Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Tarcza 3.0. Łatwiej będzie zwolnić pracownika lub obniżyć mu wynagrodzenie

969
Podziel się:

Zwolnienie pracownika przez e-mail? W kryzysie wszystkie chwyty są dozwolone - chciałoby się powiedzieć po zapoznaniu z założeniami tarczy 3.0.

Tak od połowy marca wygląda połowa polskich biur. Firmy mają nadzieję na utrzymanie zatrudnienia
Tak od połowy marca wygląda połowa polskich biur. Firmy mają nadzieję na utrzymanie zatrudnienia (Pixabay)

"Rzeczpospolita" dotarła do najnowszego projektu nowelizacji przepisów antykryzysowych, które na początku tygodnia rząd ma skierować do Sejmu. Przewiduje on daleko idące ułatwienia dla pracodawców w cięciu wynagrodzeń i zwalnianiu pracowników.

Przepisy bardzo luzują zasady obniżania wynagrodzeń pracowników. W ich myśl przedsiębiorcy dotknięci kryzysem będą mogli obciąć czas pracy zatrudnionych, a co za tym idzie, także ich wynagrodzenia (o 10 proc.) tylko na podstawie oświadczenia. Zbędne stanie się porozumienie z pracownikami czy związkami zawodowymi.

Pracowników może zaniepokoić propozycja uproszczenia zwalniania i obniżania wynagrodzeń. Po zmianach będzie to można zrobić nawet e-mailem. Z projektu, jaki już w tym tygodniu może zostać przyjęty przez Sejm, wynika, że na pierwszy ogień do zwolnienia będą mogły pójść osoby z dodatkowymi źródłami przychodów, w tym emeryci, renciści i rentierzy.

Zobacz także: Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. "Czekanie spędza nam sen z powiek"

Poproszony o komentarz Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan nie uważa, by propozycje były realizacją postulatów przedsiębiorców. Zwraca uwagę, że od tygodni toczą oni bój o to, by nie zwalniać i oczekują pomocy właśnie w utrzymywaniu zatrudnienia.

– W projekcie nie znalazły się nasze postulaty dotyczące uelastycznienia czasu pracy ani wydłużenia możliwości korzystania z zatrudnienia na czas określony – dodaje Baczewski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Najnowsza wersja tarczy przewiduje także dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych dla firm dotkniętych kryzysem i zmiany w zamówieniach publicznych, dzięki którym nie trzeba będzie płacić kar za niedotrzymanie terminu realizacji zamówienia.

Zgodnie z obietnicami rządu, w najnowszej specustawie znajdują się również rozwiązania dla samorządów w zakresie uelastycznienia reguł fiskalnych czy możliwości zadłużania się.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(969)
Hellios
4 lata temu
Ktos serio w to wierzy? Hejt nic poza tym.
Juli
4 lata temu
W wojsku nierobom niech obniżą , i tak nic nie robią od 7 do 15
Aron
4 lata temu
Pis nie miał poparcia wśród pracodawców więc teraz nabywa nowych wyborców
jak jest napr...
4 lata temu
Panie Morawiecki, wstydu oszczędźcie i zacznijcie od siebie. Gdzie 100 ton złota (czyli ok 20 mld zł), przywiezionego z W. Brytanii ? Jaskółki mówią, że w polskich bankach go nie ma, a są zaksięgowane na kontach kilku banków w Izraelu, czy to prawda ? Jego wartość wzrosła, dlaczego rząd nie uruchamia tych rezerw do walki z kryzysem, tylko skazuje ludzi na utratę pracy ?
Nick
4 lata temu
Skończą na tarczy 27-1 dlaczego mam wrażenie że czego ta władza się nie dotknie to psuje....
...
Następna strona