Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza Antykryzysowa. Pracodawcy RP dokładają swoje pomysły

Pracodawcy RP zaapelowali do minister pracy m.in. o wprowadzenie automatycznego odnawiania pozwoleń na pracę pracowników z zagranicy oraz ułatwienia w zakresie medycyny pracy i BHP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister Marlena Maląg przedstawiła w środę propozycje resortu pracy dla firm dotkniętych epidemią (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Ograniczenia związane z zagrożeniem koronawirusem nie tylko utrudniają funkcjonowanie firm, ale wręcz uniemożliwiają zatrudnianie pracowników, co dotyczy również cudzoziemców. Problemem są też warunki zawierania umów w formie elektronicznej, a także wygasająca ważność badań profilaktycznych medycyny pracy, czy konieczność przeprowadzania okresowych szkoleń BHP.

Premier i prezydent w środę przedstawili założenia pakietu pomocowego.
Tarcza antykryzysowa. Jak Polska walczy z pandemią na tle innych krajów

W związku z tym Pracodawcy RP apelują o możliwość automatycznego odnawiania legalnego prawa do pobytu i pracy dla pracowników z zagranicy, szczególnie z Ukrainy, którzy utracą w najbliższym czasie prawo do legalnego zatrudnienia w ramach obowiązującej uproszczonej procedury zatrudniania czy innego sposobu ich zatrudnienia na czas określony. Innym ułatwieniem dla rynku pracy byłoby odstąpienie od obowiązku posługiwania się kwalifikowanym podpisem elektronicznym przy zawieraniu umów na odległość.

Pracodawcy RP postulują też warunkowe dopuszczenie do pracy przy komputerze osób bez badania wstępnego i skierowanie ich na badania po 3 miesiącach. Ponadto, obowiązek ograniczenia dużych skupiska osób wpływa na możliwość przeprowadzania okresowych szkoleń BHP. Dlatego w ocenie Pracodawców RP najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzanie szkoleń za pomocą środków komunikacji elektronicznej przy udostępnieniu niezbędnych materiałów szkoleniowych, bez konieczności osobistego stawiennictwa na szkoleniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, rynek pracy, przedsiębiorcy, tarcza antykryzysowa, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2020

zcx2 tygodnie temu się wykłócali z opozycją o 2mld pokazując im palec Lichockiej a teraz PISowcy nawołują Polaków do zbiórki kasy na maseczki, rękawiczki … Czytaj całość

19-03-2020

antyukrA po co nam Ukraińcy, jak sporo Polaków potraci pracę z powodu koronawirusa.

19-03-2020

tOASW kryzysie są również ci co dostają 500+ a nie pracują. Musicie im podnieść do 870. Myślałem, że rząd posiada środki na takie klęski. Myliłem si.ę

Rozwiń komentarze (6)