Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Anna Unton
|

Koronawirus w Polsce. Mamy dodatkowy problem

242
Podziel się

Narażenie na pył PM 2,5 jest w naszym kraju najwyższe wśród państw UE, podaje OECD i szacuje, że straty spowodowane zanieczyszczeniem powietrza wynoszą w Polsce ponad 30 mld euro rocznie. Inne badania pokazują z kolei, że ten czynnik może zwiększać śmiertelność Polaków z powodu COVID-19 o prawie jedną trzecią.

Koronawirus w Polsce. Mamy dodatkowy problem
Straty spowodowane zanieczyszczeniem powietrza w Polsce wynoszą ponad 7 proc. PKB, szacuje OECD. Ponadto, czynnik ten może zwiększać śmiertelność z powodu Covid-19. (Pixabay)
bDSfhpcl

Naukowcy oszacowali liczbę zgonów z powodu COVID-19, które można powiązać z długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza. Chciano w ten sposób sprawdzić, o ile mniej osób mogłoby umrzeć z powodu pandemii w poszczególnych krajach, gdyby powietrze było czyste.

Autorzy badania podkreślają, że nie chodzi o prosty związek przyczynowo-skutkowy (choć i ten jest możliwy), lecz przede wszystkim o bardziej złożone powiązania, m.in. za sprawą nasilenia się innych schorzeń.

Na podstawie danych dotyczących przebiegu epidemii oraz jakości powietrza wyliczono, że ograniczając poziom zanieczyszczeń, na świecie można byłoby uniknąć 15 proc. zgonów spowodowanych przez COVID-19. Jednak w niektórych krajach odsetek ten jest znacznie wyższy. W Polsce wynosi aż 28 proc., co daje nam drugą pozycję na świecie w tym niechlubnym rankingu.

bDSfhpcn
Zobacz także: Restauracje się otwierają. Rzecznik MŚP radzi, czy do nich pójść

Oznacza to, że gdyby powietrze nie było zanieczyszczone, na COVID-19 umarłoby o 28 proc. mniej Polaków. Oczywiście ten problem nie dotyczy tylko Polski. Na pierwszym miejscu znalazły się Czechy (29 proc), a na kolejnych pozycjach po Polsce m.in.: Chiny (27 proc.), Słowacja (po 27 proc.) czy Niemcy (26 proc.).

Te dane mogą szokować. Jak naukowcy je tłumaczą? "Jeśli dojdzie do połączenia między długotrwałą ekspozycją na zanieczyszczenie powietrza i zakażeniem koronawirusem, to czynniki te wspólnie oddziałują niekorzystnie na zdrowie, szczególnie w odniesieniu do serca i naczyń krwionośnych" – wyjaśnia prof. Thomas Münzel z Uniwersytetu Johana Gutenberga w Moguncji, współautor badania. 

bDSfhpct

Wskazuje na rolę cząsteczek PM 2,5, czyli drobnego pyłu zawieszonego w powietrzu. Wydaje się, że zwiększają one aktywność receptora na powierzchni komórek, który bierze udział w procesie infekowania komórek przez wirusa. Mamy więc do czynienia z "podwójnym uderzeniem”: zanieczyszczenie powietrza uszkadza płuca, ale może zwiększać też aktywność receptorów, nasilając infekcję.

To zła wiadomość dla Polski. Narażenie na pył PM 2,5 jest bowiem w naszym kraju najwyższe wśród państw UE, wynika z danych OECD. Wynosi 22 mikrogramy na metr sześcienny, podczas gdy według wytycznych WHO nie powinno przekraczać 10 mikrogramów (czyli wartości, która i tak wiąże się z podwyższonym ryzykiem). 

Już wyniki badań opublikowanych wiosną 2020 roku wskazywały na możliwy związek między jakością powietrza a śmiertelnością z powodu COVID-19. Wynikało z nich, że osoby mieszkające od dziesięcioleci w stanach w USA o wysokim poziomie drobnego pyłu zawieszonego są bardziej narażona na śmierć z powodu COVID-19 niż mieszkańcy regionów z czystszym powietrzem. Naukowcy wyliczyli, że zwiększenie stężenia pyłu PM 2,5 o 1 mikrogram zwiększa śmiertelność aż o 8 proc. 

bDSfhpcu

Pandemia koronawirusa sprawiła, że częściej mówi się o chorobach układu oddechowego. Jednak problem śmiertelności z tego powodu był poruszany już wcześniej.

Według raportu NFZ, główną przyczyną większej umieralności w Polsce w 2017 roku był najprawdopodobniej smog. W styczniu 2017 zmarło aż o 23,5 proc. ludzi więcej niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej. NFZ zestawia te dane z pomiarami stężenia pyłów PM10, zebranymi przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Wniosek? "Potencjalną przyczyną wzrostu liczby zgonów w styczniu 2017 roku jest skokowe pogorszenie jakości powietrza, które może rodzić gwałtowne konsekwencje zdrowotne u osób szczególnie podatnych, w tym ze strony układu krążeniowo-oddechowego" – czytamy w raporcie NFZ "Analiza przyczyn wzrostu liczby zgonów w Polsce".

bDSfhpcv

Skutki ekonomiczne

Skutkom zanieczyszczenia powietrza od lat przyglądają się nie tylko lekarze, lecz także ekonomiści. Szacowane straty dobrobytu spowodowane tym czynnikiem wynoszą w Polsce 33,6 mld euro, co stanowi 7,8 proc. Produktu Krajowego Brutto (PKB), wynika z najnowszego raportu OECD opartego na danych za 2017 rok.

