Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Samolot z pomocą sfinansowaną przez Dominikę Kulczyk wyląduje w Poznaniu

585
Podziel się:

W środę około godziny 6:00 rano na poznańskim lotnisku Ławica wyląduje pierwszy z czterech samolotów transportujących środki ochrony zdrowia i życia z Chin kupione przez fundację Dominiki Kulczyk.

Ze względu na ilość sprzętu medycznego – 57 ton, 470 m3 – zaplanowano w sumie cztery dostawy do Polski.
Ze względu na ilość sprzętu medycznego – 57 ton, 470 m3 – zaplanowano w sumie cztery dostawy do Polski. (Kulczyk Fundation)

Milion masek chirurgicznych, 1,5 mln specjalistycznych masek typu FFP2 N95, 100 tys. kombinezonów klasy II, 100 tys. gogli i 100 tys. przyłbic przyleci do Polski w czterech transportach. Pierwszy samolot wyląduje w środę rano. To efekt pomocy zorganizowanej i finansowanej przez najbogatszą Polkę Dominikę Kulczyk.

- Cieszę się ogromnie, że tak potrzebne środki ochrony zdrowia i życia dla personelu medycznego już wkrótce będą w Polsce. Dzięki temu, mam nadzieję, że wiele lekarek, lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy będzie mogła bezpiecznie dbać o nas, dbając jednocześnie o siebie i swoich ukochanych. Nie zapominajmy, że ponad połowa personelu medycznego to kobiety. Wszyscy teraz musimy być dla siebie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - zaznaczyła Dominika Kulczyk.

20 mln zł

W sumie 20 mln złotych Kulczyk Fundation przekazała na specjalny fundusz pomocowy w ramach Fundacji Lekarze Lekarzom przy Naczelnej Izbie Lekarskiej.

Wszystkie środki ochrony osobistej zostaną przekazane pro bono personelowi medycznemu walczącemu na pierwszej linii frontu z koronawirusem SARS-Cov-2.

"Ze względu na ilość sprzętu – 57 ton, 470 m3 – zaplanowano w sumie cztery dostawy z Guangzhou Baiyun International Airport (port lotniczy Kanton) na Lotnisko Ławica w Poznaniu. Odbędą się one w kolejnych dniach" - czytamy w komunikacie.

Polskie Dreamlinery w akcji

Transport trafi do kraju za pośrednictwem LOT Cargo. Przewiozą ją polskie Dreamlinery. Jak informuje fundacja Dominiki Kulczyk transport został opłacony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i jest realizowany w ramach akcji humanitarnej (co daje m.in. zwolnienie z cła i podatku VAT). Procesem produkcyjno-logistycznym z Chin natomiast zajęła się Polsko-Chińska Rada Biznesu.

"Towar z Kantonu zostanie przetransportowany do Poznania, gdzie przy pomocy lokalnych działaczy z organizacji przedsiębiorców Lions Club Poznań Pillory oraz ze wsparciem władz samorządowych Miasta Poznań zostanie zorganizowana baza logistyczna dla Fundacji Lekarze Lekarzom. Stamtąd całość sprzętu zostanie przekazana do Okręgowych Izb Lekarskich. Miasto Poznań zapewniło bezpłatnie transport oraz halę targową, a organizacje przedsiębiorców zajmą się pomocą w dystrybucji do szpitali i placówek medycznych wskazanych przez Fundację i Okręgowe Izby Lekarskie" - informuje fundacja.

Zobacz także: Zobacz również: Koronawirus godzi w biznesy. Miliony w zamian za udziały?

- Dzięki największej w historii Polski prywatnej darowiźnie na walkę z COVID-19, dokonanej przez Dominikę Kulczyk, możliwe było zakupienie ogromnej ilości sprzętu ochrony zdrowia, który umożliwi bezpieczną pracę personelowi medycznemu w wielu szpitalach w całej Polsce. W ciągu tego tygodnia środki te będą dystrybuowane poprzez Okręgowe Izby Lekarskie bezpośrednio wśród lekarzy i lekarzy dentystów - stwierdził prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(585)
1234
3 lata temu
Ze swoich pieniędzy nie dała grosza to z fundacji a fundacje to maszynki do robienia pieniedzy dla siebie
AGA
3 lata temu
Dlaczego media tego nie nagłaśniają jak przylot Antonowa...To był popis za 12mln!Szacunek ogromny dla Dominiki Kulczyk i prośba do TVN o nagłośnienie sprawy. Polski LOT jest uziemniony - czemu nie skorzystaliśmy z naszych samolotów? Gdzie Państwo zapłaciłoby tylko za paliwo?Na co było wynajmować NAJDROŻSZY SAMOLOT SWIATA?!
Cegla
3 lata temu
Dumna jestem ze mamy taką Polkę szacunek inzrowia Życzę
Viola ceglews...
3 lata temu
Szacunek wielki jest pani cudowna to jest przykład bo pani wie dlaczego i po co ma się pieniądze niech tylko inni biorą przykład dziękujemy Bogu ze mamy taką osobę w Polsce
51
3 lata temu
Kulczykowa dala zarobić polskiej firme "LOT" a Mazowiecki wpompował miliony złotówek w ruskich. To tak się wspiera polskich przedsiębiorców?????
...
Następna strona