Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus w Rosji. Spada eksport węgla

2
Podziel się

Rosyjskie kopalnie zmniejszają eksport i produkcję węgla energetycznego o ok. 10 proc. - poinformował rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak. Powodem tego stanu rzeczy jest pandemia koronawirusa oraz ciepła zima.

Kopalnie zmniejszają produkcję i eksport węgla.
Kopalnie zmniejszają produkcję i eksport węgla. (iStock.com, iStock.com)
bEpAQTeJ

Minister Aleksander Nowak podczas spotkania z przedstawicielami Dumy Państwowej (niższej izby rosyjskiego parlamentu) wskazał, że firmy górnicze w Rosji zmniejszają produkcję - podaje Polska Agencja Prasowa. Nowa tendencja dotyczy zarówno kopalń głębinowych jak i odkrywkowych.

Od początku kwietnia produkcja węgla zmalała w Rosji o 10 proc., a podaż na rynek zewnętrzny zmniejszyła się o 6 proc. Jeszcze wyraźniejszy jest spadek eksportu, który zmalał dwukrotnie.

Resort energetyki spodziewa się, że do końca roku eksport spadnie o ok. 10 proc. Jednocześnie Nowak uspokoił, że poziom węgla na hałdach się nie zwiększy, ponieważ kopalnie zmniejszyły produkcję.

bEpAQTeL
Zobacz także: Zobacz też: Podwyżek <a href="https://money.pl/podatki/">podatków</a> nie będzie. Jest deklaracja ministra

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest trwająca pandemia koronawirusa, która wywraca światowe gospodarki do góry nogami. Resort wskazuje, że malejący eksport wywołany jest przez zawirowania w handlu.

W niektórych przypadkach wydobycie węgla zmniejsza się, ponieważ przestaje być opłacalne dla kopalń. Wszystko przez fakt, że jego ceny są niskie.

bEpAQTeR

Na spadki wpływa też fakt, że tegoroczna zima była dosyć ciepła, przez co zużycie surowca było mniejsze, niż normalnie w tym okresie. Na tym fakcie cierpi przede wszystkim węgiel energetyczny.

Kolejną przyczyną jest niższe zapotrzebowanie na węgiel, zwłaszcza energetyczny. Ciepła zima sprawiła, że zużycie węgla w ciepłowniach, elektrociepłowniach i elektrowniach było niższe od spodziewanego.

bEpAQTeS

Jak podaje PAP za rosyjskimi danymi statystycznymi, kopalnie w Rosji wyprodukowały 440,65 mln ton węgla. 60 proc. całej produkcji trafia na eksport.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEpAQTfm
KOMENTARZE
(2)
poll
rok temu
Nim gruby schudnie, to gruby zdechnie.
grek
rok temu
Tylko pozostało złoto ale na ile starczy ta wyprzedaż ?