Trwa ładowanie...
bEEsatOZ
Notowania

Maciej Witucki – Wszystkie wiadomości

Przedsiębiorcy ostro o Polskim Ładzie. "Prowizoryczne rozwiązania będą przesadnie komplikować system"
25
08.09.2021 18:41

POLSKI ŁAD
 / 
Przedsiębiorcy ostro o Polskim Ładzie. "Prowizoryczne rozwiązania będą przesadnie komplikować system"

Przedsiębiorcy krytykują ostateczny kształt podatkowych rozwiązań Polskiego Ładu. Eksperci związani ze środowiskiem biznesowym nazywają pomysły rządu "prowizorycznymi", które przesadnie skomplikują cały system fiskalny.

Czerwony dywan dla biznesu. Zapłacą specjaliści
852
15.05.2021 17:22

NOWY ŁAD
 / 
Czerwony dywan dla biznesu. Zapłacą specjaliści

- Właściwie nie było nic o przedsiębiorcach. Zarówno premier Morawiecki, jak i prezes Kaczyński bardzo niewiele mówili o podatkach, tylko o pieniądzach, które da państwo. A to nie są pieniądze, które da państwo, tylko zmniejszenie podatków, które nam zabierze. W części Jarosława Gowina był dla odmiany czerwony dywan i znów bardzo omijany temat dodatkowych obciążen, kto to sfinansuje. Wygląda na to, że przedsiębiorcy muszą sobie ten czerwony dywan sami kupić. Słyszymy o dziesiątkach ustaw, ale pytanie brzmi, ile dopłat, opłat i myt zobaczymy w środku. Jakie są podstawy finansowania tego - mówił w programie "Newsroom" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Podniesiona składka zdrowotna obciąży tych, co zarobią więcej niż 10-11 tys. brutto. To masa specjalistów, którzy mają tworzyć Polskę XXI wieku. Nie ma słowa o inwestycjach prywatnych, o estońskim CIT - przekonywał przedstawiciel przedsiębiorców.

Wsparcie dla firm także po pandemii? "Powinny być systemy pomocowe"
5
29.04.2021 13:36

PANDEMIA
 / 
Wsparcie dla firm także po pandemii? "Powinny być systemy pomocowe"

29 kwietnia to dzień umorzenia wsparcia z tarczy finansowej dla setek tysięcy polskich firm. Co dalej? Czy przedsiębiorcom nie powinno zaproponować się "programu pocovidowego"? - Ta pomoc, choć w niewielkim stopniu, w pewien sposób zamroziła firmy, które miały problemy jeszcze przed pandemią. One na tych "tarczach" dotrwały do teraz, więc będziemy mieli trochę skumulowanych upadłości. Ale nie sądzę, że to będą duże liczby. Teraz trzeba jak najszybciej przejrzeć te branże, które najbardziej ucierpiały. I dla nich, mimo że COVID się skończy, powinny być systemy pomocowe - mówił w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Mam nadzieję, że pozytywnym elementem tych spotkań partyjnych, związanych z Nowym Ładem, będzie informacja, że z końcem pandemii nie skończy się pomoc - dodał.

Jaka pensja minimalna w 2022. "Rozwiązanie polityczne jest bardzo ryzykowne"
508
29.04.2021 13:05

PENSJA MINIMALNA
 / 
Jaka pensja minimalna w 2022. "Rozwiązanie polityczne jest bardzo ryzykowne"

Pensja minimalna rośnie z roku na rok i powoli zaczyna się debata, ile powinna wynosić w 2022 roku. Obecnie jest to 2800 zł brutto, a gdyby trzymać się zapowiedzi rządu sprzed pandemii, za rok powinno to być już 3300 zł. Czy to dobra propozycja? - Rozwiązanie polityczne pod tytułem "wymuszamy płacę minimalną" to jest bardzo ryzykowne przedsięwzięcie w momencie, kiedy będziemy wychodzili z kryzysu - ostrzegał w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Jego zdaniem pensja minimalna powinna być uzależniona od średniego wynagrodzenia w kraju i powinna wynosić jego połowę (przypomnijmy, według GUS w marcu średnia pensja w przedsiębiorstwach wynosiła ponad 5,9 tys. zł). - Zarobki będą rosły w ramach rosnącej wartości dodanej. I tutaj jest ważne, żebyśmy rozwijali te miejsca pracy i biznesy, które te miejsca tworzą - tłumaczył Witucki.

