Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Policjanci też powinni mieć prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Policjanci, którzy też przecież odgrywają ogromną rolę w walce ze skutkami pandemii, nie mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. RPO zaapelował w ich sprawie do Ministra Spraw Wewnętrznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Policjanci wskazują, że nie mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Od trzech tygodni tysiące pracowników pobierają specjalny zasiłek za czas opieki nad dziećmi do lat ośmiu. To nadzwyczajny zasiłek wprowadzony jednocześnie z zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół. Ten dodatkowy zasiłek przysługuje rodzicom lub opiekunom, którzy mają opłacone ubezpieczenie chorobowe i są zwolnieni z obowiązku wykonywania pracy, aby zająć się dzieckiem lub osobą niepełnosprawną.

Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z tego prawa. Wykluczeni są policjanci, którzy w ostatnich tygodniach mają więcej obowiązków i bez zaangażowania których walka z wirusem nie mogłaby być prowadzona. Za policjantami ujął się Rzecznik Praw Obywatelskich i wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o rozważenie objęcia tym zasiłkiem funkcjonariuszy służb podległych resortowi.

Piotr Müller potwierdził, że wypłata zasiłku opiekuńczego będzie przedłużona.
Koronawirus w Polsce. Wypłata zasiłku opiekuńczego będzie przedłużona

RPO wskazał, że policjanci korzystają z prawa do zwolnienia z zajęć służbowych z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem (do ukończenia przez nie 8. roku życia) w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły. Jednak według ustawy zwolnienie takie nie może przekroczyć 60 dni w roku.

Obejrzyj: Tarcza antykryzysowa. Rzecznik przedsiębiorców wytyka luki

Rzeczniku Praw Obywatelskich sygnalizował problem dodatkowych zasiłków opiekuńczych dla funkcjonariuszy i żołnierzy w trakcie prac parlamentarnych nad nowelizacją ustawy COVID-19.

Cały problem może być szczególnie dolegliwy w tzw. "rodzinach mundurowych". Konieczność opieki nad dzieckiem powoduje, że rodzice (funkcjonariusze/żołnierze) biorą zwolnienia w ramach 60 dniowego limitu. Tymczasem limit ten systematycznie maleje. Po jego wykorzystaniu pozostanie możliwość skorzystania z zaległego urlopu lub odbioru godzin - co może okazać się utrudnione. Pozostanie zatem przekazanie opieki nad dziećmi rodzicom i narażenie ich zdrowia. Ostatecznością może być porzucenie służby przez jednego z małżonków.

Wzór wniosku o zasiłek znajduje się na stronie internetowej ZUS
Zasiłek opiekuńczy za czas pandemii. Rodzice muszą się uzbroić w cierpliwość

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-04-2020

EvangeroMundurowi i tak mają najwięcej przywilejów.. Zawsze mogą iść na lewe zwolnienie lekarskie, jak podczas protestu... Chyba nawet wywalczyli 100% podczas … Czytaj całość

05-04-2020

OlgierdSkoro Policja ma tak dobrze to trzeba byli tam isc mądrusiu jeden z drugim. Kiedy Ty siedzisz bezpiecznie w domu skaczac po kanalach swojego … Czytaj całość

05-04-2020

The tuskTak i jeszcze dajmy im emeryture po roku służby tak tak

Rozwiń komentarze (20)