Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Zatrzymanie prezesa Konfederacji Lewiatan. Bochniarz: Myślałam, że ktoś sobie jaja robi

106
Podziel się:

CBA oraz CBŚP w środę (12 października) niespodziewanie zatrzymały m.in. prezydenta Konfederacji Lewiatan Macieja Wituckiego oraz byłego senatora PO Tomasza Misiaka. I to w dniu inauguracji Europejskiego Forum Nowych Idei, którego głównym organizatorem jest właśnie wspomniana organizacja przedsiębiorców. - Myślałam, że ktoś sobie jaja robi - powiedziała ekonomistka i przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.

Zatrzymanie prezesa Konfederacji Lewiatan. Bochniarz: Myślałam, że ktoś sobie jaja robi
Henryka Bochniarz skomentowała zatrzymanie prezydenta Konfederacji Lewiatan, został zatrzymany przez CBA (East News, REPORTER, PAP, Piotr Wittman, Krzysztof Kaniewski)

Podczas inauguracji EFNI do zatrzymania Wituckiego odniosła się Henryka Bochniarz. - Wieczorem jeszcze rozmawialiśmy, jak się przygotować, szukaliśmy optymizmu, wojna, inflacja, węgla nie ma, chcieliśmy wyjechać przekonani, że można wyjść z kryzysu - mówiła ekonomistka i przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.

Później zdradziła, że w środę o godz. 7 rano zadzwonił policjant, by poinformować, że zatrzymano Wituckiego i zostanie przewieziony z Gdańska do Wrocławia. - Myślałam, że ktoś sobie jaja robi. Im dłużej aspirant przemawiał, okazywało się, że to nie są żarty, tylko najgorsza proza naszego życia - powiedziała Henryka Bochniarz.

Ekonomistka nie ukrywa, że zatrzymanie to "sytuacja kryzysowa" dla Konfederacji Lewiatan. - To, co fajne w tym wszystkim, to takie spontaniczne reakcje ludzi. Ktokolwiek się dowiedział, pytał, co można zrobić. Jak można pomoc - mówiła Bochniarz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polskiego Ładu nie da się już naprawić. "Trzeba go po prostu zawiesić"

Henryka Bochniarz o "wykorzystywaniu instytucji państwowych"

Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan ponadto wyraziła przekonanie, że zatrzymanie Wituckiego akurat 12 października nie było przypadkiem. - Myślę, że jest to sprawa dużo większa, niż tylko jakieś gry i zabawy ludzi, którzy niestety wykorzystują instytucje państwowe (do swoich celów - przyp. red.) - powiedziała Bochniarz.

Nie wierzę, że w dniu, gdy zaczyna się EFNI, to się stało przypadkiem. Jedyne, co można zrobić, to trzymać się razem - powiedziała ekonomistka.

Co będzie dalej? Bochniarz powiedziała, że trwa przesłuchanie Macieja Wituckiego. Zgodnie z przewidywaniami jego prawnika, w czwartek odbędzie się posiedzenie sądu, który zdecyduje o dalszych krokach.

Oświadczenie Konfederacji Lewiatan ws. zatrzymania Wituckiego

Po wystąpieniu Henryki Bochniarz przeczytano oświadczenie Konfederacji Lewiatan. "Maciej Witucki dał się poznać jako twardy i rzeczowy krytyk polityki gospodarczej rządu" - zaznaczono na wstępie.

"Niezależnie od powodów nie było podstaw do zatrzymania w takiej formie. Dokonano tego w nocy w hotelu w Gdańsku, by następnie przewieźć zatrzymanego do Wrocławia. Z informacji, jakie posiadamy, wynika, że zatrzymanie dotyczy śledztwa w jednej ze spraw gospodarczych, które toczy się już od wielu lat. Szef Konfederacji Lewiatan wielokrotnie składał w tej sprawie wyjaśnienia i był zawsze do dyspozycji prokuratury" - czytamy w komunikacie.

Do sprawy odniosły się także organizacje związków zawodowych i organizacje pracodawców, które wchodzą w skład Rady Dialogu Społecznego, czyli forum m.in. przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu. Jej wiceprzewodniczącym jest właśnie Witucki. Do zatrzymania, jak zaznaczyli członkowie RDS, doszło w czasie nadzwyczajnego posiedzenia prezydium rady.

Nie wypowiadamy się o winie zatrzymanego, jednak stanowczo protestujemy wobec takich metod postępowania organów ścigania i nie zgadzamy się, by w taki sposób działały służby państwowe" - napisano w komunikacie.

Oświadczenie RDS podpisali: BCC, Konfederacja Lewiatan, Federacja Przedsiębiorców Polskich, ZPP, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego, Forum Związków Zawodowych i OPZZ.

Czego dotyczy śledztwo, po którym zatrzymano Macieja Wituckiego?

Pierwszy o zatrzymaniach poinformował serwis rmf24.pl. Dziennikarz przekazał, że chodzi o szczecińskie śledztwo, które dotyczy wielomilionowych wyłudzeń ok. 32 mln zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2010-19.

Zatrzymania mają być związane z działalnością władz spółki Work Service, z którą Witucki był związany w przeszłości. To spółka akcyjna będąca agencją pracy tymczasowej. Jej założycielem i wiceprezesem był Tomasz Misiak - senator w latach 2005-2011 z ramienia PO.

Firma w 2009 r. podpisała z Agencją Rozwoju Przemysłu umowę na szkolenia i doradztwo świadczone przez DGA oraz pośrednictwo pracy świadczone przez Work Service dla pracowników zwalnianych ze stoczni w Gdyni i Szczecinie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(106)
polak
2 lata temu
Powinni się wziąć za ochronę tam to dopiero są wyłudzenia z PEFRON
mój nick
2 lata temu
Pani Bochniarz już dziękujemy, zawsze na świeczniku, zawsze w komisjach i zawsze w esbeckim TVN, a w czynie społecznym tego nie robi.... P-Oszuści, byli PO-szuści i ich akolici się przecież specjalizują w "kreatywnych biznesach" , wszak ich hasło wyborcze - "by żyło się lepiej" mimo że to może ich freudowska pomyłka, po rozkminieniu wyjaśnia wszystko. Teraz muszą wrócić do koryta, bo niemiec nakazuje, gdyż parobków do szparagów z Polski brak, a i środek ciężkości pewnie się przeniesie na naszą część Europy, gdy daj Boże Ukraina pogoni byłego przyjaciela szkopów i Tuska, niejakiego Putina
Goro
2 lata temu
"Partia od koryta odepchnąć się nie da! A jeśli jakaś zbrodnicza ręka będzie to próbowała uczynić, Partia tą rękę utnie!" W tym wyjątku z przemówienia towarzysza Gomółki zmieniłem jedno słowo. Do obecnej sytuacji paduje jak ulał. A teraz wyjątki z innego przemówienia, znanego jako Lekcja Doktora Gëbelsa: "...Mów, że twoje zbrodnie to ich zbrodnie...Kłam, Kłam, Kłam!"
normalny
2 lata temu
W Polsce nic się nie zmieni dopóki degenerat z Żoliborza nie odejdzie z tego świata, ponieważ jest on wyłącznym gwarantem przestępczego rozdawnictwa .
a kto to boch...
2 lata temu
Kto to Bochniarz ,to jakaś komunistyczna działaczka po jednych pieniądzach czy kto ?
...
Następna strona