Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakaz handlu w niedziele. POHiD apeluje do rządu o utrzymanie jego złagodzenia

Przed kilkoma dniami informowaliśmy, że rząd zdecydował się złagodzić zakaz handlu w niedziele. Sklepy mogą w ten dzień przyjmować dostawy towarów. POHiD, organizacja zrzeszająca sieci handlowe, chce kolejnego kroku - utrzymania nowych przepisów także po pandemii koronawirusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Aby uniknąć takich sytuacji, POHiD zwraca się do rządu o złagodzenie zakazu handlu. (Fot: Aleksandra Łukasiewicz)

Jak informowaliśmy przed kilkoma dniami, w związku z zagrożeniem koronawirusem niedzielny zakaz handlu zostaje złagodzony. W niedzielę mogą odbywać się dostawy w sklepach. Szefowa Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji komplementuje to posunięcie. - To ograniczy tłok w sklepach - mówiła Renata Juszkiewicz w rozmowie z money.pl.

Teraz Organizacja prosi rząd o kolejny krok - utrzymanie nowych przepisów po zakończeniu pandemii koronawirusa. Jak tłumaczyła Juszkiewicz na antenie TOK FM, dzięki temu handlowcy będą mieli możliwość odrobienia strat, jakie generuje im obecna sytuacja.

Prezes POHiD jednocześnie przyznała, że chociaż sklepy "otrzymały sygnał" o możliwości przyjmowania dostaw w niedzielę, to jednak część z nich odebrała go zbyt późno. Uspokoiła jednak, że towaru na półkach nie zabraknie.

Zobacz też: Dariusz Piontkowski: da się połączyć pracę zdalną z opieką nad dzieckiem

- Dla naszej branży cały czas bardzo ważne jest, byśmy mogli zaopatrywać sklepy w sposób ciągły, we wszystkie dni tygodnia, ponieważ obecnie w wielu sklepach mamy puste półki, co wywołuje panikę wśród konsumentów, przekonanych o braku zapasów towaru. Tymczasem zapasy są, tylko towar musi być szybko i sprawnie dostarczany do placówek handlowych i wykładany na półki - w trybie ciągłym - tłumaczyła Juszkiewicz, cytowana przez "Fakt".

W związku z zagrożeniem koronawirusem niedzielny zakaz handlu pod pewnym względem zostanie złagodzony.
News money.pl: Zakaz handlu złagodzony. W niedzielę będą dostawy towaru

Właścicielom sklepów w walce ze skutkami pandemii koronawirusa pomóc mogłoby także ewentualne odroczenie wprowadzenia podatku od handlu. O to także apeluje POHiD. - Przekonujemy, że handel spełnia w tym trudnym czasie bardzo ważną społecznie rolę, zaopatrując Polaków w żywność i inne artykuły pierwszej potrzeby - wskazywała Juszkiewicz.

Renata Juszkiewicz komplementuje pomysł rządu
Zakaz handlu złagodzony. "To doskonały pomysł, będzie mniejszy tłok w sklepach"

Przypomniała również, że w części sklepów 80 proc. pracujących w nich kobiet wzięła urlop opiekuńczy na dziecko. To sprawia, że pozostała kadra musi pracować na zwiększonych obrotach, aby utrzymać ciągłość sprzedaży.

Tutaj także padł apel do rządu o wsparcie sklepów przy wypłatach wynagrodzeń dla tych pracowników, którzy obecnie są na zwolnieniu. Oprócz tego POHiD także prosi o wsparcie w postaci zapewnienia odpowiednich środków ochronnych, których zaczyna brakować na rynku.

Kolejki do kas i puste półki - oto, co czeka nas w sklepach
Szturm na sklepy. "Nie ma powodu do paniki, nie zamykamy sklepów"

Szefowa POHiD zwróciła się także do Polaków, by ci nie robili zakupów na zapas. Podkreśliła, że nadmierne kolejki stwarzają bezpośrednie zagrożenie zarówno dla konsumentów, jak i obsługi sklepu.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzesza największe sieci handlowe w Polsce, takie jak: Biedronka, Lidl, Auchan, Carreofur, Żabka, E.Leclerc, Kaufland, czy Tesco.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-03-2020

jotkaSzkoda, że trzeba było epidemii, żeby pozbyć się zakazu, który od początku był potrzebny jak rybie rower.

17-03-2020

DIACzas już usunąć całkowicie zakaz handlu w niedziele jak zrobili Węgrzy.Rozum polskim biskupom jeszcze nie wrócił. Przecież w kościołach zmniejszyła … Czytaj całość

17-03-2020

rójW ogóle znieść zakaz handlu w niedzielę bo dzięki temu każdego dnia mniej ludzi będzie w sklepie.

Rozwiń komentarze (125)