Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Jesteśmy przed szpitalem. "Nerwowo, ale bez paniki"

852
Podziel się

Przed południem w całym oddziale zakaźnym zielonogórskiego szpitala przebywały tylko dwie osoby. – Pacjent zero i kierowca z Litwy – mówiła nam rzeczniczka szpitala. Po godz. 12 przywieziono tam także 4-osobową rodzinę, która przechodzi badania. Przed szpitalem jest dziennikarz WP.

Koronawirus w Polsce. Jesteśmy przed szpitalem. "Nerwowo, ale bez paniki"
(Money.pl, Mateusz Madejski)
bEgoyXqt

Przed oddziałem zakaźnym Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze są już głównie dziennikarze. – Poza personelem, wewnątrz są dwie osoby – wyjaśniała jeszcze przed południem w rozmowie z nami Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka szpitala.

Jeden z nich został przywieziony w środę z Cybinki, wcześniej miał uczestniczyć w festiwalu karnawałowym w niemieckiej miejscowości Heinsberg. To u niego zdiagnozowano koronawirusa. Drugi to litewski kierowca ciężarówki, który przejeżdżał przez Włochy. W okolicach Zielonej Góry miał źle się poczuć.

– Dobra wiadomość jest taka, że kierowca niedługo będzie wypisany – zaznacza rzeczniczka szpitala.

bEgoyXqv

Po godz. 12 ruch przed szpitalem się zwiększył. Karetki z personelem w strojach ochronnych przywiozły 4 kolejne osoby. Rzeczniczka szpitala wyjaśnia, że te skarżyły się m.in. na kaszel, jednak nie mają ewidentnych objawów. Na razie nie ma w ich przypadku mowy o koronawirusie, są pod opieką lekarzy, którzy przeprowadzają badania.

Minister zdrowia na porannej konferencji zapewniał, że pierwszy pacjent z koronawirusem w Polsce nie był w "grupie ryzyka". Okazało się jednak, że mężczyzna ma 66 lat. – Czy to nie oznacza, że jednak był w tej grupie? – zadaje to pytanie rzeczniczce.

bEgoyXqB

Odpowiada, że "w grupie ryzyka" jest każdy, kto ma objawy – ale uspokaja, że sama wizyta we Włoszech czy w niektórych regionach Niemiec nie sprawia, że od razu do tej grupy się zaliczymy.

"Nie panikujemy"

Odwiedzamy poradnie przyszpitalne. Sporo osób czeka w kolejkach do okienka. - Nie panikujemy, choć oczywiście nerwy są. To przecież pierwszy taki przypadek w kraju. Na pewno trzeba uważać i myć ręce – mówi nam starsza kobieta.

Faktycznie – paniki nie ma. Nie widzimy ludzi w maseczkach. Dopiero przy poradni chorób zakaźnych spotykamy kobietę, która zasłania usta szalikiem.

bEgoyXqC

- Obawia się pani? – pytamy. – Nie. Oczy chore – słyszymy. Okazuje się, że pani po prostu zasłaniała usta, bo było jej zimno.

- Że też na nasze województwo padło – rzuca kobieta. Towarzyszący jej mężczyzna dodaje, że jednak widział kogoś z maską. – Chyba sam muszę jedną sobie znaleźć – dodaje.

bEgoyXqD

Podjeżdża karetka. Wychodzą lekarze w maskach. – Nic nowego nie wiemy – rzucają tylko.

Koronawirus w Polsce

W środę minister Szumowski poinformował, że w Polsce stwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa. Pacjent przebywa w szpitalu w Zielonej Górze, wrócił z Niemiec i obecnie czuje się dobrze. - Nie jest z grupy wysokiego ryzyka - powiedział minister, pytany o to, w jakim wieku jest pacjent. Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk dodał w programie "Tłit", że chodzi o "dojrzałego mężczyznę".

bEgoyXqE

Obecnie w Polsce 68 osób jest hospitalizowanych w związku z podejrzeniem koronawirusa, około 500 osób jest poddanych kwarantannie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgoyXqW
KOMENTARZE
(852)
Pies
rok temu
Gdzie ober prezes komendant ex główny Działoszyński??! Goni virusa?? :-D
jeżeli brakuj...
rok temu
...można je zrobić z damskich staników... dwa w jednym , jak znalazł !!!
Syberia
rok temu
Słabo mi się robi jak widzę jaki zamęt media ludzie wprowadzają wykupowanie produktów jak by na wojnę panika Widać jak państwo manipuluje obywatelem Ehhhh a ludzie jak owieczki na rzeźń
bEgoyXqX
cheers
rok temu
to jest właśnie danie klucz "pod szpitalem dziennikarze" - gdyby nie media nie byłoby paniki. Historia osądzi.
UTYLIZATOR
rok temu
CO Z KARETKA CO PRZYWIOZLA CHOREGO BEDZIE TYLKO TYCH CHORYCH WOZIC CZY Z WYPADKU TEZ PRZYWIEZIE SPALIC KARETKE
...
Następna strona