Zasady zapisane w rozporządzeniu znajdują się na rządowej stronie gov.pl. Znaleźć je można również w Dzienniku Ustaw, gdzie dokument pojawił się dopiero po 19.
W stosunku do projektu rozporządzenia pojawiła się zmiana dotycząca sklepów meblowych. Nie będą mogły być jednak otwarte. Nie obejmie ich zatem wyjątek, który dotyczy marketów budowlanych i z artykułami remontowymi.
Nadal mamy obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące, osoby niepełnosprawne, nie mogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.
Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe w całym kraju. Gdzie jest to konieczne? Na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, banku, na targu i na poczcie, u lekarza, w urzędzie (jeśli można tam jeszcze załatwić jakąś sprawę).
Bez maseczek możemy przebywać: w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem.
Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.
Przemieszczanie się i instytucje kultury
W godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku dzieci i młodzież do 16. roku życia muszą przemieszczać się pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje:
kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, w weekendy.
Seniorze, zostań w domu - apeluje rząd. Osoby po 70. roku życia powinny wychodzić z domu tylko w ważnych sprawach, np. do sklepu, pracy czy do lekarza.
Od soboty 7 listopada działalność placówek kultury, w tym min. teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, jest zawieszona. Co ważne, działalność bibliotek również zostaje zawieszona. Tak ma pozostać co najmniej do 29 listopada.
Inaczej w kościołach, szkołach i sklepach
Również od soboty kościołach obowiązuje nowy limit osób - 1 osoba na 15 m2 (wcześniej 7m2) , przy przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz należy zachować dystans 1,5 m oraz zakryć usta i nos. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.
Nowe zasady funkcjonowania szkół będą obowiązywały od poniedziałku - od 9 do 29 listopada. Na naukę zdalną przejdą najmłodsi uczniowie z klas 1-3 szkół podstawowych. Oznacza to, że na wszystkich szczeblach kształcenia - od podstawówek w górę - obowiązuje nauczanie zdalne. Przedszkola funkcjonują bez zmian.
Od soboty do 29 listopada zostaje ograniczone funkcjonowanie galerii handlowych i parków handlowych. Otwarte pozostają tylko niektóre punkty usługowe, które mają istotne znaczenia dla życia codziennego (np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne) oraz apteki, punkty apteczne, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami. Więcej o działalności sklepów piszemy tutaj.
W pozostałych placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2. Nadal będą obowiązywały godziny dla seniorów. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, drogerii, aptece oraz na poczcie mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
Zmiany w hotelach
Od 7 do 29 listopada ograniczone będzie również prowadzenie działalności hotelarskiej. Hotele są dostępne tylko dla: gości przebywających w podróży służbowej, dla sportowców w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego, dla osób, które wykonują zawód medyczny - w związku z tzw. hotelem dla medyka.
Z hoteli mogą również korzystać pacjenci oraz ich opiekunowie, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej (np.: pacjenci onkologiczni i dializowani oraz mali pacjenci przebywający pod opieką osób dorosłych). Dopuszczona jest również działalność hoteli pracowniczych.