Kwota wolna od podatku. Przedstawiciel firm mówi, ile powinna wynosić
100
29.04.2021 12:09

PODATKI
 / 
Kwota wolna od podatku. Przedstawiciel firm mówi, ile powinna wynosić

Premier Mateusz Morawiecki mówi o podniesieniu kwoty wolnej od podatku, ale na razie rozważane są różne jej stawki: osiem, dziesięć, piętnaście tysięcy złotych. Ile powinna wynosić kwota wolna, by nie zrujnowała budżetu, a zarazem pomagała najmniej zarabiającym? - Kwoty w granicach 15-20 tys. zł to takie, które odczują pracownicy, a równocześnie nie zdemolują nam budżetu - mówił w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Ale jest jedno pytanie: czy znaczące powiększenie dochodów netto tych najmniej zarabiających będzie nadal kumulowane z gwałtownym podnoszeniem płacy minimalnej? Jeśli tak, to obciążymy budżet i firmy. Może się okazać, że te dodatkowe obciążenia spowodują spadek konkurencyjności polskich firm. A to nie pomoże w rozwoju polskiej naszej gospodarki - ocenił.

bEEsatPb
"Tak nie można działać". Ekspert o sygnałach z rządu
54
29.04.2021 11:22

PODATKI
 / 
"Tak nie można działać". Ekspert o sygnałach z rządu

Premier Mateusz Morawiecki powiedział ostatnio, że osoby najwięcej zarabiające płacą proporcjonalnie mniejsze podatki niż osoby o niższych pensjach. Czy to oznacza, że będzie trzecia stawka podatkowa? Słowa szefa rządu skomentował w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - To świadczy przede wszystkim o tym, że mamy duży program reformy fiskalnej, ale nie konsultuje się go ze środowiskami, których ma ona dotyczyć, tylko prezentuje w postaci przecieków czy konwencji partyjnych. Jesteśmy testowani przez balony próbne. Tak nie można działać - mówił Witucki. - Oczywiście system podatkowy trzeba przeglądać i zmniejszać klin podatkowy. Ale osoby zarabiające 20-30 tys. zł brutto to eksperci, którzy według strategii odpowiedzialnego rozwoju mają budować przewagę konkurencyjną Polski i innowacyjność. Jeśli uderzymy w te wynagrodzenia, to uderzymy w konkurencyjność. I jest ryzyko, że wciąż będziemy zagłębiem składania towarów dla całego kontynentu - ocenił.

Firmy chcą szczepić. Dadzą nawet dzień wolnego
4
29.04.2021 10:33

MACIEJ WITUCKI
 / 
Firmy chcą szczepić. Dadzą nawet dzień wolnego

Firmy chcą szczepić pracowników, i chcą to zrobić jak najszybciej. Na razie, jak mówił w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki z Konfederacji Lewiatan, trwa na ten temat dyskusja z rządem. - Rozmawiamy, i choć dialog nie jest specjalnością naszego kraju, w tym przypadku rozmowy toczą się bardzo dobrze. Chodzi teraz o to, by rząd podjął decyzję. Chcemy szybkości i masowości szczepień w zakładach pracy. Po pierwsze z powodu zdrowotnego. A po drugie, ponieważ mamy duży sceptycyzm wobec szczepień, liczymy, że łatwość szczepienia w zakładzie pracy i trochę presja społeczna, gdy zaszczepią się nasi koledzy, wpłyną na osoby wahające się - tłumaczył Witucki. Jak dodał, firmy są gotowe do dawania ludziom zachęt, jak na przykład dzień wolnego na szczepienie. Wszystko po to, by wyszczepialność była jak najwyższa.

