Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Prawnicy piszą do premiera, chcą wstrzymać pracę sądów

Bieg terminów procesowych i sądowych powinien być zawieszony od momentu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego do jego zakończenia - nie ma wątpliwości Maciej Bobrowicz prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prawnicy domagają się zmian w ustawie specjalnej. (Fot: Jakub Kaminski/East News)

W swoim liście, do którego dotarła "Rzeczpospolita", Bobrowicz przedstawia szereg zmian, jakie miałyby nastąpić w związku z pandemią koronawirusa. Jednym z nich miałoby być zawieszenie biegów terminów procesowych i sądowych. Szczegółowy zapis w tej sprawie został zaproponowany przez Radę, która chciałaby jego włączenia do nowelizacji ustawy specjalnej o walce z wirusem SARS-CoV-2.

Wyjątkiem w tym przypadku ma być sytuacja zatrzymania i tymczasowego aresztowania. Radcy wskazują też, że pod nowelę nie podlegać miałyby te sprawy, przy zwieszeniu których istniałoby bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia, wolności lub majątku człowieka albo groziłoby bezpośrednio dobru dziecka, a także gdyby niepodjęcie działań prowadziło do cierpienia zwierzęcia.

O zawieszeniu poszczególnych spraw decydowałby podmiot ją prowadzący. Strony mogłyby złożyć zażalenie na jego postanowienie. Miałyby na to siedem dni od otrzymania go.

Zobacz też: Koronawirus. Na półkach zabraknie towarów? "Konsumenci zachowują się nerwowo"

W rozmowie z "Rz" Maciej Bobrowicz tłumaczy, że zmiany są niezbędne. Wskazuje m.in. na to, że niektóre sądy są poddane kwarantannie, a pracę poczty ograniczono, przez co obywatele muszą stać w długich kolejkach po pisma sądowe. - Dziś nic nie zapewnia ochrony przed chaosem w sądach w sytuacji narastającej pandemii - wskazuje Bobrowicz.

Polacy wykupują na zapas leki z aptek.
Koronawirus. Polacy ruszyli do aptek i wykupują leki na zapas

Swoją propozycję ma także prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. Proponuje ona, by zawieszane były te sprawy, w których stroną są osoby hospitalizowane w związku z zakażeniem koronawirusem, poddane kwarantannie lub objęte nadzorem epidemiologicznym.

Przez  dziejesie.wp.pl przesyłacie nam zdjęcia kolejek po horyzont
Wielokilometrowe kolejki na granicach. Nowe przejścia mają pomóc rozładować sytuację

Z propozycją NRA nie zgadza się ministerstwo sprawiedliwości.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-03-2020

BobbyOwszem popieram,w chwili obecnej powinny być prowadzone tylko sprawy priorytetowe,teraz ważne jest jak najmniejsze rozprzestrzenianie się wirusa.

18-03-2020

TakNasz premier na pewno wymyśli dobre rozwiązanie dla sądów !

18-03-2020

mirek 2Przecież to jest nadzwyczajna kasta odporna na wszystko więc nie ma co robić larum.

Rozwiń komentarze (39)