Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w Polsce. Marlena Maląg zapewnia, że rząd pamięta o przedsiębiorcach

Pojawienie się koronawriusa w Polsce to cios dla wielu branży. Na epidemii tracą m.in. turystyka, transport, ale także organizatorzy imprez masowych. Marlena Maląg zapewnia, że rząd bierze pod uwagę takie warianty pomocy, które pozwolą utrzymać płynność finansową przez przedsiębiorców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Koronawirus. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewnia, że rząd pamięta o przedsiębiorcach przez epidemię. (Fot: Aleksandra Szmigiel/REPORTER)

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" przekonuje, że problemy przedsiębiorców są bliskie gabinetowi Mateusza Morawieckiego.

- Scenariuszy i możliwych wariantów działań jest naprawdę wiele, bierzemy pod uwagę również takie, które mogą mieć istotne znaczenie z perspektywy utrzymania płynności finansowej przez przedsiębiorców - taką odpowiedź udzieliła Marlena Maląg na pytanie, czy jest możliwe obniżenie składek na ZUS z powodu epidemii koronawirusa.

Jak pisaliśmy w money.pl, skutki pojawienia się wirusa z Chin najmocniej odczuwa branża turystyczna. Specjalnie dla niej powołany został sztab kryzysowy. Jednak straty wywołane epidemią liczy także branża transportowa, a także organizatorzy imprez masowych.

Chociaż minister zapewniła, że rząd analizuje rozwiązania, które "mogą zminimalizować negatywne skutki epidemii" wirusa SARS-CoV-2, to jednak na przedstawienie konkretnych mechanizmów jest "za wcześnie".

Senator Małecka-Libera, sprawozdawca specustawy koronawirusowej w Senacie
Praca w czasach koronawirusa. Specustawa na razie bez poprawek Senatu

Maląg przypomniała także, co zapisy nowej ustawy specjalnej gwarantują pracownikom. W rozmowie z dziennikiem pojawił się temat m.in. zamknięcia szkół i przedszkoli z powodu koronawirusa. Minister przypomniała, że z tego tytułu rodzice mogą otrzymać zasiłek opiekuńczy na dzieci, które nie przekroczyły 8. roku życia. Zasiłek mogą pobierać przez 14 dni.

W Ministerstwie Rozwoju odbyło się pierwsze z serii spotkań z branża turystyczną
Sztab kryzysowy dla turystyki. Ministerstwo przygotowuje pakiet pomocy dla branży

Co natomiast z osobami, które zostaną poddane kwarantannie lub izolacji? Takie osoby mają prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby (czyli 80 proc. wynagrodzenia). Podstawą do ich wypłacenia jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego, o czym także przypomniała Maląg.

Wojewodowie mogą odwoływać imprezy. Nie wiedzą jednak, co będzie z już zakupionymi biletami
Koronawirus i odwołane imprezy. Z odzyskaniem pieniędzy za bilet może być problem

Liczba osób zakażonych SARS-CoV-2 wzrosła w poniedziałek do 17 osób. Tak wynika z danych udzielonych przez resort zdrowia. Dlatego też rząd zdecydował o wdrożeniu kontroli sanitarnych na granicach Polski z Niemcami i Czechami. Podobne środki bezpieczeństwa związane z koronawirusem w Polsce niebawem obejmą także pociągi i porty.

Na całym świecie zdiagnozowano już niemal 114,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Życie straciło 4026 osób, a wyzdrowiało - 64 156 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-03-2020

SKLJasne, że pamięta, zwłaszcza dwudziestego, jak trzeba zaplacić podatek dochodowy i 25, jak trzeba zapłacić VAT.

10-03-2020

vbbjuż niedługo się przekonamy, jak ta banda pamięta o przedsiębiorcach?!

10-03-2020

cssłeb wielki, ale co z tego, jak pusty?!

Rozwiń komentarze (36)