Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

L4 a koronawirus. ZUS tłumaczy, kiedy przysługuje zasiłek

51
Podziel się:

Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby. Podstawą do ich wypłacenia jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego - tłumaczy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

L4 za koronawirusa? ZUS tłumaczy, kiedy przysługuje
L4 za koronawirusa? ZUS tłumaczy, kiedy przysługuje (East News, Michal Wozniak/East News)

Za okres kwarantanny przysługuje wynagrodzenie, wypłacane przez pracodawce lub właśnie przez ZUS.

Kluczowa w tym kontekście jest jednak decyzja państwowego inspektora sanitarnego. - Można ją dostarczyć płatnikowi składek bądź do placówki ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji - powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jeśli lekarz uzna, że w trakcie kwarantanny pracować nie można, to takiemu pracownikowi przysługuje zwolnienie lekarskie. A skoro L4, to również zasiłek chorobowy.

Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

- Ocena, czy stan zdrowia uzasadnia wystawienie zaświadczenia lekarskiego, pozostaje w kompetencji lekarza – podkreśla rzecznik Zakładu.

Brak takiej decyzji oznacza, że pracownikowi wynagrodzenie się nie należy. Dopóki więc decyzji lekarza nie ma, to powstrzymywać się od pracy nie wolno.

Jak ma się sprawa w przypadku dzieci? Jak informuje ZUS, rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem. Oczywiście jeśli inspekcja sanitarna wydała decyzję o izolacji lub kwarantannie dziecka.

- Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana analogicznie jak choroba dziecka. Oznacza bowiem niemożność wykonywania pracy przez jednego z rodziców dziecka w związku z koniecznością zapewnienia mu opieki – wskazuje Żebrowski.

Dzięki obowiązującej od niedawna specustawy ws. koronawirusa, zasiłek opiekuńczy przysługuje również wtedy, gdy zamknięto żłobek lub przedszkole dziecka.

"Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Dodatkowy zasiłek przysługuje łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa" - informuje ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
Gh
4 lata temu
Duda wyślij samolot po pracowników scanii i VV i codziennie ich transportuj po pracy do domu w czasie pandemii. A co tam niech zarażają tych c siedzą w domach
Przedsiebiorc...
4 lata temu
Co będzie jak wszyscy pracownicy pójdą na L4? A pójdą bo się boją utraty pracy gdy zakład nie ma zleceń. Przypominam że pierwszy miesiąc zwolnienia płaci pracodawca! Zatrudniamy 8 osób.!
In vino ratio
4 lata temu
A co z dziećmi powyżej 8 roku życia?
ja
4 lata temu
A co jesli nie mam pracy a konieczna będzie hospitalizacja z powodu koronawirusa. Nie mam środków na pokrycie kosztów , a pobyt w szpitalu bedzie konieczny.
Pracuje na um...
4 lata temu
A co jak ktoś pracuje na umowę- zlecenie. Ja mam właśnie taka prace. Jeśli taka sytuacja zaistnieje, mimo że będę zdrowy a do pracy nie będę mógł chodzić zostanę bez środków do życia.
...
Następna strona