Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza 3.0. Łatwiej będzie zwolnić pracownika lub obniżyć mu wynagrodzenie

Zwolnienie pracownika przez e-mail? W kryzysie wszystkie chwyty są dozwolone - chciałoby się powiedzieć po zapoznaniu z założeniami tarczy 3.0.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Tak od połowy marca wygląda połowa polskich biur. Firmy mają nadzieję na utrzymanie zatrudnienia

"Rzeczpospolita" dotarła do najnowszego projektu nowelizacji przepisów antykryzysowych, które na początku tygodnia rząd ma skierować do Sejmu. Przewiduje on daleko idące ułatwienia dla pracodawców w cięciu wynagrodzeń i zwalnianiu pracowników.

Przepisy bardzo luzują zasady obniżania wynagrodzeń pracowników. W ich myśl przedsiębiorcy dotknięci kryzysem będą mogli obciąć czas pracy zatrudnionych, a co za tym idzie, także ich wynagrodzenia (o 10 proc.) tylko na podstawie oświadczenia. Zbędne stanie się porozumienie z pracownikami czy związkami zawodowymi.

Tarcza antykryzysowa 1.1. Przedsiębiorcy krytykują: "to nie wystarczy"
Tarcza antykryzysowa 1.1. Przedsiębiorców to nie zadowala

Pracowników może zaniepokoić propozycja uproszczenia zwalniania i obniżania wynagrodzeń. Po zmianach będzie to można zrobić nawet e-mailem. Z projektu, jaki już w tym tygodniu może zostać przyjęty przez Sejm, wynika, że na pierwszy ogień do zwolnienia będą mogły pójść osoby z dodatkowymi źródłami przychodów, w tym emeryci, renciści i rentierzy.

Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. "Czekanie spędza nam sen z powiek"

Poproszony o komentarz Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan nie uważa, by propozycje były realizacją postulatów przedsiębiorców. Zwraca uwagę, że od tygodni toczą oni bój o to, by nie zwalniać i oczekują pomocy właśnie w utrzymywaniu zatrudnienia.

– W projekcie nie znalazły się nasze postulaty dotyczące uelastycznienia czasu pracy ani wydłużenia możliwości korzystania z zatrudnienia na czas określony – dodaje Baczewski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Najnowsza wersja tarczy przewiduje także dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych dla firm dotkniętych kryzysem i zmiany w zamówieniach publicznych, dzięki którym nie trzeba będzie płacić kar za niedotrzymanie terminu realizacji zamówienia.

Zgodnie z obietnicami rządu, w najnowszej specustawie znajdują się również rozwiązania dla samorządów w zakresie uelastycznienia reguł fiskalnych czy możliwości zadłużania się.

Marlena Maląg w tej chwili nie zapowiada podnoszenia zasiłku dla bezrobotnych. Rząd tłumaczy, że woli płacić za utrzymanie miejsc pracy
Zasiłek dla bezrobotnych tylko dla nielicznych. W Polsce trudno... zostać oficjalnym bezrobotnym

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: tarcza antykryzysowa, koronawirus, bezrobocie, zwalnianie, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-04-2020

JasByło 500+ a teraz będzie 1000-

27-04-2020

xxxxxobnizyc pensje niech zaczna od siebie.

27-04-2020

Twój nickTarcza 1.0, 2.0, 3.0... to tak jak z planami A,B,C... na Banasia

Rozwiń komentarze (969)