Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Koronawirus. Jarosław Gowin mówi, kiedy możemy się spodziewać decyzji o przedłużeniu lub luzowaniu obostrzeń

33
Podziel się

O decyzjach dotyczących przedłużenia, skrócenia lub rozluźnienia rygorów będziemy informować w przyszłym tygodniu - powiedział Jarosław Gowin.

Koronawirus. Jarosław Gowin mówi, kiedy możemy się spodziewać decyzji o przedłużeniu lub luzowaniu obostrzeń
Jarosław Gowin zapowiedział, że jego resort pracuje nad przekuciem trydnej sytuacji w szanse dla polskich przedsiębiorców
bDJyojiZ

- Za wcześnie na prognozy. O ile w Polsce restrykcje wprowadzone na przełomie października i listopada przynoszą efekty niezależnie od dziennych fluktuacji, to wokół Polski pandemia zbiera coraz tragiczniejsze żniwo. O decyzjach dotyczących przedłużenia, skrócenia lub rozluźnienia rygorów będziemy informować w przyszłym tygodniu – powiedział na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia minister rozwoju, technologii i pracy Jarosław Gowin.

Poproszony został o skomentowanie decyzji właściciela Centrum rozrywki Laser Factory z Zamościa, który ogłosił, że w weekend zacznie obsługiwać klientów. Skontaktowaliśmy się z tym przedsiębiorcą, który przyznał, że jeśli nie wznowi działalności, to po prostu będzie musiał ją zamknąć. Twierdzi, że do tej pory nie otrzymał od państwa żadnej pomocy, gdyż nie zakwalifikował się do żadnej tarczy antykryzysowej.

Gowin powiedział tylko, że decyzja o otwarciu działalności pomimo zakazu będzie niezgodna z prawem i skutkować będzie wstrzymaniem pomocy dla firmy. Przypomniał, że tarcza branżowa to 20 mld zł dla 45 branż, z czego 13 mld zł to "żywa gotówka". Nie chciał odnieść się do słów przedsiębiorcy z Zamościa, że dla niego powrót do obsługi klientów to "być albo nie być".

bDJyojjb
Zobacz także: Obostrzenia pandemiczne. Będzie bunt? "Ludzie w Karpaczu mają dość"

- Nie mamy instrumentów, by pochylić się nad każdą firmą z osobna. Większe możliwości mają samorządy. Ogłosimy wkrótce program pomocy dla gmin górskich, będziemy umożliwiali samorządom zawieszenie niektórych opłat w tych gminach – zapowiedział Gowin.

Doprecyzował, że jednym z narzędzi będzie umożliwienie samorządom umarzania podatku od nieruchomości, co ma być ulga przede wszystkim dla hotelarzy i właścicieli pensjonatów. Rząd zrefinansuje samorządom 80 proc. tego umorzenia.

bDJyojjh

Kryzys to też szansa

Gowin zapowiedział, że w czwartek o godzinie 10 przedstawi plany nowej polityki przemysłowej.

- Ma ona związek nie tyle z pomocą dla branż dotkniętych kryzysem, co z wykorzystaniem szans wynikających z zerwania łańcucha dostaw oraz świadomością, że błędem było przenoszenie produkcji poza granice UE. Chcemy opracować plan konkretnych działań, które pchną polski przemysł na tory bardziej szybkiego rozwoju niż w poprzednich latach – powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJyojjC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
xyz
2 miesiące temu
Oj Jarosław, tobie dobrze wychodzi tylko snucie pięknych wizji i obiecywanie. Jak już trzeba konkretów i działania - to dwie lewe ręce i ucieczka do innego ministerstwa.
JestemRobotem
2 miesiące temu
Wyobraźcie sobie że jesteście zmuszeni do kupna ubezpieczenia w PZU, które wypłaca odszkodowanie tylko pod warunkiem, że samochód stał nieużywany w ochranianym garażu. To właśnie proponuje rząd. Ja płacę podatki - wy macie zapewnić mi możliwość normalnego funkcjonowania. Nie potraficie? To żegnamy!
zxc
2 miesiące temu
Nowy porządek świata, nowy ład gospodarczy o którym tyle mówi pan Morawiecki to ład bez polskich firm w Polsce.
bDJyojjD
oenone
2 miesiące temu
Taka logika: jeśli komuś najpierw odmówili pomocy (wstrzymali), to może otworzyć działalność, bo już został ukarany a priori.
Klu
2 miesiące temu
Też jesteśmy firmą która nie dostanie pomocy zaopatrujemy gastronomię ale mamy nie takie PKD .Od października praktycznie nie mamy przychodu. Rząd czy gmina ma to gdzieś
...
Następna strona