Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Koronawirus. Szybki w produkcji i tani respirator od polskich inżynierów na ostatniej prostej

5
Podziel się:

Młodzi krakowianie stworzyli respiratory dla chorych na COVID-19. Urządzenia są tanie i szybkie w produkcji, bo powstają na drukarkach 3D. Polskie uczelnie i resort nauki wspierają projekt. Kłody pod nogi rzuca za to LinkedIn, blokując treści publikowane przez inżynierów.

Szymon Bacher główny konstruktor urządzenia jego działanie testuje też na sobie.
Szymon Bacher główny konstruktor urządzenia jego działanie testuje też na sobie. (VentilAid)

Jak dowiedział się money.pl, opracowany przez krakowskich inżynierów nowy prototyp VentilAid został poparty przez wybitnych polskich naukowców. Zespół VentilAid wnioskuje teraz do NCBiR o wsparcie finansowe w wysokości kilkuset tysięcy złotych. Dokładna suma znana będzie po wycenie.

W swojej opinii przedstawiciele polskich uczelni medycznych uznali urządzenie za skuteczne wsparcie oddychania osób, które cierpią na ostre zapalenie płuc wywołane przez COVID-19.

W pracach brał udział prof. Ryszard Gajdosz, lek. Michał Świdrak, dr Karol Kramkowski i dr Juliusz Kosel z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Medycznie wniosek do NCBiR konsultują łodzianie: dr Waldemar Machała - prorektor UM w Łodzi, prof. Ireneusz Majsterek - z Zakładu Chemii i Biochemii Klinicznej UM w Łodzi, dr Jacek Kasznicki - z Kliniki Chorób Wewnętrznych UM w Łodzi.

To potwierdzenie jest bardzo ważne dla młodych inżynierów, o których dokonaniach już pisaliśmy w money.pl.

Wkrótce po wybuchu pandemii z niedużej inicjatywy kilku osób VentilAid zmieniła się w wielonarodowe przedsięwzięcie, które wspierają setki osób z całego świata.

Zobacz także: Koronawirus. Ukraińcy wrócą? "Polska nadal będzie atrakcyjna"

W projekt zaangażowali się również rządzący. Wspiera go minister Anna Budzanowska z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przypomnijmy, projekt VentilAid został opracowany przez dwóch inżynierów: Szymona Bachera i Mateusza Janowskiego. Po rozmowach z lekarzami uznali, że priorytetowym z punktu widzenia walki z pandemią, jest opracowanie prostego urządzenia pracującego w trybie CPAP.

Umożliwia ono optymalną wentylację pęcherzyków płucnych i przeciwdziała ich zapadaniu się. To niezwykle ważne w leczeniu u chorych, którzy muszą walczyć z ciężką niewydolnością oddechową związaną w COVID-19. Co ważne inżynierowie nie chcą jednak całego swojego dorobku zamknąć w szufladach.

Projekt dla wszystkich

- Deklarujemy, że dokumentacja urządzenia pomocnego do walki z COVID-19 zostanie udostępniona w sieci, a głównym celem inicjatywy jest stworzenie urządzenia, które będzie pomagało pacjentom w Polsce, ale także posłuży jako pomoc krajom, które zmagają się z pandemią, ale ich potencjał ekonomiczny utrudnia zakup drogich respiratorów - mówi money.pl Szymon Bacher.

Inżynierowie, oprócz aplikowania o środki z NCBiR, by przyspieszyć prace nad projektem, zorganizowali również zbiórkę na wsparcie ich wysiłków. Na portalu odpalprojekt.pl. zatytułowano ją "VentilAid - urządzenie do walki z COVID-19".

Do godz. 10 rano w środę udało się już tam zgromadzić 54 tys. zł z wpłat około 500 osób.

- Zachęcamy każdego do włączenia się w zbiórkę. Oczywiście stosownie do możliwości. Środki zostaną przeznaczone na bieżące działania, w tym technologiczne, a także przygotowanie dokumentacji potrzebnej do prób przedklinicznych i postępowań certyfikacyjnych. Zachęcamy także firmy zainteresowane wsparciem finansowym naszej inicjatywy lub działaniami marketingowymi do bezpośredniego kontaktu z nami - mówi money.pl Szymon Chrupczalski, CEO projektu.

LinkedIn blokuje

Nie wszystko jednak idzie gładko. LinkedIn zablokował całą akcję w serwisie i skasował wstecznie wpisy wszystkich członków zespołu.

- Profil organizacji na LinkedIn powstał w tym samym czasie, co inne nasze kanały w mediach społecznościowych. Chcieliśmy w ten sposób zwiększyć widoczność przedsięwzięcia w świecie biznesu, ale także podnieść jego wiarygodność, pokazać, że nie stoi za tym anonimowa grupa ludzi - mówi money.pl Bartosz Wilk z VentilAid.

Kanał założył jeden z członków zespołu, mający kilkaset kontaktów na portalu i od dawna korzystający z konta premium.

- Trudno zatem mówić o typowym dla siejących fake newsy mechanizmie zakładania anonimowych kont i prób oszukiwania ludzi - mówi Wilk.

W naturalny sposób, chcąc promować inicjatywę, co kilka dni publikowali materiały z informacją o postępach prac. Dla inżynierów to ogromny problem, gdyż w kluczowym momencie zostali pozbawieni jednego z najważniejszych kanałów komunikacji ze społecznością w sieci.

Redakcja money.pl otrzymała do wglądu print screen z panelu administracyjnego VentilAid. Widać na nim wzrost zainteresowania sięgający nawet 8 tys. proc. i to przy braku jakiegokolwiek wpisu. Zapytaliśmy LinedIn o blokadę nałożoną na polskich inżynierów. Czekamy na odpowiedź.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
prawda
4 lata temu
Widze, ze negatywne komenatrze nie sa publikowane.......Ukierunkowany artkuł w celu promocji niebezpiecznego dla pacjenta urzadzenia
zaniepokojona
4 lata temu
Ten respirator zagraza zdrowu i zyciu ludzi. Dlatego LinkenIn ich blokują !! Niech pokaza pisemna opinie od profesorów bo ja jestem lekarzem i w zyciu bym nie podłączyła tego pod pacjenta! Inicjatywa super, ale niech to bedzie bezpieczne......
Nie daj się p...
4 lata temu
Respiratory służą do uśmiercania upierdliwych pacjentów, którzy zabierają czas i środki ochronie zdrowia. Leży taki z współistniejącymi chorobami, nie w tę ani we wte. Prawdziwe leczenie polega na likwidacji stanu zapalnego, bo to zapalenie płuc, wywołane wirusem, do cholery. Ale teraz lekarze działają na zasadzie : traktujemy wszystkich jednakowo. Przeżyje czy nie. Jego problem.
Truth
4 lata temu
Co do LinkedIn to mnie nie dziwi. Ten serwis powoli schodzi na psy, a gdy w 2016 roku kupił go Microsoft to już padaczka totalna. Wiadomo właścicielem Microsoft to blokują, lepiej szczepionki ludziom wciskać za grubą kasę!
kopytko
4 lata temu
ekstra. Niech przejda odpowiednie testy zeby byly bezpieczne i ruszac z proukcja