Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Koronawirus w Niemczech. Spadek PKB mniej dotkliwy, niż się spodziewali eksperci

31
Podziel się

Na wsparcie przedsiębiorców i rynku pracy niemiecki rząd przeznaczył już 12 mld euro. Do końca roku kwota ta sięgnie poziomu 30 mld euro. Tak duża forma pomocy przynosi skutek - PKB Niemiec spadł o mniej, niż zakładali eksperci.

Koronawirus w Niemczech. Spadek PKB mniej dotkliwy, niż się spodziewali eksperci
Koronawirus. PKB Niemiec spadnie, ale w stopniu mniejszym, niż zakładali eksperci. (Flickr, Hernán Piñera, (CC BY-SA 2.0))
bCYBazFN

- Recesja w pierwszej połowie roku była mniej dotkliwa, niż się spodziewaliśmy - oznajmił Peter Altmaier, minister ds. gospodarki i energetyki. Jego wypowiedź cytuje "Rzeczpospolita".

W 2020 roku PKB Niemiec ma się skurczyć o 5,8 proc. To spora zmiana, w porównaniu z pierwotnymi założeniami ekspertów, którzy przewidywali, że spadek może przekroczyć nawet 6,3 proc.

Altmeiner przewiduje, że wzrost PKB może nastąpić już w przyszłym roku i to o 4,4 proc. W 2022 roku natomiast nastąpi wzrost do poziomu sprzed pandemii.

bCYBazFP

Zobacz: Kontrole w firmach, które dostały pomoc. "Do tego jesteśmy zobowiązani"

Dzięki miliardom włożonym w ratowanie rynku pracy, niemieckiej gospodarce udało się uniknąć zwolnień grupowych i wzrostu bezrobocia. Do końca roku, według ekspertów, Niemcy przeznaczą nawet do 30 mld euro na wsparcie.

Jak zauważa "Rp", Niemcy byli dobrze przygotowani na kryzys. Pomoc dla przedsiębiorców i pracowników można było sfinansować m.in. za sprawą nadwyżki i rezerw w kasie Federalnej Agencji Pracy (Bundesarbeitsagentur) - te ostatnie na koniec poprzedniego roku wyniosły 26 mld euro.

bCYBazFV

Najważniejszą formą pomocy pracownikom jest postojowe (Kurzarbeitergeld). Wynosi ono 60 proc. ostatniej pensji netto (67 proc. w przypadku rodzin). Co ważne, budżet państwowy wypłaca przy tej formie pomocy nie tylko zasiłki, ale również składki na ubezpieczenia społeczne.

Z końcem sierpnia program Kurzarbeitergeld objął od 4,5 do nawet 5,3 mln pracowników. Natomiast jeszcze w kwietniu - 6,7 mln.

Wiadomo już, że wsparcie rynku pracy będzie rozciągnięte do końca 2021 roku (choć początkowo było przewidziane na 12 miesięcy). Wypłata Kurzarbeitergeld o kolejny rok ma obciążyć budżet kwotą w wyskości ok. 10 mld euro.

bCYBazGq
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
ZX
1 tyg. temu
Wspieranie gospodarki w Niemczech jest OK.W Polsce to rozdawnictwo.
sas
1 tyg. temu
a u nas 120 mld zł poszło tylko w Q2
Pinokio
1 tyg. temu
Co tam Niemcy. Cały świat nam zazdrości wyników. Dobra zmiana
bCYBazGr
Tak się kradn...
1 tyg. temu
A w Polsce wpompowali nie mniej tylko pomocy państwa nie widać. Za to widać będzie wysyp nowych milionerów powiązanych z polityką. Jak to jest że NIemcy wpąpowali 35 miliardów i tam każdy dostał pomoc o jakiej sienie śniło w Polsce... A u nas wpąpomano 100 mld zł i pomocy praktycznie nikt nie widział.
omar
1 tyg. temu
Na Niemiecką gospodarkę trzeba patrzeć i się uczyć. Tak jak dbali kiedyś o ,,Markę" tak teraz dbają o ,,euro". Złotówka na razie coś znaczy bo można do Polski zwozić śmieci i stare diesle. Jak to się ukróci to będzie bieda!
Najnowsze komentarze (31)
mesio
1 tyg. temu
30 mld euro ciekawe gdzie prawa ekonomi na odrobienie takiej kwoty to się kupy nie trzyma i musie pierdnąć
KOD
1 tyg. temu
Niemcy wpompowali 30 mild na nierobuw bo nie pracuja juz po Niemczech Bankrut
jontek
1 tyg. temu
no tak w Niemczech, zupełnie inaczej niż w Polsce, jest pomoc bez zadłużania /nieprawda dług publiczny jest większy niż w Polsce i rośnie/ 1200 euro to nie rozdawnictwo tylko racjonalne działanie itd. Ale spadek prod. jest większy niż w Polsce. Ale po co o tym pisać ? Coś dla mądrych inaczej
Lech
1 tyg. temu
Do czarnowidza... takie zachowanie się leczy i zgłoś się - im wcześniej tym lepiej, dla ciebie i tych którzy te brednie mogą czytać
A u nas PiS w...
1 tyg. temu
300 miliardów w nierentowne górnictwo po to, by zatruwać nas dymem. Chcieliście PiS, macie PiS ....
Polka
1 tyg. temu
a PiS tak pluje na Niemcy, powinni się uczyć od nich wielu rzeczy.
asd
1 tyg. temu
Polska wpompowała więcej i bez efektów.
Sokal
1 tyg. temu
A w Polsce mld wpompowane w 500 plusy czyli obecne dzieciory dadza starej Unii tania siłe robocza naszym kosztem .
bCYBazGj
edi
1 tyg. temu
Patrzcie i uczcie się Polacy.
PROSTE
1 tyg. temu
PRZYPOMINAM CZYTELNIKOM ŻE TE MILIARDY TO SĄ PIENIĄDZE , KTÓRE NIEMCY POWINNI WYPŁACAĆ POLSCE W RAMACH REPARACJI WOJENNYCH...RZĄDZĄ SIE ZBRODNIARZE NASZYMI PIENIĘDZMI...
Pinokio
1 tyg. temu
Co tam Niemcy. Cały świat nam zazdrości wyników. Dobra zmiana
Nina
1 tyg. temu
Niemcy tak maja kase ale zastanawiam sie dlaczego tylko oni?????Wiekszosc panstw tego zlepionego sojuszu juz sie dlawi a NIEMCY nagle nie.
sigi öl
1 tyg. temu
A dlaczego Niemcy 12miliarduw przy tak poteznej Gospodarce a pis 120 miliarduw przy tak malej Gospodarce czyzby 100 Lecie urodzin jana pawla 2 tyle kosztowalo
ZX
1 tyg. temu
Wspieranie gospodarki w Niemczech jest OK.W Polsce to rozdawnictwo.