Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
msz
11.03.2020 07:25

Koronawirus. MSZ uspokaja, Polacy wrócą z Włoch i Izraela

Włoski rząd rozszerzył kwarantannę na cały kraj. Izrael podda jej wszystkich wjeżdżających na jego region. A co z Polakami, którzy już przebywają na terenie obu krajów? MSZ uspokaja - wrócą bez problemu do kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Koronawirus nie zablokuje możliwości powrotu Polaków z Włoch i Izraela.

"Uprzejmie informujemy, że na chwilę obecną powrót obywateli polskich z Włoch i Izraela jest możliwy" - zapewniło biuro rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w odpowiedzi na nasze zapytanie co dalej z Polakami przebywającymi w tych krajach.

Przypomnijmy, że włoski rząd w poniedziałek zdecydował się na rozszerzenie kwarantanny. Wcześniej obejmowała ona wyłącznie północne regiony kraju, po zmianie - cały Półwysep Apeniński. Obywatele nie mogą opuszczać miejsc zamieszkania, choć istnieją od tej zasady wyjątki.

Ograniczenie swobody przepływu budziło wątpliwości co do sytuacji Polaków przebywających już we Włoszech.

Zobacz też: Koronawirus. Czy firma musi zapewnić pracownikowi środki dezynfekujące?

"Zgodnie z dekretem rządu włoskiego, co do zasady należy ograniczyć podróże do obszaru ograniczonego ruchu, z niego oraz wewnątrz niego. Będzie to kontrolowane przez właściwe służby" - tłumaczy biuro prasowe MSZ.

"Jednakże istnieją wyjątki od tej reguły. Możliwe są one w uzasadnionych przypadkach (np. w ważnych sprawach służbowych, zdrowotnych, czy też w celu powrotu do miejsca zamieszkania). W razie kontroli należy wtedy okazać stosowny bilet (np. kartę pokładową). Dotyczy to również obcokrajowców powracających do swoich domów, np. Polaków do Polski" - zapewnia biuro.

Koronawirus paraliżuje Włochy.
Koronawirus we Włoszech. Spłaty kredytów hipotecznych będą wstrzymane

Natomiast w Izraelu wprowadzono wymóg, który nakazuje wszystkim przybywającym do kraju poddać się czternastodniowej kwarantannie. Jak podała "Rzeczpospolita", każdy wjeżdżający na teren tego państwa musi udowodnić służbom, że ma dostęp do lokalizacji, w której kwarantannę odbędzie.

"Wprowadzone na terytorium Izraela zakazy, dotyczą wjazdu. Cudzoziemcy znajdujący się na terytorium Izraela mogą bez ograniczeń opuścić jego terytorium" - wyjaśnia nam MSZ.

Koronawirus. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewnia, że rząd pamięta o przedsiębiorcach przez epidemię.
Koronawirus w Polsce. Marlena Maląg zapewnia, że rząd pamięta o przedsiębiorcach

Ministerstwo zachęca także wszystkich przebywających w obu krajach, aby śledziły na bieżąco komunikaty na stronie internetowej MSZ. Znajdą je w zakładce "informacje dla podróżujących".

MSZ prosi także, aby wszyscy Polacy przebywający za granicą, rejestrowali się w systemie Odyseusz (który znajdziecie tutaj).

Prezydent USA Donald Trump
Koronawirus w USA. Trump walczy ulgami podatkowymi

"MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności i bezwzględne stosowanie się do zaleceń miejscowych władz w miejscu aktualnego pobytu" - czytamy.

Powracający do Polski, a także zagraniczni goście przebywający nad Wisłą, wszystkie informacje dot. procedur na obowiązujących nad Wisłą znajdą na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

We Włoszech zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zdiagnozowano u ponad 10 tys. osób. Z tego powodu zmarły 631 osób, a 724 - wyzdrowiały.

W Izraelu natomiast odnotowano 75 osób zakażonych nowym wirusem z Wuhan. W Palestynie - 25 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-03-2020

koloJak wrócą - obowiązkowa kwarantanna przez miesiąc a nie tylko karteczka do wypełnienia dokąd jadą.

11-03-2020

polakniech tam zostanazakaz wjazdu do kraju ewentualnie do jakiegos osierodka dla zarazonych

11-03-2020

aaaaaaaaaaaaaaale po co ? skoro wyjechali na wywczas to niech siedzą !

Rozwiń komentarze (10)