Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Pracodawca może pytać, gdzie pracownik był na feriach

Narty we włoskich Alpach? Pracodawca w trosce o zdrowie zespołu i w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa może dopytywać o ferie czy urlopy podwładnych - twierdzi radca prawny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Pracodawca może pytać, gdzie pracownik był na feriach. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

W związku z ogniskami koronawisura Covid-19 w północnych Włoszech rząd włoski wydał dekret, na mocy którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej - informuje GIS.

Polski MSZ również ostrzega przed podróżami do niektórych regionów Włoch. Radzi też, aby zrezygnować z podróży w te miejsca, jeśli nie są one konieczne. Zaleca też szczególną ostrożność, bo kierunki rozprzestrzeniania się wirusa trudno przewidzieć.

W związku z tym pracodawcy powinni obserwować podwładnych wracających do pracy po feriach - przekonuje na łamach "Rzeczpospolitej" Zuzanna Rosner-Laskorzysńka, radca prawny z kancelarii Raczkowski.

Koronawirus we Włoszech. Pustki na ulicach miast

Jak dodaje pracodawca ma prawo pytać swojego pracownika o kierunek wyjazdu, o to gdzie był na urlopie czy feriach.

Sklepy w północnych Włoszech straszą pustymi półkami. Mieszkańcy boją się wychodzić z domu
Panika we Włoszech. Sklepy ogołocone ze strachu przed koronawirusem

- Lepiej nie wypytywać o szczegóły, ale krótkie pytanie dotyczące miejsca, gdzie przebywał podczas ferii, jest dopuszczalne. Co ważne pracodawca nie narusza przy tym przepisów o ochronie danych osobowych, bo pytając realizował swój ustawowy obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników - wyjaśnia Rosner-Laskorzysńka.

Tylko we Włoszech z powodu powikłań po zarażaniu koronawirusem zmarło już 7 osób. W Chinach dotychczas odnotowano ponad 2,5 tys. przypadki śmiertelne. Na świecie zarażonych jest około 80 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: Covid-19, koronawirus, praca
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-02-2020

zko jak to dobrze się dowiedzieć - pracodawca ma ustawowy obowiązek ochrony zdrowia pracowników - czyli za lekarstwa opłaty też powinien pokrywać i co … Czytaj całość

25-02-2020

ŻenującePanie Ciszak, sam wymyśliłeś tego anonimowego radcę prawnego? A na jakiej podstawie prawnej pracodawca ma wyegzekwować odpowiedź na takie pytanie ? … Czytaj całość

25-02-2020

pipprzecież ferie mają dzieci...

Rozwiń komentarze (22)