Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Afera z respiratorami. Komornik zajął 6 mln euro na koncie handlarza bronią

50
Podziel się

Zajęcie komornicze na koncie byłego handlarza bronią, który nie wywiązał się z dostarczenia respiratorów, które zamówił od niego rząd. Komornik zajął 6 mln euro. "Bez sensu, i tak bym to wpłacił do ministerstwa" - twierdzi biznesmen.

Afera z respiratorami. Komornik zajął 6 mln euro na koncie handlarza bronią
Afera respiratorowa. Komornik zajął 6 mln euro na koncie handlarza bronią (Getty Images, Cesc Maymo, Getty Images)
bDHUZIOd

Na koncie firmy E&K należącej do byłego handlarza bronią, który nie wywiązał się z dostawy respiratorów, komornik zajął 6 milionów euro. Prezes spółki Andrzej Izdebski potwierdził to w rozmowie z portalem tvn24.pl.

Ministerstwo Zdrowia zawarło umowę z firmą E&K w kwietniu ubiegłego roku, opiewała na 44,5 mln euro, a były handlarz bronią, choć bez doświadczenia w handlu sprzętem medycznym, od razu otrzymał 35 mln euro zaliczki. Zobowiązał się też do dostarczenia 1241 respiratorów, dostarczył zaledwie 200.

bDHUZIOf

Z racji, że Izdebski i jego firma E&K nie wywiązał się z umowy i nie dotrzymywał kolejnych terminów, resort odstąpił od umowy, żądając zwrotu pieniędzy wraz z odsetkami i karami umownymi.

Zobacz także: Praworządność niezgodna z konstytucją? Ziobro chce, by TK zbadał sprawę

Nieco ponad 12 mln euro to wciąż niezwrócona Ministerstwu Zdrowia przez biznesmena przedpłata, do tego dochodzi 3,6 mln euro z tytułu kar umownych.

bDHUZIOl

We wtorek w Sejmie, podczas posiedzenia komisji zdrowia, minister Adam Niedzielski pytany przez posła Koalicji Obywatelskiej o rozliczenia z handlarzem bronią, odpowiedział, że na koncie Andrzeja Izdebskiego zabezpieczono już połowę kwoty, z której spłatą zalega biznesmen z Lublina.

- W wyniku naszej współpracy z Prokuratorią Generalną został przygotowana przez sąd nakaz realizacji tej płatności. Ten nakaz jest prawomocny sądowo, został przeze mnie przekazany do komornika, a z informacji, jakie otrzymałem w zeszłym tygodniu, wiem, że na koncie osoby, która ten kontrakt realizowała i nie wywiązała się z zobowiązań, komornik zajął już połowę kwoty, która jest zobowiązaniem – powiedział Niedzielski.

- Zajęto może nie połowę kwoty, ale prawie 6 milionów euro – przyznał w rozmowie z tvn24.pl Andrzej Izdebski. I dodał: - Ja i tak bym to wpłacił do ministerstwa, bez sensu takie postępowanie.

bDHUZIOm

Pytany, dlaczego więc nie zrobił tego sam, odparł: "w Polsce znajduje się ponad 450 respiratorów, które muszę sprzedać. I kiedy je sprzedaję, to spłacam. Nie jest to mój rynek, nie chciałem się tym zajmować. Natomiast kiedy ministerstwo tego nie wzięło, to nie mam innego wyjścia. To są te respiratory, których ministerstwo nie odebrało".

Odrębne śledztwo w tej sprawie toczy się też w prokuraturze, ta obecnie jest na etapie zbierania dowodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHUZIOG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
Pen Pin
2 miesiące temu
A gdzie "reszta" ...... PODZIELONA MIEDZY SWOICH ... więc nie ma co oddać ?
Jagoda
2 miesiące temu
Sprawdźcie jeszcze konta byłego ministra
Abel
2 miesiące temu
A co z odpowiedzalnymi z rządu? Cisza
bDHUZIOH
ANDREA
2 miesiące temu
Nie dostarczył respiratorów, obarczyć jego i powiązanych z nim o spowodowanie śmierci osób, które nie mogły z tych respiratorów skorzystać. Proste.
Hej
2 miesiące temu
Prezydent go w razie czego ulaskawi,a Szumowski i Ziobro dalej kryją się za ustawą że działali w wyższej konieczności i nie ponoszą odpowiedzialnosci
...
Następna strona