Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus. Tak teraz będzie wyglądać podróżowanie samolotem

12
Podziel się

Obowiązkowe maseczki przez cały lot, a serwis pokładowy ograniczony. - Jednolite procedury mają na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której lotnictwo stanie się źródłem ponownej infekcji – przekonuje Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Obowiązkowe maseczki przez cały lot, a serwis pokładowy ograniczony.
Obowiązkowe maseczki przez cały lot, a serwis pokładowy ograniczony. (Flickr)
bDUJgQoR

Od 1 czerwca będą przywrócone loty krajowe. Później, w kolejnych fazach, wrócą też loty międzynarodowe. Urząd Lotnictwa Cywilnego przedstawił nowe zasady bezpieczeństwa w podróży samolotem. Wolne miejsca w samolotach, badanie temperatury, maseczki i dezynfekcja pokładu po każdym rejsie - to będą standardy w lotach w najbliższych miesiącach.

- Naszym priorytetem podczas tworzenia wytycznych było zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów na lotniskach i pokładach samolotów. Chcemy, by pasażerowie czuli się w pełni bezpiecznie podróżując samolotem. Jednolite procedury mają także na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której lotnictwo stanie się źródłem ponownej infekcji – przekonuje Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

bDUJgQoT

Co się zmieni na lotnisku? Nowością będzie obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika. To jednak nie wszystko. Obowiązkowe będą kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali. Na teren lotniska wstęp będą mieli tylko pasażerowie z biletami.

Obowiązkowe będzie również zasłanianie nosa i ust oraz zachowywanie dystansu społecznego. Ograniczone będzie również korzystanie z usług i obiektów lotniskowych np. z placów zabaw oraz palarni. Lotniska mają zapewnić dostęp do środków dezynfekcyjnych oraz płatnych automatów z maseczkami ochronnymi.

W celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu między pasażerami a pracownikami lotnisk np. w punktach informacji, kontroli paszportowej czy odprawy zostaną zainstalowane ekrany ochronne. Pracownicy lotnisk będą zaopatrzeni w sprzęt ochronny, a terminale będą regularnie czyszczone i dezynfekowane.

bDUJgQoZ

Zmiany również dotyczą pokładu samolotu. Pasażerowie przez cały lot będą mieli obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa. Również cały personel pokładowy podczas lotu będzie w maseczkach i rękawiczkach. Serwis natomiast zostanie ograniczony, aby maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski będą serwowane w indywidualnych opakowaniach. Pasażerowie będą zobowiązani do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego przed lądowaniem.

Zobacz także: Zobacz również: Dla kogo miliardy z Unii? Polska stworzy nowe programy pomocowe

- Tylko konsekwentne stosowanie się do zaleceń uczyni latanie bezpiecznym. W najbliższym czasie planujemy kontrole na lotniskach, aby sprawdzić egzekwowanie nowych wymagań. Apeluję również do pasażerów o wykonywanie poleceń personelu lotniczego i pracowników lotnisk. Jestem przekonany, że dzięki współpracy i wzajemnemu zrozumieniu podróż lotnicza przebiegnie szybko i sprawnie – dodaje prezes ULC.

bDUJgQpa

Nowe wytyczne powstały na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) szczegółowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa na krajowych lotniskach i na pokładach samolotów. Opracował je Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego. Ich celem jest ograniczenie ryzyka transmisji SARS-CoV-2.

Póki co nie znane są terminy kolejnych faz odmrażania lotów. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Wiemy za to, że w drugim etapie będzie możliwość latania do krajów europejskich, które również opanowały sytuację epidemiczną. Trzecia faza ma dotyczyć połączeń międzykontynentalnych, ale również do tych krajów, w których sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą. Póki co nie ma więc nawet mowy o przywróceniu pełnej normalności.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDUJgQpb

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDUJgQpu
KOMENTARZE
(12)
Nors
11 miesięcy temu
Latać będzie tylko ten, co naprawdę musi. Podobnie jak z chodzeniem do tzw. galerii. To KONIEC.
Jonh new york
11 miesięcy temu
Ci co to wszystko wymyślają niech sobie latają sami ja polecę sobie z new york do Miami bez żadnej maski
kiki
11 miesięcy temu
Tylko kiedy otworzą lotniska i ludzie zaczną wreszcie latać. Już chyba najwyższy czas. Przecież samoloty muszą już zacząć latać.
bDUJgQpv
Filip
11 miesięcy temu
Okazja do wprowadzenia dodatkowej oplaty za Corvid19. Nikt nie bedzie sie sprzeciwial, zplaca wiecej bo kazdy boi sie zarazic.
Mikucki
11 miesięcy temu
Denilizm .lecialem miesiac temu i kto chcial mial maseczke a kto nie to nikt nie zmuszal. Lecialem BA z Berlina