Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Otwierają biznes mimo lockdownu. "Albo my, albo oni. Nie mamy wyjścia"

777
Podziel się:

Centrum rozrywki Laser Factory z Zamościa wznawia działalność mimo narodowej kwarantanny. - Rodzina jest dla mnie ważniejsza, nie dostaliśmy ani złotówki pomocy. Otwieramy, by żyć - mówi money.pl właściciel obiektu.

Otwierają biznes mimo lockdownu. "Albo my, albo oni. Nie mamy wyjścia"
Centrum rozrywki Laser Factory z Zamościa wznawia działalność wbrew zakazom (Materiały prasowe)

"Po długich namysłach, rozmowach z radcami prawnymi, adwokatami nie jesteśmy w stanie czekać w nieskończoność na pomoc państwa. Ratujemy się sami. Otwieramy lokal zgodnie z prawem obowiązującym w RP i z zachowaniem reżimu sanitarnego" - poinformowali we wtorek właściciele Laser Factory na Facebooku.

Firma oferuje m.in. gry w laser tag, czyli odpowiednik paintballa. Zamiast kulek z farbą uczestnicy strzelają do siebie ze specjalnych laserowych pistoletów. Od środy właściciele otwierają jednak wszystkie swoje atrakcje, czyli paintball, strzelnicę i salę przeszkód, a do tego bilard, maszyny z grami oraz bawialnię dla dzieci.

Money.pl rozmawiało z właścicielem firmy, Łukaszem Moskalem. Jak nam powiedział, decyzja o wznowieniu działalności jest ryzykowna i odważna, ale opcje są dwie: ponowne otwarcie albo koniec biznesu.

Zobacz także: Afera ze szczepieniami. Na władze uczelni medycznej może spaść kara - nawet 250 tys. zł

- Nie wiemy, czy będzie to gra warta świeczki, czy strzał w kolano. Do przyjścia nikogo nie przymuszam, ale prowadzenia działalności urzędnicy nie mogą mi zakazać. To jest mój chleb, to jest moja praca. Albo ja i moja rodzina, albo oni - wybór jest dla mnie prosty - podkreśla pan Łukasz.

Pytany o zainteresowanie, mówi, że telefony są i pojawiają się rezerwacje. Na weekend już trudno o miejsce.

- Wprowadzamy wyłącznie zapisy on-line, nie wpuścimy od razu 50 osób. Dlatego robimy rezerwacje, nie mieszamy ludzi. Jeśli przychodzi grupa 7 osób, nikt spoza tej grupy już nie wejdzie. Dochowamy reżimu sanitarnego - zapewnia właściciel firmy, który postanowił wznowić działalność mimo rządowych zakazów.

Pytany, czy nie boi się konsekwencji, odpowiada: "nie boimy się". - Jeśli będziemy czekać kolejne dwa miesiące, nie mając żadnej pomocy ze strony państwa ani miasta, to nie przetrwamy. Nie mamy nic do stracenia - mówi.

Podkreśla też, że liczy się z tym, że służby zainteresują się przypadkiem ich firmy i zaczną interweniować. - Będziemy się odwoływać. Jesteśmy przygotowani, że ktoś przyjedzie. Musimy się z tym liczyć, że podejmując takie kroki służby będą działać - mówi.

Jak dodaje, jeśli nie wznowi działalności, to biznes będzie musiał zwinąć. - Co ja mam do wyboru? Przebywaliśmy przez 17 lat w Wielkiej Brytanii, wróciliśmy do Polski, otworzyliśmy biznes. I co? Za miesiąc nie będziemy mieli nic - ani na opłacenie pracowników, ani na zapłacenie czynszu. Na nic - tłumaczy.

- Zarówno w pierwszym, jak i drugim lockdownie nie dostaliśmy ani złotówki z tarczy antykryzysowej. Aplikowaliśmy, ale przyszła odmowa. Urzędnicy porównują październik i listopad z ubiegłego roku, a wtedy mieliśmy mniejszy lokal - 200 mkw., jedną atrakcję i jednego pracownika. Kiedy zrobiliśmy remont, podnajęliśmy 1000 mkw., uruchomiliśmy więcej atrakcji, zatrudniliśmy ludzi, to zaraz nas zamknęli - dodaje właściciel.

Wyrok z Opola zachęca

Na łamach money.pl opisywaliśmy też przypadek fryzjera z Prudnika, który, decyzją sądu, nie musi płacić 10 tys. zł kary nałożonej przez sanepid, za to, że nie przestał prowadzić działalności w kwietniu, podczas pierwszego lockdownu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu stwierdził, że takie kwestie nie mogą być regulowane w rozporządzeniu, a rząd nie wprowadził stanu klęski żywiołowej, więc nie może ograniczać konstytucyjnych praw i wolności.

Sąd uchylił decyzję sanepidu, umorzył postępowanie administracyjne w całości, a ponadto zasądził od opolskiego sanepidu zwrot kosztów postępowania sądowego w kwocie 697 zł. Wyrok nie jest prawomocny. Przedsiębiorcy liczą, że kolejne sądy będą podejmowały analogiczne decyzje.

- Mogą, ale nie muszą. Jednak jest to dla nas na pewna nadzieja, liczymy na to. Na pewno będziemy się bronić - powiedział money.pl Łukasz Moskal, właściciel Laser Factory z Zamościa.

W mieście, po ogłoszeniu decyzji przez pana Łukasza, kolejni przedsiębiorcy zdecydowali się na wznowienie działalności. To choćby dwa lokalne tory gokartowe. Podobnych desperackich kroków można spodziewać się po przedsiębiorcach z całej Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(777)
Andrzej
4 lata temu
Przedsiębiorcom brak zdrowego rozsądku i odpowiedzialności. Działają w myśl zasady: nic nas nie obchodzi pandemia ani zdrowie czy życie naszych klientów - to nie nasza sprawa - naszą sprawą jest jedynie zysk z naszego biznesu! Nimi kieruje tylko żądza pieniądza!
Polak76
4 lata temu
Brawo brawo !! Tylko patrzyć jak jutro rzund bedzie płokał że naród go nie słucha i znowu wymyśli kolejne stalinowskie przepisy doprowadzające do niewolnictwa narodu.
sss
4 lata temu
Lidle, Biedronki pootwierane a nasze polskie małe butiki pozamykane. O co tu chodzi?
ona
4 lata temu
A gdzie jest prezydent 38-milionowego kraju? Czyżby godził się na to wszystko?
gagi
4 lata temu
Polacy to silny naród. Nie jedno przeszliśmy. Trzeba walczyć o konstytucyjne prawa.
...
Następna strona