Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus. Wiele sklepów nie wróci już na rynek

22
Podziel się

Sytuacja w handlu jest specyficzna. Mimo że pandemia nie spowodowała załamania rynku, a liczba zlikwidowanych sklepów nie poraża, to o 70 proc. przybyło tych, które zawiesiły działalność.

Niemal 2 tys. sklepów zniknęło z rynku od początku roku do końca kwietnia.
Niemal 2 tys. sklepów zniknęło z rynku od początku roku do końca kwietnia. (money.pl)
bErHLKRh

Niemal 2 tys. sklepów zniknęło z rynku od początku roku do końca kwietnia. Swój udział miał w tym również koronawirus. Jednak spadek ich liczby o 0,8 proc. do 256,6 tys. nie jest wynikiem dramatycznym - pisze "Rzeczpospolita". Jednak, jak zauważa dziennik, wciąż tyka bomba z opóźnionym zapłonem, bo aż o 70 proc. przybyło tych, które zawiesiły działalność.

Spadki sprzedaży, nieufność klientów do tradycyjnych zakupów w dużych centrach handlowych i wciąż niepewna sytuacja związana z pandemią daje podstawy sądzić, że wiele z tych zawieszonych biznesów nie wróci na rynek.

Zobacz także: Koronawirus. Pakiet pomocowy dla firm. Premier: "Gwarancje kredytowe i płynność"
bErHLKRj

Jak wynika z danych GUS przygotowanych dla "Rz", najwięcej wśród likwidowanych jest sklepów spożywczych. Jednak na zawieszenie działalności zdecydowało się najwięcej sklepów odzieżowych.

Sytuację mogłoby poprawić zawieszenie lub likwidacja zakazu handlu w niedzielę. Postulują to Członkowie Rady Dialogu Społecznego. Wśród argumentów pojawia się wydłużenie okresu handlu na więcej dni a co za tym idzie również rozłożenie klientów, a więc i korzyść związana z bezpieczeństwem sanitarnym.

bErHLKRp

Rząd na razie nie podejmuje działań w tym kierunku. Jak mówiła, wicepremier Jadwiga Emilewicz, wciąż na to za wcześnie. "Uważnie obserwujemy ruch klientów w sklepach, nowe nastroje konsumenckie; uważamy, że jest za wcześnie, by wracać do dyskusji o handlu w niedzielę" - odkreślała

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErHLKRK
KOMENTARZE
(22)
Krzysiek
rok temu
2 miliony nowych miejsc pracy, spadek bezrobocia o kilkaset tysięcy ludzi i to bez exodusu za granicę. Teraz trzeba to utrzymać. Nie spierzmy tego!
arahat
rok temu
Bezpieczniej czuje sie w duzym sklepie niz w malym osiedlowym kiosku gdzie ceny pikuja w gore
NIEDZIELA JAK...
rok temu
Otworzyć niedziele to pomoże całej gospodarce jak i po prostu ludziom bo czasy są jakie są i niedziele powinny być otwarte. To na pewno poprawi sytuację gospodarczą Polski i Polaków.
bErHLKRL
głos rozskądk...
rok temu
Dajcie spokój z handlem w niedziele, widać ludzi jest wszędzie pełno i w galeriach i w sklepach spożywczych, widać ktoś usilnie próbuje pocisnąć kit byle by otworzyć w niedziele, jak dla mnie sklepy i w soboty mogły by być otwarte do 13tej jak kiedyś i jakoś ludzie nie umierali z powodu "zamkniętego sklepu" opanujcie się kasa to nie wszystko, dajcie sobie czas na spędzenie ze sobą z rodziną a nie wieczne dreptanie po sklepach, pracuje w jednym i widzę non stop te same osoby z pełnymi koszykami..to jest nie pojęte...a potem kredyty i debety i ludzie się zabijają bo banki dają oni biorą a pozniej nie są w stanie spłacić...
Producent .
rok temu
To jakaś BREDNIA , cała spożywka , na kazdym etapie produkcji i sprzedaży zanotowała WZROST !!! kto pisze takie głupoty . pomylić sklep z restauracją ? - to tylko specjaliści z WP . gratulacje ! .
...
Następna strona