Zakaz handlu niezgodny z konstytucją? TK rozpozna sprawę
207
02.04.2021 21:27

HANDEL
 / 
Zakaz handlu niezgodny z konstytucją? TK rozpozna sprawę

Trybunał Konstytucyjny rozpozna, czy zakaz handlu w niedziele jest zgodny z konstytucją. - Pojawiło się dużo informacji, jakoby ten wyrok miał zamrozić zakaz handlu w niedziele. Nie, to jest wyłącznie pytanie o to, czy rząd ma prawo ograniczać w ten sposób handel w niedziele. Jeśli TK powie, że tak jest, to w cale nie oznacza, że rząd dobrze zrobił, że ten handel ograniczył - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Dla mnie najważniejsze jest, czy to służy polskiej gospodarce, czy podoba się Polakom, czy służy tworzeniu nowych miejsc pracy. TK powie tylko i aż tyle, czy rząd miał prawo wprowadzić taką regulację. To nie zmieni sytuacji. Myśmy postawili to pytanie, chcemy poznać odpowiedź. Szkoda, że handlowe niedziele nie pojawiły się w kwestii pandemii - dodał.

Dodatkowe 30 mld zł dla biznesu. Koniec końców zapłacą Polacy, w podatkach
55
02.04.2021 21:18

PODATKI
 / 
Dodatkowe 30 mld zł dla biznesu. Koniec końców zapłacą Polacy, w podatkach

Rząd znalazł kolejne 30 mld zł na wsparcie przedsiębiorców poszkodowanych lockdownem. - Na końcu te pieniądze pewnie będą wyciągnięte z nas. Musimy się spodziewać, że ten ponad rok z pandemią wcześniej czy później uderzy nas po kieszeniach w podatkach - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Myślę, że skoro minister finansów używa tak wspaniałej, brytyjskiej dyplomacji werbalnej, to rzeczywiście możemy spodziewać się podwyżki podatków. Rząd testuje nas takimi przeciekami, jakkolwiek byśmy to nazywali, bo to moda, która przyszła z Brukseli, że podatki nazywamy opłatami. Moda przyjęła się u nas, nazywamy to opłatami, ale to wszystko jest w jednym worku. Myślę, że jest też duży kłopot z definicją sprawiedliwości opodatkowania - dodał.

bEEsatPh
Biznes apeluje do rządu. Marnujemy czas podczas lockdownu?
3
02.04.2021 10:27

MACIEJ WITUCKI
 / 
Biznes apeluje do rządu. Marnujemy czas podczas lockdownu?

- Nie wyobrażam sobie, żeby to otwarcie nastąpiło 10 kwietnia, ale ten czas trzeba wykorzystać. Mieliśmy spotkanie z minister Semeniuk w temacie odmrażania, żeby nie okazało się, że wrócimy do sytuacji sprzed 3 tygodni, a nie będzie informacji dla hotelarzy, restauratorów. W tej chwili nie chcemy tracić czasu - mówił w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Przedstawiciel przedsiębiorców wyjaśniał, że mimo dynamicznej sytuacji epidemiologicznej rząd powinien zaprezentować długoterminową strategię odmrażania gospodarki. Witucki odniósł się też do zapowiedzi kolejnej pomocy rządowej dla firm. - Szybka reakcja, szkoda że tego rozszerzenia PKD nie ogłoszono w momencie ogłaszania lockdownu. Ale dla małego przedsiębiorcy najważniejsze jest, kiedy te pieniądze trafią na konto. O tym rozmawiamy już z rządem, by jak najszybciej wdrożyć te procedury.

