Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Przedsiębiorcy komentują zatrzymanie Macieja Wituckiego i Tomasza Misiaka. "Skandal"

42
Podziel się:

Organizacje zrzeszające przedsiębiorców krytykują zatrzymanie prezydenta Konfederacji Lewiatan i wiceprzewodniczącego Rady Dialogu Społecznego Macieja Wituckiego oraz przedsiębiorcy i byłego senatora Tomasza Misiaka. Całą akcję nazywają "skandalem" i "ustawką". Zatrzymania mają związek ze śledztwem w sprawie wielomilionowych wyłudzeń z PFRON-u oraz z ZUS-u.

Przedsiębiorcy komentują zatrzymanie Macieja Wituckiego i Tomasza Misiaka. "Skandal"
Maciej Witucki (na zdjęciu) został zatrzymany w związku ze śledztwem dotyczącym wielomilionowych wyłudzeń (PAP, Maciej Kulczyński)

W środę 12 października media obiegła informacja o zatrzymaniu czterech osób, w tym Macieja Wituckiego i Tomasza Misiaka przez Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) i Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP). Mają one związek ze śledztwem dotyczącym wielomilionowych wyłudzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2010-19. Śledczy podejrzewają, że doszło do wyłudzenia łącznie nawet 32 mln zł.

Przedsiębiorcy: "typowa ustawka", "skandal"

Szeroko zakrojona akcja służb wywołała gwałtowną reakcję w środowisku przedsiębiorców. - Myślałam, że ktoś sobie jaja robipowiedziała ekonomistka i przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz. Na antenie TOK FM w czwartkowy poranek stwierdziła, że zatrzymanie to jest "typową ustawką".

Podkreślała też, że nastąpiło ono w dniu otwarcia organizowanego przez Konfederację Lewiatan Europejskiego Forum Nowych Idei. Na ten dzień zaplanowane też było nadzwyczajne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego (RDS), której wiceprzewodniczącym jest właśnie Maciej Witucki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najlepsze sposoby na to, aby sprawdzić nastroje panujące w firmie

"Rzeczpospolita" z kolei zauważa, że w czwartek przed południem powstała lista przedsiębiorców, menedżerów i ekspertów gotowych poręczyć za prezydenta Konfederacji Lewiatan. W rozmowie z dziennikiem przedstawiciele organizacji zrzeszających przedsiębiorców nie szczędzą ostrych słów rządowi.

Jest to wyraźny sygnał wysłany do środowisk biznesowych, że obecna władza potrafi sięgać po bardzo ostre środki, żeby dyscyplinować swoich niepokornych krytyków. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa - podkreśla Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu, cytowany przez "Rz".

Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), uważa z kolei, że sposób zatrzymania Macieja Wituckiego jest "skandaliczny" i wprowadza niepokój wśród przedsiębiorców.

To zarzucają służby

W środę natomiast Rada Przedsiębiorczości opublikowała protest przeciwko nadużywaniu przez organy ścigania dotkliwych środków bez wystarczającego uzasadnienia. RP zarzuca śledczym naruszanie podstawowych standardów państwa prawa, co - w ocenie organizacji - powoduje szkody w życiu zatrzymanych i podkopuje zaufanie do instytucji państwa.

RMF FM w czwartek podało, że osoby, którym postawiono zarzuty, podejrzane są o oszustwo, a według prokuratury dotyczy ono mienia znacznych rozmiarów. Śledczy podejrzewają, że w latach 2010-2019 wyłudzono ponad 32 mln zł. Zatrzymani usłyszeli także zarzuty działania na szkodę pracowników. "Prokuratura ocenia, że poszkodowanych osób może być nawet 22 tysiące. Kolejny zarzut dotyczy prania brudnych pieniędzy" - czytamy na stronie rozgłośni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
Andrusa
2 lata temu
śledztwo trwa12 lat, kpina jakaś, są dowody, to sądu z tym, wyrok albo wolni i już, a tak, to bawią się na nasz koszt pseudo-śledczy
Ania
2 lata temu
Brak węgla, drożyzna. Trzeba czymś to zakryć.
respirator
2 lata temu
prawdziwy przedsiębiorca to coś zbuduje a nie tam z dopłat żyje. a potem organizacja przedsiębiorców z takich przedsiębiorców :)
Joz
2 lata temu
To normalne że to ustawka temat zastępczy do drożyzny i braku opału na zimę
Ekonomista
2 lata temu
No cóż - zaczęło się. Jeżeli ktoś myślał, że żyje w demokratycznym państwie prawa to się pomylił. Dla tych, którzy są teraz przy władzy zaczęła się walka o życie. Doskonale wiedzą, że w przypadku przegranej ich los będzie marny dlatego zrobią wszystko aby tak się nie stało. Na pewno mają konkretne plany jak to zrobić. Ale pelni grzechu pychy zapomnieli , że Polacy to naród który dał światu wolność i to od nas zaczął się kruszyć system z piekła rodem, który oni próbują odtworzyć.
...
Następna strona