Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus szaleje, a Polski eksport rośnie. Tylko 3 inne kraje w UE mogą się tym pochwalić

Polska i tylko 3 inne kraje UE odnotowały w I kw. 2020 r. wzrost eksportu. Wprawdzie nieznacznie, ale jednak polski eksport towarów wzrósł o 0,2 proc. W rtym samym czasie wg. Eurostat w marcu eksport towarów z UE do reszty świata spadł o 10,2 proc., a import UE obniżył się o 12,2 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Tylko kilka krajów Unii odnotowało wzrost eksportu. Wśród nich jest Polska.

Znaczące obniżenie dynamiki obrotów całej Unii w I kw. 2020 to oczywiście efekt zamrożenia gospodarek i mobilności osób, co pociągneło za sobą katastrofę również w usługach.

W rezultacie w ostatnim miesiącu I kw. UE odnotowała nadwyżkę w handlu towarami w wysokości 22,2 mld euro wobec +21 mld euro w marcu 2019 r.

Trwają prace nad otwarciem granic. Przybliżony termin? "Czerwiec, lipiec"

Eksport towarów poza UE spadł o całe 3,2 proc. Dane skomentowało w piątek MInisterstwo Rozwoju, które w komentarzu zwraca uwagę na fakt, że zupełnie inaczej rzecz wyglądała po stronie importu, gdzie niewspółmiernie głębsze spadki dotknęły dóbr podstawowych - 10,5 proc, niż przemysłowych - 3,7 proc.

Sieć zwlekała z otwarciem swoich sklepów.
Koronawirus w Polsce. TK Maxx znów zaprasza na zakupy. Sieć wraca do gry od soboty

Biorąc pod uwag strukturę geograficzną eksportu UE, szczególnie dynamicznie obniżył się eksport do Wielkiej Brytanii bo o ok. 15 proc. Wśród ważniejszych rynków spadki wywozu notowano również m.in. do Chin o 5,1 proc. i Indii o 4,3 proc.

W tej trudnej sytuacji Polsce, w tych wynikach Eurostatu udało się utrzymać wzrost dynamiki eksportu. Wprawdzie o jedyne 0,2 proc., ale w obecnej sytuacji jest to i tak znakomity wynik.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: koronawirus, koronawirus kryzys, wiadomości, gospodarka, eksport
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-05-2020

MariuszDobrze że z złodziejskie PO nie rządzi oni tylko wiek emerytalny podnosili i zasiłki pogrzebowe obniżali a własne kieszenie napełniali. Trzaskowski … Czytaj całość

16-05-2020

GonzoRząd jak zawsze stoi na wysokości zadania i teraz mamy tego dobre efekty.

16-05-2020

DezerterDobra robota. Brawo.

Rozwiń komentarze (74)