Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus paraliżuje budowy. Branża ma problem przez absencje pracowników

Organizacje branżowe we wspólnym liście piszą o coraz groźniejszej sytuacji na budowach w Polsce. Powoduje ją pandemia koronawirusa, w wyniku której pracownicy idą na chorobowe lub korzystają z możliwości opieki nad dziećmi. Zaczyna także brakować fachowców z Ukrainy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Coraz mniej rąk do pracy - to paraliżuje budowy w Polsce.

"Sytuacja w Polsce, również na budowach, z dnia na dzień staje się coraz groźniejsza. Pomimo wprowadzenia środków i zaleceń mających na celu powstrzymanie rozszerzania się epidemii oraz skuteczne zarządzanie kryzysem, rozszerzanie się choroby w warunkach prowadzonych budów jest trudne do kontrolowania" - piszą do ministra infrastruktury oraz ministra rozwoju Polski Związek Pracodawców Budownictwa i Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa. Do ich listu dotarła Polska Agencja Prasowa.

Dla branży największym problemem jest absencja pracowników. W praktyce paraliżują one firmy realizujące budowy. Jak tłumaczą autorzy listu, powodem tego stanu rzeczy są m.in. zwolnienia chorobowe. Liczba wystawionych przez lekarzy zwolnień zwiększyła się o ok. 300 proc. Część pracowników (głównie powracających z zagranicy) jest również objęta kwarantanną domową.

Na brak rąk do pracy wpływa także decyzja o zamknięciu szkół i przedszkoli. Rodzice korzystają z urlopu, by zająć się swoimi dziećmi w tym czasie.

Zobacz też: Mniej kontroli ZUS. "To nie tak, że w ogóle ich nie ma"

Problem dla branży stwarza także decyzja o zamknięciu granic, przez którą zmniejszył się dopływ pracowników z Ukrainy. Według szacunków autorów listów, dostępność chętnych do pracy zza wschodniej granicy spadła o co najmniej 20 proc.

PIH obawia się skutków dla handlu, jakie wywoła pandemia koronawirusa.
Koronawirus. Polska Izba Handlu apeluje do rządu o pomoc w zapewnieniu ciągłości dostaw

Na problem braku dostępności pracowników z Ukrainy wskazuje również branża handlowa. Polska Izba Handlu w swoim liście do rządu apelowała o ułatwienia dla pracowników z Ukrainy, które miałyby obejmować m.in. przedłużenie obowiązujących wiz i zezwoleń na prace.

Kredyt hipoteczny na budowę domu i na zakup mieszkania. Czym się różnią?

Branża budowlana natomiast podkreśla, że kolejnym kłopotem dla niej są wstrzymywane lub ograniczone produkcje w przedsiębiorstwach polskich, które dostarczają surowce. Jak podkreślono w liście, brak regularnych dostaw może mieć poważny wpływ na dotrzymywanie terminów - również po zwalczeniu kryzysu.

"Obserwujemy wysokie spowolnienie dostaw wskutek ograniczanej mobilności firm transportowych, a tym samym ograniczenie lub brak możliwości transportu towarów" - wskazują organizacje branżowe.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-03-2020

TomNic dziwnego iż ludzi brak. Czasem i kilkaset ludzi stłoczonych na małej powierzchni. Rąk nie myjesz bo nie ma gdzie. Warunki sanitarne żadne, bo … Czytaj całość

24-03-2020

takjest zle...bedzie gorzej...oby nie za dlugo...

24-03-2020

goscWszystko w gore tylko stawki godzinowe ukrainskie.Domagajmy sie 25 zl netto! Mieszkania drozeja a my nic z tego nie mamy.banda oszustow!

Rozwiń komentarze (18)