Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zakaz handlu w niedziele. POHiD apeluje do rządu o utrzymanie jego złagodzenia

125
Podziel się

Przed kilkoma dniami informowaliśmy, że rząd zdecydował się złagodzić zakaz handlu w niedziele. Sklepy mogą w ten dzień przyjmować dostawy towarów. POHiD, organizacja zrzeszająca sieci handlowe, chce kolejnego kroku - utrzymania nowych przepisów także po pandemii koronawirusa.

Aby uniknąć takich sytuacji, POHiD zwraca się do rządu o złagodzenie zakazu handlu.
Aby uniknąć takich sytuacji, POHiD zwraca się do rządu o złagodzenie zakazu handlu. (WP.PL, Aleksandra Łukasiewicz)
bDzboqtN

Jak informowaliśmy przed kilkoma dniami, w związku z zagrożeniem koronawirusem niedzielny zakaz handlu zostaje złagodzony. W niedzielę mogą odbywać się dostawy w sklepach. Szefowa Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji komplementuje to posunięcie. - To ograniczy tłok w sklepach - mówiła Renata Juszkiewicz w rozmowie z money.pl.

Teraz Organizacja prosi rząd o kolejny krok - utrzymanie nowych przepisów po zakończeniu pandemii koronawirusa. Jak tłumaczyła Juszkiewicz na antenie TOK FM, dzięki temu handlowcy będą mieli możliwość odrobienia strat, jakie generuje im obecna sytuacja.

Prezes POHiD jednocześnie przyznała, że chociaż sklepy "otrzymały sygnał" o możliwości przyjmowania dostaw w niedzielę, to jednak część z nich odebrała go zbyt późno. Uspokoiła jednak, że towaru na półkach nie zabraknie.

bDzboqtP
Zobacz także: Zobacz też: Dariusz Piontkowski: da się połączyć pracę zdalną z opieką nad dzieckiem

- Dla naszej branży cały czas bardzo ważne jest, byśmy mogli zaopatrywać sklepy w sposób ciągły, we wszystkie dni tygodnia, ponieważ obecnie w wielu sklepach mamy puste półki, co wywołuje panikę wśród konsumentów, przekonanych o braku zapasów towaru. Tymczasem zapasy są, tylko towar musi być szybko i sprawnie dostarczany do placówek handlowych i wykładany na półki - w trybie ciągłym - tłumaczyła Juszkiewicz, cytowana przez "Fakt".

bDzboqtV

Właścicielom sklepów w walce ze skutkami pandemii koronawirusa pomóc mogłoby także ewentualne odroczenie wprowadzenia podatku od handlu. O to także apeluje POHiD. - Przekonujemy, że handel spełnia w tym trudnym czasie bardzo ważną społecznie rolę, zaopatrując Polaków w żywność i inne artykuły pierwszej potrzeby - wskazywała Juszkiewicz.

Przypomniała również, że w części sklepów 80 proc. pracujących w nich kobiet wzięła urlop opiekuńczy na dziecko. To sprawia, że pozostała kadra musi pracować na zwiększonych obrotach, aby utrzymać ciągłość sprzedaży.

bDzboqtW

Tutaj także padł apel do rządu o wsparcie sklepów przy wypłatach wynagrodzeń dla tych pracowników, którzy obecnie są na zwolnieniu. Oprócz tego POHiD także prosi o wsparcie w postaci zapewnienia odpowiednich środków ochronnych, których zaczyna brakować na rynku.

Szefowa POHiD zwróciła się także do Polaków, by ci nie robili zakupów na zapas. Podkreśliła, że nadmierne kolejki stwarzają bezpośrednie zagrożenie zarówno dla konsumentów, jak i obsługi sklepu.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzesza największe sieci handlowe w Polsce, takie jak: Biedronka, Lidl, Auchan, Carreofur, Żabka, E.Leclerc, Kaufland, czy Tesco.

bDzboqtX

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDzboquq
KOMENTARZE
(125)
jotka
10 miesięcy temu
Szkoda, że trzeba było epidemii, żeby pozbyć się zakazu, który od początku był potrzebny jak rybie rower.
Gość
10 miesięcy temu
Przecież markety mają teraz żniwa jak nigdy. Takich przychodów nie ma nawet przed świętami. O jakich oni stratach mówią?! A co ma reszta powiedzieć która upada i traci pracę?
obytakdalej
10 miesięcy temu
Jakie straty?? Pracuje w handlu i teraz mamy żniwa, co dzień są takie utargi że na święta można było marzyć , ludzie kupują ogromne ilości artykułów to jest złoty czas dla branży spożywczej , sprzedaje się wszystko od ręki i nikt nie marudzi .Fakt za chwile wszyscy w kolejkach będą zarażeni no ale póki żyw trzeba doić.
bDzboqur
Bbb
10 miesięcy temu
Może i twoja rodzina będzie chciała pracować w niedzielę bo my też mamy swoje rodziny i chcemy z nimi spędzać czas przecież wszyscy mamy równe prawa i obowiązki, może przywróć 7 dni pracy
Angelika
10 miesięcy temu
Zniesc zakaz handlu w niedzielę? Czy wy zwariowaliscie . Nie dość że charujemy dla Was przez cały tydzień i narażamy się bo swirujecie z zakupami to jeszcze chcecie zabrać nam jeden dzień wolny ! Siedzicie w domach na kwarantannie to po cholerę wam sklepy czynne w niedzielę!!! My też chcemy odpocząć i choć jeden dzień nie myśleć o tym że ktoś nas zarazi bo zachciało mu się papierosów lub piwa ...
...
Następna strona