Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
30.05.2020 07:47

Koronawirus. PKP odkrywa karty. Zobacz, co się zmieni na kolei

PKP Intercity sprzedawać będzie tylko 50 proc. miejsc. Wszystko po to, by pasażerowie zajmowali tylko co drugie miejsce siedzące. Przewoźnik wprowadza obowiązkową rezerwację miejsc we wszystkich kategoriach pociągów. Zmiany wchodzą w życie od 4 czerwca 2020 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NurPhoto via Getty Images)
Od 4 czerwca w pociągach będzie mogła jechać tylko połowa pasażerów w stosunku do liczby dostępnych miejsc.

Jak informuje PKP w specjalnym komunikacie, obowiązkowa rezerwacja miejsc będzie wymagana w: Twoich Liniach Kolejowych (TLK), InterCity (IC), Express InterCity (EIC) oraz tak jak do tej pory, Express InterCity Premium (EIP).

Bilety jednorazowe będą wydawane wyłącznie ze wskazaniem miejsca do siedzenia. Z kolei od osób podróżujących z biletem okresowym będzie wymagane posiadanie także rezerwacji miejsca na konkretne połączenie.

Zobacz także: Krzysztof Simon nie wierzy w reżim sanitarny na stadionach. "Życzę powodzenia temu kto będzie miał nad tym zapanować"

Jak relacjonuje PKP, wielu pasażerów "zareagowało pozytywnie na zmiany i pobiera rezerwację miejsc, co pozwala nam efektywnie dostosować długość składu do przewidywanego zapotrzebowania".

- Jednak cały czas występują sytuacje, gdy zasady te nie są przestrzegane np. pasażerowie pobierają miejscówki na kilka różnych pociągów tego samego dnia, po czym korzystają tylko jednej z nich, a reszta miejsc jest sztucznie blokowana, przez co nie mogą z nich skorzystać inni pasażerowie – tłumaczy Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Aby temu przeciwdziałać rezerwacja miejsca do biletów okresowych będzie kosztować symboliczną złotówkę. Rezerwacje będzie można nabyć w kasach biletowych, a także poprzez stronę internetową intercity.pl.

Ogniska koronawirusa rozsiane są po całej Polsce. Raz to zakład fryzjerski, raz parafia
Koronawirus w Polsce. Ogniska w firmach, sklepach i kopalniach

Co ważne, również od 4 czerwca br. PKP Intercity wprowadza nową funkcjonalność - poprzez stronę internetową można będzie nabyć rezerwację miejsca także na bilety kupione w innych kanałach sprzedaży.

Jeśli na stacji nie ma kasy biletowej lub jest ona nieczynna, podróżni powinni zgłosić się do konduktora już na peronie, jeszcze przed wejściem do pociągu. Jeśli będą wolne miejsca w pociągu, konduktor sprzeda pasażerowi rezerwację miejsca.

W przypadku, gdy na stacji dostępna jest kasa biletowa, podróżny powinien nabyć w niej kupić bilet jednorazowy lub rezerwację miejsca przed rozpoczęciem podróży. Gdy na stacji czynna jest kasa, zakup biletu u konduktora jest niemożliwy (bez względu na kategorię pociągu), a przebywanie na podkładzie bez ważnego biletu oznacza konieczność zapłaty zarówno należności za przejazd jak i opłaty dodatkowej.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada prace nad dodatkowym ubezpieczeniem medycznym
Dodatkowe ubezpieczenie medyczne. Za zabiegi pacjentów mogliby płacić ich pracodawcy

PKP powoli przywraca kursowanie kolejnych połączeń. Od 3 maja br. na tory wróciło już blisko 100 pociągów, w tym pierwsze połączenia kategorii Express InterCity Premium, obsługiwane przez składy Pendolino.

Przewoźnik wszystkie swoje składy regularnie dezynfekuje i czyści. Na warszawskiej Olszynce Grochowskiej, stacji postojowej, z której wyprawianych jest najwięcej pociągów przewoźnika, dezynfekowane są wszystkie kluczowe miejsca i elementy wyposażenia wagonów, z którymi podróżny ma bezpośredni kontakt, m.in. klamki, poręcze, uchwyty, przyciski sterowania drzwiami, czy toalety.

Pasażerowie muszą też pamiętać, że muszą się stosować do ogólnie obowiązujących zasad, czyli o zasłanianie ust i nosa, zachowywaniu bezpiecznej odległości i częstym myciu rąk.

PKP przypomina też, że kierownicy pociągów i konduktorzy są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej – maseczki i rękawiczki ochronne oraz żele do mycia i dezynfekcji rąk.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: wiadomości, gospodarka, koronawirus, pkp intercity
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-05-2020

wotlodoniedługo się dowiemy że zeby podróżować potrzebne będzie okazanie elektronicznego certyfikatu odpornościowego który będzie wydawany po zaszczepieniu … Czytaj całość

30-05-2020

pasażerMoże wreszcie będzie odwszone i odpluskwione i posprzątane w przedziałach.a po godzinie jazdy papieru do rąk czy toaletowego nie uświadczysz . Czy tak … Czytaj całość

30-05-2020

akukuJak uchronić się od zakażenia w PKP. Podaję najbezpieczniejszy z możliwych sposobów - Nie jeździć pociągami.

Rozwiń komentarze (37)