Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

L4 a koronawirus. ZUS tłumaczy, kiedy przysługuje zasiłek

Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby. Podstawą do ich wypłacenia jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego - tłumaczy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
L4 za koronawirusa? ZUS tłumaczy, kiedy przysługuje (Fot: Michal Wozniak/East News)

Za okres kwarantanny przysługuje wynagrodzenie, wypłacane przez pracodawce lub właśnie przez ZUS.

Kluczowa w tym kontekście jest jednak decyzja państwowego inspektora sanitarnego. - Można ją dostarczyć płatnikowi składek bądź do placówki ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji - powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jeśli lekarz uzna, że w trakcie kwarantanny pracować nie można, to takiemu pracownikowi przysługuje zwolnienie lekarskie. A skoro L4, to również zasiłek chorobowy.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

- Ocena, czy stan zdrowia uzasadnia wystawienie zaświadczenia lekarskiego, pozostaje w kompetencji lekarza – podkreśla rzecznik Zakładu.

Brak takiej decyzji oznacza, że pracownikowi wynagrodzenie się nie należy. Dopóki więc decyzji lekarza nie ma, to powstrzymywać się od pracy nie wolno.

Giełda w USA spada ze szczytów.
Panika na giełdzie w USA. Handel akcjami wstrzymany

Jak ma się sprawa w przypadku dzieci? Jak informuje ZUS, rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem. Oczywiście jeśli inspekcja sanitarna wydała decyzję o izolacji lub kwarantannie dziecka.

- Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana analogicznie jak choroba dziecka. Oznacza bowiem niemożność wykonywania pracy przez jednego z rodziców dziecka w związku z koniecznością zapewnienia mu opieki – wskazuje Żebrowski.

Dzięki obowiązującej od niedawna specustawy ws. koronawirusa, zasiłek opiekuńczy przysługuje również wtedy, gdy zamknięto żłobek lub przedszkole dziecka.

Tankowanie będzie tańsze o 15-20 groszy na litrze.
Ceny ropy drastycznie spadły. Na stacjach będzie taniej, ale trzeba poczekać

"Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Dodatkowy zasiłek przysługuje łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa" - informuje ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-03-2020

BTU9000Czyli jak się zaziębisz ale nie chcesz ryzykować bo nie wiesz czy nie masz wirusa to tak naprawdę wg tego musisz pracować nie masz wyjścia... Bo iść … Czytaj całość

09-03-2020

IRAJak to w praktyce będzie wyglądać, ZAMIENSZANIE OGÓLNE.

09-03-2020

JKA będą kontrolować L4 przy tym wirusie czy wtedy nie będą wzywać na komisję.

Rozwiń komentarze (51)