Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w transporcie. Wielkie statki przeładunkowe rzadziej zawijają do portów

Firmy w kraju już otrzymują sygnały od dostawców, że w najbliższym czasie pojawią się problemy z dostępnością towarów - pisaliśmy niedawno w money.pl. Porty morskie, które odbierają przewozy m.in. z Chin, mówią o zmniejszeniu ilości przeładunków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
(Fot: Dominik Kulaszewicz)

- Z analizy gdańskiej listy planowanych na marzec zawinięć statków (sporo odwołanych) możemy mieć do czynienia z 20-30-procentowym zmniejszeniem ilości przeładunków - szacuje przewodniczący Polskiej Izby Spedycji i Logistyki Marek Tarczyński w wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej".

Podobnie mówi "Rz" Janusz Witanowski zajmujący się transportem morskim w Raben Logistics Polska. Jak tłumaczy, fabryki w Chinach, które przed tamtejszym nowym rokiem zapowiadały gotowość towaru na początek lutego, skończą produkcję pod koniec kwietnia.

Duży spadek ładunków obserwowany jest w transporcie lotniczym na trasie Polska-Chiny. Co z pociągami? - Pociągi z Chin do Europy już jeżdżą z ubiegłoroczną częstotliwością - powiedział "Rzeczpospolitej" menedżer ds. rozwoju biznesu z Chinami spółki Adampol Adrian Guzman. Zaznaczył przy tym, że przestoje w lutym spowodowały obłożenie miejsc w pociągach, a także lawinowy spływ towarów i "szalejące ceny transportu". Tłok na granicach może spowodować kolejne opóźnienia.

Obejrzyj także: Specustawa ws. koronawirusa. "Przedsiębiorcy są zaniepokojeni"

Morskie i kolejowe przewozy z i do Chin wrócą do stanu normalnego w połowie roku - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Nie tylko wielka logistyka odnotowuje przestoje. Koronawirus momentalnie doprowadził do załamania transportu drogowego. Jak pisaliśmy powołując się na dane z branży, przewozy autokarowe o charakterze turystycznym oraz biznesowym ustały niemal całkowicie. Branża wystosowała dramatyczny apel do rządu. Twierdzi, że bez pomocy padną tysiące firm, a ich pracownicy zostaną bez pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: transport, logistyka, gospodarka, wiadomości, koronawirus
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-03-2020

werfa jakie statki do nas zawijały ? jestesmy teraz zasciankiem Europy podziekujcie pisowi

10-03-2020

ludekCo to są statki przeładunkowe?

11-03-2020

antywerfwerf komunisto nie pieprz glupot

Rozwiń komentarze (3)