Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w Polsce. Prezes Indykpolu tłumaczy, jak to wpływa na produkcję żywności

Prezes Indykpolu Piotr Kulikowski, w rozmowie z "Pulsem Biznesu" podkreśla, że produkcja żywności zależy w znacznym stopniu od dostępności pracowników. Jednocześnie wskazuje, że w przypadku recesji, poziom bezrobocia w przyszłym roku może być znacznie większy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Na pracownikach produkcyjnych spoczywa los żywności. (Fot: shutterstock.com)

Kulikowski podkreślił, że Indykpol wziął się za pracę nad ograniczeniem ryzyka związanego z zainfekowanymi pracownikami już 20 lutego. Wskazał, że sytuacja związana z pandemią koronawirusa wymusiła na firmie znacznie większe zmiany, niż pierwotnie zakładano.

Pracownicy spoza produkcji działają już w trybie pracy zdalnej. Jednak związani bezpośrednio z produkcją, wciąż przychodzą do zakładów. W ocenie prezesa Indykpolu, absencja tych ostatnich, doprowadziłaby do zatrzymania produkcji żywności.

- I tu pojawia się wiele problemów: zwolnienia na opiekę nad dziećmi, zablokowanie dostępności więźniów czy utrudnienia administracyjne dotyczące pracujących w zakładach obcokrajowców. Utrzymywanie się tych problemów ograniczy zdolności produkcyjne, co będzie wiązało się ze stratami - tłumaczy w rozmowie z "PB".

Zobacz też: Koronawirus. Firmy będą zwalniać? "Martwiłbym się o transport"

Dlatego też wszyscy zatrudnieni którzy regularnie pojawiają się w pracy, będą mogli odczuć "uznanie" zarządu także "w formie finansowej". - Powinni pamiętać, że jeśli nastąpi recesja, to ich dzisiejsza postawa zdecyduje o ich przyszłości w firmie. Poziom bezrobocia za rok może być znacznie wyższy od obecnego - wskazuje Kulikowski.

Jacek Dudkowiak uważa, że kierowcy zawodowi są obecnie grupą, którą najmocniej się wykorzystuje.
Koronawirus. Oni nie mogą zostać w domu. Kierowcy ciągle w pracy, a nawet toalety przed nimi zamykają

Prezes Indykpolu wierzy, że kryzys wynikający z pandemii koronawirusa skończy się za dwa miesiące. Jednak podkreślił, że jego skutki będą odczuwane znacznie dłużej. Dlatego też, jego zdaniem, ważnym aspektem jest pakiet osłonowy dla małych i średnich firm. Nieodzowna okaże się też współpraca Polski z pozostałymi państwami Unii Europejskiej. - Nie mam złudzeń, że znajdziemy szczęście za oceanem - podkreślił Kulikowski.

Odzieżowe spółki tracą na giełdzie.
Koronawirus problemem branży odzieżowej. Giełda wycenia straty na 7,5 mld zł

Z informacji podanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że do wtorkowego poranka na terenie Polski odnotowano 205 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W wyniku choroby COVID-19 pięć osób zmarło. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że 13 osób całkowicie wyzdrowiało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-03-2020

NemOKto robił zakupy w markecie ten wie że to bełkot. Lodówki puste a ceny +100%. To czysta spekulacja i ktoś powinien za to beknąć...

17-03-2020

baksPanie prezesie... skutki będą bardzo tragiczne...

17-03-2020

OzNie kłam ..idzie dramat jakiego ludzie nie przeżyli jeszcze..

Rozwiń komentarze (18)