Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Rząd hiszpański ogranicza działanie barów i klubów. Zakazuje też palenia na ulicy

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Hiszpanii wraca ostrzejszy reżym sanitarny. Bary i restauracje będą musiały być zamykane najpóźniej o pierwszej w nocy, a ostatni goście będą obsłużeni do północy. Obowiązuje też bezwzględny zakaz palenia w przestrzeniach publicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
W całej Hiszpanii zamknięte będą wszystkie dyskoteki, sale taneczne i bary koktajlowe z występami na żywo.

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o jednomyślnej zgodzie wszystkich autonomicznych regionów kraju na wprowadzenie zakazu palenia papierosów oraz tytoniu na ulicach i w miejscach publicznych, o ile w miejscach tych nie można zachować bezpiecznego co najmniej 2-metrowego dystansu.

W Galicji, na północnym zachodzie kraju, gdzie zakaz ten obowiązuje już od czwartku i dotyczy też elektronicznych papierosów, taką decyzję uzasadniono badaniami lekarskimi, z których wynika, że zawarte w dymie tytoniowym kropelki śliny chorego na Covid-19 są groźnym źródłem zakażenia.

W Hiszpanii obowiązuje też bezwzględny zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych i na ulicach. Teraz będzie on jeszcze bardziej przez odpowiednie służby egzekwowany.

Zobacz: Wiek emerytalny. Prezes ZUS: "Polacy powinni pracować dłużej, do wykonania ogrom pracy"

W całym kraju zamknięte będą też wszystkie dyskoteki, sale taneczne i bary koktajlowe z występami na żywo.

Z kolei w hotelach, restauracjach, na tarasach oraz w barach i restauracjach na plaży, musi być zachowana 1,5- metrowa odległość między stolikami. Grupy klientów nie mogą zaś przekraczać 10 osób. Restauracje mają być zamknięte o godzinie 1 w nocy, a nowi klienci nie będą wpuszczani od północy.

Reprezentująca interesy właścicieli barów i dyskotek organizacja Espana de Noche już zapowiedziała złożenie pozwów sądowych przeciwko decyzji rządu. W wydanym w piątek komunikacie przypomnieli, że zatrudniają 200 tys. osób i tworzą 1,8 PKB kraju.

Z kolei ośrodkach pomocy społecznej wszyscy nowi pensjonariusze będą mieli obowiązkowo przeprowadzany tekst na obecność koronawirusa na 72 godziny przed przejęciem. Teksty te będą przeprowadzane również wśród pracowników ośrodków, którzy wracają z urlopów lub są nowi.

Odwiedziny mieszkańców ośrodków zostaną ograniczone do jednej osoby i maksymalnie jednej godziny dziennie.

Rząd wzywa ponadto Hiszpanów do ograniczenia spotkań towarzyskich albo organizowania ich w gronie nie większym niż maksymalnie 10 osób.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-08-2020

DSTam komuna dba o ludzi. Niedługo ich zamknie w klatkach, uczmy się od najlepszych.

15-08-2020

acer"tekst na obecność koronawirusa na 72 godziny przed przejęciem. Teksty "

16-08-2020

TOJARęce opadają, jak się czyta te komentarze.

Rozwiń komentarze (4)