Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Polska Izba Handlu apeluje do rządu o pomoc w zapewnieniu ciągłości dostaw

Największym zagrożeniem dla handlu to brak odpowiedniej liczby ludzi do pracy - pisze Polska Izba Handlu (PIH). Tym samym zwraca się ona do rządu o pomoc w zagwarantowaniu ciągłości dostaw żywności do sklepów w związku z pandemią koronawirusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
PIH obawia się skutków dla handlu, jakie wywoła pandemia koronawirusa.

"Wszyscy z dnia na dzień znaleźliśmy się w odmiennej niż dotychczas sytuacji. W dużej mierze dotyczy to branży handlu, której sprawne działanie jest teraz niezwykle ważne, aby zapewnić społeczeństwu dostęp do żywności" - tłumaczy wiceprezes PIH Maciej Ptaszyński, cytowany w komunikacie.

"Głównym problemem, z jakim spotyka się teraz ten sektor, jest brak ludzi do pracy. Kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej liczby zmotywowanych pracowników i środków bezpieczeństwa. Proponujemy, aby rząd jak najszybciej wprowadził 'Pakiet dla zapewnienia ciągłości dostaw żywności'" - wskazuje Ptaszyński.

Według autorów listu, niedobór kadry wynika m.in. z urlopów, które pracownicy biorą, by opiekować się dziećmi. Wśród czynników wymieniono także obawę przed zakażeniem się koronawirusem oraz brak możliwości zatrudniania pracowników tymczasowych (głownie z Ukrainy). PIH przywołuje przy tym przykład załóg centrów dystrybucyjnych, w których tacy pracownicy stanowią 30 proc.

Zobacz też: Koronawirus. Na półkach zabraknie towarów? "Konsumenci zachowują się nerwowo"

Ułatwienia dla pracowników z Ukrainy miałyby obejmować m.in. przedłużenie obowiązujących wiz i zezwoleń na prace. Oprócz tego branża chce też ułatwić przyjazd do Polski tym, którzy byli zatrudnieni w sektorze handlu i produkcji żywności przez co najmniej trzy miesiące w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Polacy wykupują żywność i środki antybakteryjne. Koronawirus wpłynął na koszyk zakupowy
Koronawirus. Wciąż kupujemy na zapas, robi się jednak spokojniej

Jakie rozwiązania proponują autorzy listu? Np. dodatkowe świadczenie finansowe dla tych rodziców, którzy zdecydowali się pozostać w pracy. PIH proponuje także nowe procedury i środki, które mają zwiększyć bezpieczeństwo osób pracujących w handlu żywnością. Izba chciałaby zapewnienia w przepisach m.in. konieczności pakowania pieczywa w torebki foliowe.

Innym postulatem jest złagodzenie zakazu handlu w niedzielę. Jak tłumaczą autorzy listu, dzięki temu udałoby się rozładować kolejki w sklepach. Ponadto branży będzie łatwiej m.in. zatowarować sklep, a także go zdezynfekować. Jednym głosem w tej kwestii mówią także przedstawiciele Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, którzy także chcą zliberalizowania przepisów o niedzieli niehandlowej.

Izba chce także "w trybie pilnym" zwiększonego dostępu dla handlu i dystrybutorów żywności do środków higienicznych, takich jak płyny dezynfekujące, rękawiczki i maski.

"Wymienione środki zaradcze, to oczywiście wstępna propozycja, której celem jest zwrócenie uwagi na problemy, z którym będą musiały zmierzyć się wszystkie firmy z sektora produkcji i dystrybucji żywności w Polsce. Sytuacja w walce z epidemią jest dynamiczna, dlatego ważne jest, by odpowiednio wcześniej rozpocząć prace nad zapewnieniem ciągłości dostaw oraz umożliwić odpowiedni przepływ informacji z firmami z tych sektorów" - dodał Ptaszyński.

CCC traci na koronawirusie. Władze spółki oczekują pomocy od państwa
CCC cierpi na kryzysie. Chce przywrócenia niedziel handlowych

Polska Izba Handlu to izba gospodarcza zrzeszająca i reprezentująca podmioty handlu detalicznego, hurtowego oraz dystrybucji sektora handlu w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-03-2020

AdaW tej chwili najważniejsze jest ludzkie zdrowie i pozostanie w domach, handel to rzecz, która nie jest priorytetem wobec szerzacej się zarazy.

17-03-2020

SklepikNo proszę, gdzie ten krzykacz który chciał wolnych niedziel w handlu? Tak to jest jak życzenia spełniają się.

17-03-2020

pracownik-konsumentZwiązkowe nieroby będą przeciwne.

Rozwiń komentarze (8)