Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Koronawirus. Polska podzielona na strefy czerwonej i żółte. Wraca szereg restrykcji - oto lista

521
Podziel się:

Milion Polaków od soboty musi żyć w nowej rzeczywistości - w ich miejscu zamieszkania wracają najmocniejsze restrykcje. Na ulicach tych miejscowości mieszkańcy powinni chodzić w maseczkach, imprezy rodzinne będą ograniczone do 50 osób, a w komunikacji miejskiej nie pojedzie więcej niż 50 proc. pasażerów. Kolejne 875 tys. Polaków musi z kolei ograniczyć imprezy rodzinne.

Koronawirus. Polska podzielona na strefy czerwonej i żółte. Wraca szereg restrykcji - oto lista
Wracają restrykcje. Co się zmienia? Pokazujemy listę (PAP, PAP)

Ministerstwo Zdrowia przywraca obostrzenia na terenie części kraju. Tam, gdzie wzrost liczby zakażonych jest największy, od soboty zmieniają się obowiązujące zasady. I to dość znacznie. Wracają ograniczenia w restauracjach, maseczki muszą pojawiać się również na ulicach, a część imprez sportowych odbędzie się bez udziału publiczności. Money.pl dotarł do pełnej listy zmian, która pojawi się w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia.

Polska została przez resort zdrowia podzielona na trzy strefy: zieloną (bez zmian), żółtą (z drobnymi zmianami) oraz czerwoną (z największymi restrykcjami). W sumie do strefy żółtej i czerwonej zostało zakwalifikowanych 19 powiatów. W nich sytuacja z koronawirusem jest najgorsza, a służby notują największe wzrosty zakażeń.

9 powiatów jest w strefie czerwonej, 10 kolejnych w strefie żółtej. Jak wynika z analizy money.pl, w nowych "strefach czerwonych" mieszka w sumie 1 mln 54 tys. Polaków. Największe zmiany czekają mieszkańców: powiatu ostrzeszowskiego, powiatu nowosądeckiego, Nowego Sącza, powiatu wieluńskiego, powiatu pszczyńskiego, Rudy Śląskiej, powiatu rybnickiego i Rybnika oraz powiatu wodzisławskiego.

Zobacz także: Epidemia otworzyła Polakom oczy. "Ludzie poznali wartość pracy sprzedawcy"

Z kolei strefy żółte pojawiają się w powiecie wieruszowskim, w Jastrzębiu Zdroju, powiecie jarosławskim, Żorach, powiecie kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim oraz w Przemyślu. Jak wynika z analizy money.pl, w tych dziesięciu powiatach mieszka 875 tys. Łącznie zatem nowe obostrzenia dotykają niemal 2 mln Polaków.

Co się zmienia? Oto pełna lista

W "czerwonych" powiatach obowiązywać będzie zakaz organizacji targów, wydarzeń kulturalnych, ale również zamknięte będą siłownie, kina i sanatoria. Z kolei wydarzenia sportowe odbywać będą się bez udziału kibiców. W tych miejscach wraca też obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych - na ulicach. W powiatach czerwonych w komunikacji zbiorowej będzie mogło być zajętych tylko 50 proc. miejsc siedzących.

Uroczystości rodzinne zostaną ograniczone do 50 osób w strefie czerwonej i do 100 osób w strefie żółtej. Wprowadzony zostanie również rejestr wydarzeń. Jednocześnie zmieniają się zasady dot. gastronomii. W obu strefach limit osób uzależniony jest od powierzchni lokalu. Współczynnik wynosi 1 osoba na każde 4 metry kwadratowe lokalu.

Bez zmian jest za to działalność hotelarska w obu strefach. Nie zmieniają się też zasady dot. handlu - nie ma zatem limitów w sklepach. Również limitu klientów nie będzie w salonach kosmetycznych, fryzjerskich i salonach tatuażu.

W strefach czerwonych zmiany dotykają również kościołów. Pojawia się limit wiernych - 1 osoba na każde 4 metry kwadratowe przestrzeni. Cały czas istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa w świątyniach. Z obowiązku zwolnieni są tylko sprawujący kult - czyli np. księża.

Jak sytuacja wygląda w strefach żółtych? Tutaj spora część imprez będzie możliwa, ale przy znacznym ograniczeniu liczby widzów.

Targi i konferencje będą organizowane z ograniczeniem 1 osoby na 4 metry kwadratowe. Imprezy sportowe w strefach żółtych będą ograniczone do 25 proc. liczby miejsc na stadionach i w halach. Również wydarzenia kulturalne są ograniczone – do 25 proc. pojemności miejsc, w których są organizowane lub 100 osób, jeżeli wydarzenie jest na wolnym powietrzu.

To efekt znacznego wzrostu liczby zachorowań w ostatnich dniach. Codziennie resort zdrowia informuje o wykryciu ponad nowych 600 zakażeń, podczas gdy jeszcze kilka dni temu rekord wynosił 599 przypadków. I przez długie tygodnie nie przekraczał tego poziomu. W czwartek resort poinformował o 726 przypadkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(521)
GG
4 lata temu
Przychodzi baba do lekarza. Panie doktorze co mi jest bo nie mam objawów? Lekarz: Covid19...
Frag
4 lata temu
Temu panu o podwójnym obywatelstwie dziękujemy!
Nick
4 lata temu
Nie ma już wyborów więc kłamczuch nie mówi żeby się nie bać i zaostrza procedury? A dopiero co wirus był w odwrocie
Kor
4 lata temu
Pana Łukasza S. Trzeba sprzedać do WHO tam jest potrzebny do kultu covid
Kjhf
4 lata temu
Czy zmieniono konstytucję lub wprowadzono stan wyjątkowy?
...
Następna strona