Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości 110 mln euro

Polski program pomocy o wartości 500 mln złotych (ok. 110 mln euro) uzyskał akceptację Komisji Europejskiej. Zatwierdzenie go jest możliwe dzięki zmianom, jakie KE przyjęła w marcu i kwietniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy dla firm (zdjęcie ilustracyjne). (Fot: Christopher Furlong, Getty Images)

"Polski program o wartości 110 mln euro ułatwi udzielanie gwarancji publicznych w odniesieniu do pożyczek oraz pożyczek z dopłatami do oprocentowania w celu wsparcia całej polskiej gospodarki w okresie pandemii. Około 3 tys. krajowych przedsiębiorstw działających w Polsce będzie w stanie zaspokoić bezpośrednie potrzeby w zakresie płynności i kontynuować swoją działalność" - powiedziała wiceprzewodnicząca wykonawcza Margrethe Vestager, cytowana w komunikacie.

Komisja zatwierdziła programy gwarancji oraz pożyczek i gwarancji w marcu. Polska natomiast zgłosiła nowy program, który ma być wsparciem dla przedsiębiorstw, dotkniętych przez kryzys związany z pandemią koronawirusa.

KE podała, że nowy program będzie finansowany ze środków wypłaconych przedsiębiorstwom w ramach różnych instrumentów finansowych w okresie programowania 2007–2013 w odniesieniu do funduszy strukturalnych UE. Środki te wcześniej zostały zwrócone państwu.

Zobacz też: Możliwe zmiany w kodeksie pracy. Ekspert wyjaśnia

"W ramach zatwierdzonego programu polskie władze będą mogły udzielać wsparcia polskim przedsiębiorstwom […], przyznając im pomoc na utrzymanie płynności finansowej w formie gwarancji na zabezpieczenie pożyczek i dopłat do oprocentowania pożyczek" - podała Komisja.

W kwietniu wskaźniki koniunktury GUS są na najniższych poziomach w historii.
Tak wygląda recesja w Polsce. GUS podał dane o sytuacji przedsiębiorców

Zgłoszony przez Polskę program jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa - wskazała KE. Według szacunków strony polskiej, ok. 3 tys. przedsiębiorstw nad Wisłą skorzysta z pożyczek o wartości ok. 350 mln złotych (ok. 77 mln euro) oraz gwarancji o wartości 150 mln złotych (ok. 33 mln euro).

Galerie handlowe w drugiej połowie marca świeciły pustkami.
Sprzedaż detaliczna zalicza duży spadek. To pierwsze takie słabe dane od lat

Komisja uznała, że polski program jest konieczny, właściwy i proporcjonalny. Szczególnie, jeżeli weźmie się pod uwagę zamrożenie gospodarki, którą spowodowała pandemia koronawirusa. Program ten jest również zgodny z unijnym prawem, takim jak Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-04-2020

stalinBruksela łaskawie zgadza się abysmy własne pieniadze wydawali na własną gospodarkę .......POd warunkiem , że sowicie opłacimy ich stołki i delegacje w … Czytaj całość

22-04-2020

ktośBrak słów

22-04-2020

mrożenie gospodarkiZadłużania firm ciąg dalszy, a później/już niedługo wierzyciel wykupi dłużnika za jeden złoty.

Rozwiń komentarze (5)