Szczepienia w zakładach pracy. Firmy praktycznie gotowe
25
02.04.2021 9:32

MACIEJ WITUCKI
 / 
Szczepienia w zakładach pracy. Firmy praktycznie gotowe

- To jest bardzo dobry pomysł, czekamy tylko na szczegóły - mówił o zapowiedzi rządu o szczepieniach w zakładach pracy Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Gość programu "Money. To się liczy" przekonywał, że wiele dużych firm ma swoje gabinety lekarskie na terenie zakładu pracy i stały personel medyczny, więc szczepienia w tych miejscach mogłyby się odbyć z dnia na dzień. - Potrzeba tak naprawdę tylko rozporządzenia ze strony Ministerstwa Zdrowia, uzgodnienia logistyki i odpowiedzialności każdej ze stron za bezpieczeństwo prowadzonych szczepień. Szef organizacji zrzeszającej pracodawców mówił też, że zainteresowanie firm szczepieniem swoich pracowników jest duże, choć nadal nie są znane szczegóły tego procesu. - Dowiedzieliśmy się z konferencji prasowej ministra zdrowia, do dziś nie było żadnych rozmów, liczymy na kontakt po świętach - wyjaśniał Maciej Witucki.

"Lockdown osłabi gospodarkę". Lewiatan krytykuje rząd za brak dialogu
7
25.03.2021 14:47

KORONAKRYZYS
 / 
"Lockdown osłabi gospodarkę". Lewiatan krytykuje rząd za brak dialogu

Środowisko przedsiębiorców z niepokojem przyjęło zaostrzenie lockdownu. Konfederacja Lewiatan mówi o braku dialogu i konsekwencjach kolejnych restrykcji. Apeluje o wsparcie firm, bo od tego zależy przyszłość tysięcy miejsc prac.

Rok pandemii. Co dalej z bezrobociem?
2
04.03.2021 18:00

GOSPODARKA
 / 
Rok pandemii. Co dalej z bezrobociem?

Jak na kryzys wywołany koronawirusem, w Polsce bezrobocie jest na niskim poziomie. Uda się to utrzymać? - Zakładam, że to bezrobocie lekko wzrośnie. Ważne, to przyjęcie jednej, spójnej strategii, bo słyszymy o planie odbudowy, o polityce przemysłowej, o nowym dealu. Dobrze byłoby używać jednej nazwy, jednego projektu - powiedział w "Debacie WP" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Trudno jest krytykować resort rozwoju, bo jest on rzeczywiście czymś pomiędzy piorunochronem, ścianą płaczu i ambasadą przedsiębiorców. Nie ma jednak jednego miejsca, w którym wszystkie elementy spinałyby się w regularnej, poważnej dyskusji. Istnieje ryzyko, bo miliardy złotych zależą od decyzji Brukseli, między innymi od tego, czy te projekty były odpowiednio omówione. Moim zdaniem nie są - dodał.

bEEsatPi
Plan Morawieckiego niewykonany. "Nowego ładu nikt nie widział"
262
16.02.2021 13:18

ROZWÓJ
 / 
Plan Morawieckiego niewykonany. "Nowego ładu nikt nie widział"

Czas rozliczeń premiera Mateusza Morawieckiego z realizacji jego planu. Jaka należy mu się ocena? - Wystawiłbym 3+. Mamy duże wskaźniki makro, które przez ostatnie 4 czy 5 lat ciągnęły do przodu te rezultatu makro-rozwoju. To, czego nam najbardziej brakuje, to takiej sprawczości państwa w generowaniu projektów przemysłowych - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Nie znam żadnej osoby, do której ktoś by przyszedł i zaproponował nowy ład. Znam już kilku redaktorów, którzy napisali sążniste artykuły o tym nowym ładzie, którego nikt nie widział. To, co pokazuje strategia odpowiedzialnego rozwoju, to duże plany przemysłowe, ta elektromobilność, te promy, naprawdę powinniśmy wycelować w biznes prywatny. Największą porażką jest stopa inwestycji prywatnych, to jest element do poprawienia - dodał.

