Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
TOS
|

Koronawirus. Szczepienia w aptekach. Sejm podjął decyzję

79
Podziel się

Sejm znowelizował w czwartek ustawę covidową. Dzięki wprowadzonym zmianom możliwe będzie m.in. szczepienie w aptekach. Zmienione też zostaną przepisy dotyczące emerytur górniczych.

Koronawirus. Szczepienia w aptekach. Sejm podjął decyzję
Szczepienia w aptekach. Sejm podjął decyzję (PAP)
bDXSuKmt

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 443 posłów, 2 było przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu. Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy covidowej możliwe będzie organizowanie punktów szczepień i wykonywanie szczepień przeciw COVID-19 w aptekach. Uproszczony zostanie też system rejestracji na szczepienia.

O 187 mln zł zostanie też zwiększona rezerwa subwencji oświatowej. Środki te mają być przeznaczone na zapewnienie uczniom po powrocie do szkół wsparcia w postaci dodatkowych zajęć wspomagających utrwalenie wiadomości i umiejętności z wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego.

Zajęcia mają być organizowane dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Zarówno organizacja ich, jak i udział w nich uczniów będzie dobrowolny, a szczegóły dotyczące zajęć wspomagających mają się znaleźć w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki.

bDXSuKmv
Zobacz także: Kiedy odmrażać gospodarkę? Prof. Simon: w maju musimy otwierać biznesy

W nowelizacji znalazły się też zapisy dotyczące uprawnień związanych z emeryturami górniczymi. Zgodnie z nimi dni przepracowane przez oddelegowanych ratowników górniczych i sanitariuszy w szpitalach, gdzie leczeni są chorzy na COVID-19, będą traktowane przy ustalaniu praw do górniczej emerytury tak samo, jak dniówki przepracowane na dole kopalni.

Od ubiegłego roku oddelegowani z kopalń ratownicy górniczy i sanitariusze pomagają w śląskich placówkach, gdzie leczeni są pacjenci z koronawirusem, m.in. w szpitalach tymczasowych i w szpitalach na terenie działania kopalń.

bDXSuKmB

Zgodnie z obecnymi przepisami, chcąc uzyskać prawo do górniczej emerytury, przysługującej po 25 latach pracy pod ziemią, ratownicy musieliby odrobić na dole przepracowane w szpitalach dniówki. O zmiany w prawie, służące wliczeniu służby w szpitalach do emerytury, zabiegało środowisko górnicze.

Wprowadzono również zapisy dotyczące przedłużenia wydawania dokumentów kategorii pierwszej, drugiej i trzeciej, które nie spełniają minimalnych wymogów.

bDXSuKmC

Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDXSuKmW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(79)
Igła
3 tyg. temu
Każdy sam powinien się zaszczepić i to byłoby najszybciej.
Oferta
3 tyg. temu
Jeszcze dzisiaj był tekst o nowej mutacji z Indii. Czy szczepionka na nią działa... A no tak, działa po 6 miesiącach testów i badań nie tylko na stare wirusy ale też na te których jeszcze nie ma. Ale lekarstw nie ma, a szczepionka chroni przed ciężką postacią choroby, a nie przed chorobą w ogóle. Co roku na grypę szczepi się 8% ludzi w pl, i naprawdę, nie działa to tak, że się w ogóle nie choruje. Poza tym, grypę się ma raz na 10 - 15 lat. To że u nas zwyczajowo się mówi na każde przeziębienie grypa, to jak po 3 dniach ktoś wyskakuje z łóżka, to myśli, że tak łatwo poszło. A grypę się leczy do 3 tygodni. Po prostu medycyna u nas jest na poziomie znachora z Podlasia.
Jxxj
3 tyg. temu
Wow. Cos co jest normą na Zachodzie od wielu lat... na calym swiecie szczepia farmaceuci, szkola lekarzy o lekach, szczepionkach itp.
bDXSuKmX
Maciej
3 tyg. temu
👍👍👍👍
Rysiek
3 tyg. temu
Super pomysł.... szczepić w aptece
...
Następna strona