Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Wiele sklepów nie wróci już na rynek

Sytuacja w handlu jest specyficzna. Mimo że pandemia nie spowodowała załamania rynku, a liczba zlikwidowanych sklepów nie poraża, to o 70 proc. przybyło tych, które zawiesiły działalność.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Niemal 2 tys. sklepów zniknęło z rynku od początku roku do końca kwietnia.

Niemal 2 tys. sklepów zniknęło z rynku od początku roku do końca kwietnia. Swój udział miał w tym również koronawirus. Jednak spadek ich liczby o 0,8 proc. do 256,6 tys. nie jest wynikiem dramatycznym - pisze "Rzeczpospolita". Jednak, jak zauważa dziennik, wciąż tyka bomba z opóźnionym zapłonem, bo aż o 70 proc. przybyło tych, które zawiesiły działalność.

Spadki sprzedaży, nieufność klientów do tradycyjnych zakupów w dużych centrach handlowych i wciąż niepewna sytuacja związana z pandemią daje podstawy sądzić, że wiele z tych zawieszonych biznesów nie wróci na rynek.

Koronawirus. Pakiet pomocowy dla firm. Premier: "Gwarancje kredytowe i płynność"

Jak wynika z danych GUS przygotowanych dla "Rz", najwięcej wśród likwidowanych jest sklepów spożywczych. Jednak na zawieszenie działalności zdecydowało się najwięcej sklepów odzieżowych.

Sytuację mogłoby poprawić zawieszenie lub likwidacja zakazu handlu w niedzielę. Postulują to Członkowie Rady Dialogu Społecznego. Wśród argumentów pojawia się wydłużenie okresu handlu na więcej dni a co za tym idzie również rozłożenie klientów, a więc i korzyść związana z bezpieczeństwem sanitarnym.

Rząd na razie nie podejmuje działań w tym kierunku. Jak mówiła, wicepremier Jadwiga Emilewicz, wciąż na to za wcześnie. "Uważnie obserwujemy ruch klientów w sklepach, nowe nastroje konsumenckie; uważamy, że jest za wcześnie, by wracać do dyskusji o handlu w niedzielę" - odkreślała

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-05-2020

TonyNa tę chwilę najlepiej zarabiają instruktorzy narciarstwa.

25-05-2020

EkonomistaDuże sieci spożywcze zanotowały w marcu i do połowy kwietnia wzrost obrotów wiekszy niz w okresie przedswiatecznym. Pozniej obroty wrocily do normy. … Czytaj całość

25-05-2020

ADIWszystkie te galerie hurtownie chińskiego padziewia powinny być dawno zlikwidowane

Rozwiń komentarze (22)