Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus. Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości 110 mln euro

5
Podziel się:

Polski program pomocy o wartości 500 mln złotych (ok. 110 mln euro) uzyskał akceptację Komisji Europejskiej. Zatwierdzenie go jest możliwe dzięki zmianom, jakie KE przyjęła w marcu i kwietniu.

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy dla firm (zdjęcie ilustracyjne).
Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy dla firm (zdjęcie ilustracyjne). (Getty Images, Christopher Furlong, Getty Images)
bEssjkPV

"Polski program o wartości 110 mln euro ułatwi udzielanie gwarancji publicznych w odniesieniu do pożyczek oraz pożyczek z dopłatami do oprocentowania w celu wsparcia całej polskiej gospodarki w okresie pandemii. Około 3 tys. krajowych przedsiębiorstw działających w Polsce będzie w stanie zaspokoić bezpośrednie potrzeby w zakresie płynności i kontynuować swoją działalność" - powiedziała wiceprzewodnicząca wykonawcza Margrethe Vestager, cytowana w komunikacie.

Komisja zatwierdziła programy gwarancji oraz pożyczek i gwarancji w marcu. Polska natomiast zgłosiła nowy program, który ma być wsparciem dla przedsiębiorstw, dotkniętych przez kryzys związany z pandemią koronawirusa.

KE podała, że nowy program będzie finansowany ze środków wypłaconych przedsiębiorstwom w ramach różnych instrumentów finansowych w okresie programowania 2007–2013 w odniesieniu do funduszy strukturalnych UE. Środki te wcześniej zostały zwrócone państwu.

bEssjkPX
Zobacz także: Zobacz też: Możliwe zmiany w kodeksie pracy. Ekspert wyjaśnia

"W ramach zatwierdzonego programu polskie władze będą mogły udzielać wsparcia polskim przedsiębiorstwom […], przyznając im pomoc na utrzymanie płynności finansowej w formie gwarancji na zabezpieczenie pożyczek i dopłat do oprocentowania pożyczek" - podała Komisja.

bEssjkQd

Zgłoszony przez Polskę program jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa - wskazała KE. Według szacunków strony polskiej, ok. 3 tys. przedsiębiorstw nad Wisłą skorzysta z pożyczek o wartości ok. 350 mln złotych (ok. 77 mln euro) oraz gwarancji o wartości 150 mln złotych (ok. 33 mln euro).

Komisja uznała, że polski program jest konieczny, właściwy i proporcjonalny. Szczególnie, jeżeli weźmie się pod uwagę zamrożenie gospodarki, którą spowodowała pandemia koronawirusa. Program ten jest również zgodny z unijnym prawem, takim jak Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEssjkQe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEssjkQy
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
franek
rok temu
te pieniadze nie sa dla bankow lecz dla firm z europy by mialy plynnosc finansowa a banki sobie same poradza
Twój nick
rok temu
A co to jest ke
ktoś
rok temu
Brak słów
bEssjkQz
stalin
rok temu
Bruksela łaskawie zgadza się abysmy własne pieniadze wydawali na własną gospodarkę .......POd warunkiem , że sowicie opłacimy ich stołki i delegacje w Brukseli. Rechot komuny zza grobu.......słyszą bez wystrzału od Moskwy do Madrytu tak jak chcieli tego w 1917roku na placu czerwonym.
mrożenie gosp...
rok temu
Zadłużania firm ciąg dalszy, a później/już niedługo wierzyciel wykupi dłużnika za jeden złoty.