Będą zwolnienia, jest nowy pomysł na zasiłki. O ile więcej pieniędzy?
3
16.02.2021 11:36

KRYZYS
 / 
Będą zwolnienia, jest nowy pomysł na zasiłki. O ile więcej pieniędzy?

Szykują się kolejne zwolnienia, jest nowy pomysł na zasiłek dla bezrobotnych. - Od jakiegoś czasu mówimy, że Fundusz Pracy, na którym gromadzone są pieniądze na zasiłki dla bezrobotnych, jest wykorzystywany jako kolejna wolna przestrzeń budżetowa. Tam są różne inne cele finansowane. Mamy zamrożony poziom zasiłku dla bezrobotnych - 1200 zł bez względu jaka byłaby to stopa zastąpienia do bieżącego wynagrodzenia. My uważamy, że należałoby ze sobą powiązać te dwa elementy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Naszym zdaniem, zasiłki dla bezrobotnych powinny być utrzymane przez okres 6 miesięcy, by motywować do powrotu na rynek pracy, na poziomie 40 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli około 1100 zł. A drugi element to 15 proc. ostatniego uzyskiwanego wynagrodzenia. Nawet jeśli będzie to wynagrodzenie minimalne, to już ta kwota zasiłku wzrośnie. Według wszystkich badań są na to pieniądze - wyjaśnił.

Nadciąga kolejny lockdown? Tłumy na Krupówkach mogą sporo namieszać
4
16.02.2021 10:50

MINISTER ZDROWIA
 / 
Nadciąga kolejny lockdown? Tłumy na Krupówkach mogą sporo namieszać

Tłum turystów na Krupówkach złamał covidowe obostrzenia. Rząd ponownie zamknie gospodarkę? - Mam nadzieję, że wyhamujemy to medialne szaleństwo deklaracji. Słuchając o tym, że głupie zachowanie tysięcy Polaków na Krupówkach już wpłynęło na wzrost zachorowań, nie zgadzam się z tym. Powinniśmy powrócić do rozsądnego trybu bazowania na liczbach - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Głupotę trzeba nazywać głupotą i należy nawoływać Polaków, by zachowywali się rozsądnie. Z drugiej strony, nie ma innego wyjścia, jak stopniowe odmrażanie gospodarki. Niedobrze, że jedna ulica w Polsce, 2-3 tys. osób stało się hitem tygodnia i już mówimy, że mamy odwrócone trendy zachorowań. Mam nadzieję, że głupota na Krupówkach nie stanie się wymówką - dodał.

"Lockdown jest pewny". Rząd pomoże?
9
04.11.2020 19:08

PANDEMIA
 / 
"Lockdown jest pewny". Rząd pomoże?

Przedsiębiorcy szykują się na drugi lockdown, ich zdaniem jest nieuchronny. Liczą na szybkie i sprawne wsparcie rządu oraz lepszą komunikację.

Zakaz handlu w niedziele do zniesienia? "To pomoc, która nic nie kosztuje"
138
21.10.2020 12:30

PANDEMIA
 / 
Zakaz handlu w niedziele do zniesienia? "To pomoc, która nic nie kosztuje"

Zakaz handlu w niedziele powinien zostać zniesiony na czas pandemii? - To problem do rozwiązania. On pojawia się wśród członków rządu, teraz potrzeba odwagi i podjęcia decyzji - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - To jest potrzebne ze względu na branżę handlową. Od października są bardzo duże spadki w centrach handlowych, a to nie tylko hipermarkety, ale dziesiątki sklepów dookoła. Co ważne, to jest pomoc, która nic nie kosztuje. Trzeba też podjąć dyskusję, jak otwierać sklepy w weekendy, by robienie zakupów było bezpieczniejsze - dodał.