Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Koronawirus uderza w polski PKB. Ekspertka: wpadniemy w techniczną recesję

61
Podziel się:

Zamrożenie gospodarki spowodowane pandemią będzie miało poważne konsekwencje. Tak źle nie było od 30 lat.

Wprawdzie pracownicy wrócili już do fabryk m.in. Volkswagena w Poznaniu, to jednak zamrożenie gospodarki jeszcze będziemy odczuwać.
Wprawdzie pracownicy wrócili już do fabryk m.in. Volkswagena w Poznaniu, to jednak zamrożenie gospodarki jeszcze będziemy odczuwać. (Volkswagen Poznań)
bEstpEqd

Dr Sonia Buchholtz, ekspertka Konfederacji Lewiatan, przekonuje w "Pulsie Biznesu", że spadek PKB w kolejnym kwartale „graniczy z pewnością”. Oznacza to, że Polska oficjalnie wpadnie w recesję techniczną.

Co to oznacza? To sytuacja, w której w ciągu co najmniej dwóch kwartałów PKB spada.

Zobacz także: Trwają prace nad otwarciem granic. Przybliżony termin? "Czerwiec, lipiec"
bEstpEqf

Pierwsze oznaki, że nadciąga, już zobaczyliśmy. W piątek GUS poinformował wprawdzie, że PKB jeszcze w I kwartale rósł o 2 proc. w ujęciu rocznym, jednak po korekcie sezonowej dynamika spada do 1,7 proc. w ujęciu rocznym.

Jednak w ujęciu kwartalnym to już spadek o 0,4 proc. - Jeszcze jeden kwartał z ujemną dynamiką, co graniczy z pewnością, i Polska oficjalnie odnotuje recesję techniczną - komentuje dla "PB" dr Sonia Buchholtz.

bEstpEql

Jak przekonuje Buchholtz, rok 2020 przyniesie pierwsze w ostatnich 30 latach skurczenie się gospodarki, którego skala może się pogłębić. Jej zdaniem może do tego dojść, kiedy wygaszanie epidemii spowolni.

O możliwości pojawienie się technicznej recesji money.pl informował już na początku marca, kiedy nieznana była jeszcze pełna skala pandemii.

Wtedy już eksperci ostrzegali, że Polska może poważnie ucierpieć przez koronawirusa, a pesymizm uzasadniały fatalne dane gospodarcze z Chin.

Zdaniem ekonomistów Credit Agricole epidemia może obniżyć tempo wzrostu polskiej gospodarki w tym roku do 1 proc.

bEstpEqm

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEstpEqG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
apel
rok temu
Bardzo proszę o pomoc. Żeby uratować życie chłopców potrzebne są duże pieniądze i mało czasu na ich zebranie. Do zakończenia zbiórki jednemu brakuje kilku godzin, drugiemu jeden dzień. Wejdź na stronę siepomaga Filip Garnowski, Franio Kępa. Pomóżmy bo możemy. Dobro powraca !!!
lex
rok temu
jaka ekspertka? taka i ocena.
hdgm
rok temu
nie chce sie tego czytać
bEstpEqH
miś
rok temu
nie pierwsza i nie ostatnia taka kryzysowa sytuacja - jeśli przedsiębiorcy się nie przyzwyczaili , że co parę lat są dołki to może powinni współczuć swoim pracownikom, którzy zaczęli pracować w ich firmach bo uwierzyli w ich sukces. Przedsiębiorco pamiętaj twój sukces to i pracowników dobrobyt, a o tym zapominają Seby biznesu
raf
rok temu
chiny to powinno odciac sie od swiata. Powinno tez wprowadzic akcje zmieniajaca hodowle zwierzat tzw klatkowe. W pogoni za kasa zwiwrzeta traktuje sie jak towar. Hodowane sa w klatkach umieszczanych czesto jedno nad drugimi. Gdzie fekalia spadaja z jednych na drugie zwierzeta. Zeby nie bylo infekcji podaje sie zwierzakam antybiotyki. Oczywiscie nie zapobiega to wirusom. Dlatego mamy to co mamy co pare lat. Trzeba zmienic stosunek do zwierzat.
...
Następna strona