownicy pełnoetatowi, a 121 tys. - kontraktowi.

Praca kontraktowa oznacza, że pracodawca wynajmuje specjalistów bez ponoszenia kosztów tradycyjnych świadczeń, takich jak opłacanie składek ZUS, zdrowotnych czy zaliczek na podatek PIT. Kontrakt działa na podobnej zasadzie, co umowa o dzieło czy zlecenie.

PIE obniża prognozy dla PKB Polski.
PKB Polski według PIE. W dwóch scenariuszach czeka nas recesja

Kontrakt jednak zawarty jest pomiędzy przedsiębiorstwami, które rozliczają się na podstawie faktur VAT. Rozliczenie następuje między firmą poszukującą pracowników a przedsiębiorstwem ich dostarczających.

Minister rozwoju przedstawiła program dopłat, z którego korzystać mogą samorządy i najemcy mieszkań
Będą dopłaty dla najemców mieszkań: nawet 1500 zł miesięcznie

- Kontrakting jako forma współpracy okazuje się oczywistą odpowiedzią na trudności, z jakimi mierzyli się przez ostatnie lata zarówno przedsiębiorcy, jak i wykwalifikowani specjaliści. Warto bowiem zauważyć, że nie jest on niczym innym niż próbą sformalizowania tego, co i tak dzieje się na rynku - podsumowuje Tomasz Szpikowski.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-05-2020

KontraktowaCzyli po prostu bedzie więcej smieciowek, bo w pracy na kontrakcie trzeba sobie samemu odprowadzac skladki na Zus itp. I latwiej bedzie nas zwolnic, … Czytaj całość

04-05-2020

SeargantBzdury, w UK i innych krajach zachodnia ma sie normalna umowe o prace, z ang kontrakt, ale jest to na czas nieokreslony, nie wierzcie propagandzie … Czytaj całość

04-05-2020

Kruppa5 tysięcy euro netto miesięcznie i polski pracownik może iść na kontrakty.

Rozwiń komentarze (110)