Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa 1.1. Przedsiębiorców to nie zadowala

217
Podziel się:

Przedsiębiorcy nie są zadowoleni z rozwiązań, które pojawiły się w nowelizacji tarczy antykryzysowej, nazwanej tarczą 1.1. Ich zdaniem propozycje rządu są niewystarczające. - Trzeba jak najszybciej wprowadzić szersze rozwiązania - mówi nam szef Lewiatana Maciej Witucki. - Mamy nadzieję na solidarność rządu z produkcją i handlem - dodaje Rafał Sonik.

Tarcza antykryzysowa 1.1. Przedsiębiorcy krytykują: "to nie wystarczy"
Tarcza antykryzysowa 1.1. Przedsiębiorcy krytykują: "to nie wystarczy" (East News)

Tarcza antykryzysowa doczekała się pierwszej aktualizacji - jednak do wersji 1.1, ta najbardziej oczekiwana przez firmy i pracowników wersja 2.0 pojawi się dopiero po świętach.

- Nowelizacja tarczy antykryzysowej zakłada 50-proc. ulgę w składkach na ZUS dla firm do 49 pracowników, zasiłek dla rolników objętych kwarantanną - 50 proc. minimalnej pensji krajowej, a także fundusz dopłat do odsetek BGK - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Minister dodała, że tarcza zadziałała, a państwo wyciągnęło rękę i pomaga przejść przez kryzys.

- To dopiero początek, pierwsze działania. Tarcza 1.1 to zmiany kosmetyczne w momencie, gdy wirus gospodarczy rozwija się szybciej niż ten medyczny. Więc dzieje się to za wolno i zbyt skromnie. Co więcej, pojawiało się tu słowo dialog, a jego brakuje - powiedział w specjalnym programie WP "Koronawirus" Maciej Witucki, szef Konfederacji Lewiatan.

Zobacz także: Obejrzyj: Polska firma robi lek, który pomaga w walce z koronawirusem

- Te rozwiązania, póki co, są nie dość, że zbyt skromne, to jeszcze w oderwaniu od przedsiębiorców, pracodawców i strony społecznej. Bezkosztowe rozwiązania trzeba wdrażać od razu, do tych kosztowych trzeba usiąść, porozmawiać i jak najszybciej je wprowadzić. Rozwiązania z tarczy 1.1. nikogo nie zadowalają - dodał.

Galerie będą znikały?

Do propozycji, które pojawiły się w tarczy antykryzysowej 1.1 w programie specjalnym WP "Koronawirus" odniósł się także Rafał Sonik, m.in. właściciel galerii handlowych.

- W handlu detalicznym w galeriach handlowych tarcza na razie nie działa. Straciliśmy 95 proc. przychodów, a niestety nie możemy nie płacić choćby 50-60 proc. kosztów. Są to kwoty milionowe, nasze wyzwanie to ok. 8 mln zł miesięcznie. Żadna firma z taką skalą wyzwania nie może sobie poradzić - powiedział.

Jak dodał, nikt nie przetrwa bez ogromnego programu pomocowego, a stracili wszyscy - czy to fryzjer, dentysta czy restaurator. - Galerie handlowe nie będą się zamykały, wiele może się nie otworzyć po obecnym lockdownie. Nie dotrwają do czasu, kiedy będziemy mogli znowu działać. Dotyczy to zarówno najemców, jak i właścicieli galerii - dodał przedsiębiorca.

- Jedziemy na jednym wózku. Po pierwszej tarczy, niestety radykalnie wychylonej w stronę handlu detalicznego, mamy nadzieję, że tarcza 2.0, a najpóźniej tarcza 3.0 wypośrodkuje te rozwiązania i wszyscy będziemy równo naciągnięci. Mamy nadzieję, że ta solidarność branżowa, ale i rządu z produkcją i handlem się pojawi - podkreślił Sonik.

Jadwiga Emilewicz, nie znając słów Rafała Sonika, w swoim wystąpieniu poniekąd zapewniła o takiej solidarności. - Monitorujemy sytuację i jesteśmy w stałym dialogu zarówno z firmami, branżami, jak i stroną społeczną. Zgłaszane propozycje uzupełnień i modyfikacji są analizowane i konsultowane. Rząd na bieżąco, elastycznie reaguje na zmieniającą się dynamicznie sytuację - podkreśliła.

Już po świętach wielkanocnych rząd ma prezentować założenia tarczy antykryzysowej 2.0, czyli kolejnych rozszerzeń rządowej specustawy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(217)
Hmm
4 lata temu
Skończyć to rozdawnictwo i tak małe firmy wystartują znowu jak tylko będzie można normalnie pracować, a puki co niech idą jak inni za zasiłek jak nie potrafili odłożyć
Przedsiębiorc...
4 lata temu
O CZY WY PISZECIE??? Przecież tarcza 1.0 jeszcze nie działa. UP nie przyjmują jeszcze wniosków! Póki co to nadal tylko deklaracje, obiecanki bez pokrycia.
Przgw
4 lata temu
No tak przedsiębiorcy jak zawsze niezadowoleni... Najbardziej roszczeniowa grupa... Niech sprzedadzą Lexusy które mają na koszt podatnika poprzez wrzucenie w koszta...
Zez
4 lata temu
Jeżeli zapiszę się do wersji 12 tarczy to będę mógł się upgradować bezkosztowo do wersji 13?
Te
4 lata temu
A kiedy przeciębiorcy będá zadowoleni
...
Następna strona