A te koszty nie uwzględniają jeszcze walki z pandemią i tego, że smog może przyczyniać się do cięższego przebiegu COVID-19.

Choroby związane z zanieczyszczeniem powietrza (np. choroby układu krążenia i układu oddechowego) oprócz obniżenia jakości życia, mają też skutki ekonomiczne: wyższe wydatki na zdrowie czy niższa produktywność w pracy z powodu nieobecności.

bDSfhpcw

Przedwczesne zgony mają również konsekwencje rynkowe, ponieważ wiążą się z utratą potencjalnych pracowników w wieku produkcyjnym oraz utratą potencjalnych konsumentów. 

Autorzy raportu podzielili straty spowodowane zanieczyszczeniem powietrza na cztery kategorie i dla każdej z nich oszacowali koszty ekonomiczne w ciągu jednego roku: przedwczesna śmiertelność (29,5 mld euro), spadek jakości życia (2,7 mld euro), koszty opieki zdrowotnej (0,83 mld euro) oraz spadek produktywności (0,62 mld euro). To dane dla Polski. Łącznie dają one wspominane wyżej 33,6 mld euro.  

Natomiast w całej Unii Europejskiej strata dobrobytu z powodu zanieczyszczenia powietrza wyniosła około 600 mld euro, czyli 4,9 proc. PKB, wyliczają ekonomiści. 

Szacowane straty są najwyższe w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a najniższe w krajach nordyckich (z wyjątkiem Danii), Irlandii i Luksemburgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSfhpcO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(242)
Na puszczy
3 miesiące temu
No teraz to mnie przekonaliście. Spadek PKB o prawie 8%, jak do tego dodamy ze 3-4% z tytułu kowida, pewnie z 5% z tytułu globalnego ocip....a, z 5-6% z powodu suszy, ze 3% z powodu dziury ozonowej i jakieś 3 -4% z powodu ptasiej/świńskiej grypy, afrykańskiego pomoru świń i choroby wściekłych krów (BSE) to jasne że czeka nas KONIEC!!! Jakby było mało to hen daleko w kosmosie zmierza w naszym kierunku planetoida/kometa, albo inny grzdyl i prawie na 100% grzmotnie w Ziemię. Ratunkiem są: nowe podatki, lub hojniejsze datki na tacę. Od zarania świata strach służył do ujarzmiania/podporządkowywania sobie ludzi. Zmieniały się tylko straszaki. Ja się na to dawno uodporniłem i zaraz lete do kotłowni dorzucić ze 2 łopaty węgla z miałem, bo noc zapowiada się mroźna. A teraz CENZOR - do roboty wywal mój nieprawomyślny tekst.
Tag
3 miesiące temu
Mamy bardziej zanieczyszczone powietrze niż Chiny taka potęga
Rozsadny
3 miesiące temu
A ile z rządowych limuzyn jest elektrycznych? Ile z policyjnych radiowozów, karetek, autobusów itd?
bDSfhpcP
no i
3 miesiące temu
ot ! stare samochody to starzy ludzie a oni na leki nie mają a co dopiero na paliwo smród i smog to z kilometrówek wypasionych bryk na fałszowanych komputerach spalin /a te to palą/ jak przegubowe autobusy, których pustych gęsto w metropoliach
Preparat
3 miesiące temu
Witold Gadowski na YT przedstawił genezę powstania preparatu genetycznego i przywołał analizę prawną eksperymentu medycznego z którym obecnie mamy do czynienia. Naprawdę pojawiają się tam ciekawe wątki. A więc: zespół badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego(Polacy) w 2011 roku(i pewnie też lata wcześniejsze) zgłębiał temat szczepionki mRna. Prowadzili bardzo intensywne badania nad szczepionką genetyczną ale na...RAKA. W 2011 Pizer odkupił patent za 600 mln $(zawrotna kwota). Tak naprawdę nie wiemy co jest w tej szczepionce. Jakie będą jej skutki? W związku z tymi skutkami EU zawiesiła do lipca 2021 roku część przepisów związanych z GMO(tak EU nazywa to modyfikacją GMO...tak samo jak minister finansów w rozporządzeniu o ubezpieczeniu punktów medycznych od niepożądanych skutków eksperymentów medycznych - także wszystko nazwane po imieniu). Przepisy związane z oddziaływanie substancji GMO na organizm ludzki, jej skutków oraz oddziaływania na środowisko. Jakie w takim razie nasuwają się wnioski? Króliki doświadczalne poddawane eksperymentowi genetycznemu na wielomilionową skalę. Prawny status "narodowego programu szczepień" powinien być taki, że w sposób przejrzysty ludzie powinni być informowani, że mają do czynienia z eksperymentem medycznym. Jeśli nie mają takiej informacji oznacza to popełnienie przestępstwa.
...
Następna strona