Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus to "trzęsienie ziemi dla ekonomii". Morawiecki w CNN mówi ostrzej niż w Polsce

Premier, który był w czwartek wieczorem gościem CNN, nie przebierał w słowach. Mówił wprost o ciosie, jaki koronawirus zadał polskiej gospodarce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Mateusz Morawiecki w dosadnych słowach mówi, jakie są skutki epidemii koronawirusa (Fot: Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

- To prawdziwe trzęsienie ziemi dla naszej ekonomii - mówił Morawiecki w rozmowie z Richardem Questem.

Jak przypomniał, pracował w banku w czasie kryzysu ekonomicznego, rozpoczętego upadkiem banku Lehman Brothers w 2008 roku. Obecny kryzys - tłumaczył premier - jest jednak zupełnie inny, bo zrywa połączenia w łańcuchach dostaw.

Morawiecki podkreślał, że Polska jako pierwsza w Unii wprowadziła kontrole sanitarne na granicach, dzięki czemu nie mamy nagłego wzrostu zachorowań. Przekonywał też, że zamknięcie szkół, przedszkoli, restauracji czy części sklepów i lokali usługowych jest szkodliwe dla ekonomii, ale potrzebne, żeby wirus się nie rozprzestrzeniał.

Obejrzyj też: Tarcza antykryzysowa. Premier: czekają nas trudne miesiące, czas zmian i prób

Przyznał, że do szczytu zachorowań w Polsce jeszcze daleko i że w naszym kraju liczba chorych może sięgnąć kilku lub nawet kilkunastu tysięcy.

Mateusz Morawiecki był też pytany o program pomocowy dla polskiego biznesu, który m.in. zakłada, że rząd sfinansuje niektórym pracownikom 40 proc. pensji. Jak tłumaczył, jest to potrzebne, by ulżyć finansowo firmom i pomóc im stanąć na nogi.

Ocenił też, że cała "tarcza antykryzysowa", jaką rząd przedstawił w środę, to równowartość blisko 10 procent polskiego PKB.

Morawiecki wyraził też nadzieję, że Unia Europejska wyłoży dodatkowe pieniądze na walkę z kryzysem ekonomicznym, który wywoła epidemia koronawirusa.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, mateusz morawiecki, cnn, gospodarka, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-03-2020

TomekMati jesteś najlepszym premierem jakiego ma Polska

20-03-2020

markLemingi się wydzierają na forum, a poparcie dla rządu rośnie jeszcze bardziej.. To cud ,że właśnie PIS rządzi w czasie tego bezprecedensowego kryzysu. … Czytaj całość

20-03-2020

soldierMorawiecki zawsze stoi na wysokości zadania!

Rozwiń komentarze (1968)