Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa 1.1 przyjęta przez rząd. Oto najważniejsze zmiany

Rząd przyjął tarczę antykryzysową 1.1. Po południu ma się nią zająć Sejm. To korekty do dokumentu, który obowiązuje od 1 kwietnia. Wśród nowych propozycji znajdują się m.in. częściowe zwolnienie ze składek ZUS dla średnich firm czy fundusz wsparcia płynnościowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kancelaria Premiera)
Rząd we wtorek przyjął projekt ustawy, która ma wprowadzić korekty do działającej od 1 kwietnia tarczy antykryzysowej

Projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 pojawił się w porządku obrad Sejmu w poniedziałek wieczorem. Posłowie mają zacząć pracę nad dokumentem we wtorek o 16:30.

Problem w tym, że ani posłowie, ani dziennikarze projektu przez długi czas nie widzieli na oczy. Jeszcze po godz. 14 dokument pozostawał enigmatyczny, nie było go ani w Rządowym Centrum Legislacji, ani w Sejmie. Pojawił się dopiero po 14:30, co daje dwie godziny na zapoznanie się ze 130 stronami dokumentu, zanim zajmie się nim Sejm.

Wcześniej, bo już o 10.30, pracował nad nim rząd i przyjął go w trybie obiegowym. O projekcie wiadomo było jednak bardzo niewiele. Jak zapowiadała minister Jadwiga Emilewicz, nie miały to być jednak zmiany fundamentalne, raczej uzupełnienie tego, co weszło w życie w ubiegłym tygodniu. Czyli korekta do pierwszej wersji tarczy antykryzysowej.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

- Tego, co w tym tygodniu trafi do Sejmu, nie nazwałabym tarczą 2.0 - raczej nazwałabym to korektą, uzupełnieniem przepisów z ubiegłego tygodnia. Tam nie będzie bardzo znaczących zmian - mówiła Emilewicz w Radiu Zet we wtorek rano.

Tym projektem zajmuje się Łukasz Schreiber, czyli minister w Kancelarii Premiera. Co się znajdzie w dokumencie? Okazuje się jednak, że całkiem sporo. Wbrew temu co mówiła rano Emilewicz. Wszystkie zmiany w tarczy mają kosztować w sumie około 11 mld zł.

Co nowego dla firm?

Ze zwolnienia ze składek na ZUS będą mogli skorzystać przedsiębiorcy zatrudniający do 49 pracowników, a nie tylko do 9, jak było to dotychczas. - Wsłuchaliśmy się w głos tych firm - powiedziała minister Emilewicz podczas konferencji.

Jak to ma działać? Emilewicz wyjaśniła, że dla firm zatrudniających 10-49 pracowników ulga wyniesie 50 proc. składek na ubezpieczenia społeczne za każdego z nich. - Będzie ona udzielana na podstawie prostego oświadczenia, opracowanego przez ZUS - powiedziała. Dodała również, że chciałaby, aby te zasady obowiązywały jeszcze przed świętami.

Poprawki zakładają również utworzenie funduszu gwarancji płynnościowej w Banku Gospodarstwa Krajowego. Średnie i duże firmy będą mogły starać się tam o kredyty do wysokości 80 proc. Maksymalna wartość kredytu - 250 mln zł.

Co więcej? Rolnicy objęci kwarantanną otrzymają specjalny zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnej krajowej, a Polacy otrzymają nielimitowany dostęp do internetu w zakresie korzystania ze stron rządowych, opieki medycznej czy nauki online.

Wszystkie pieniądze wypłacone w ramach wsparcia w walce z koronawirusem będą zabezpieczone przed egzekucją komorniczą.

Tyle projekt Schreibera, czyli przygotowywany bezpośrednio w KPRM. Można go nazwać tarczą antykryzysową 1.1.

Tarcza antykryzysowa 2.0

Zupełnie co innego powstaje równolegle w Ministerstwie Rozwoju. Nad tymi pracami czuwa właśnie minister Emilewicz. To ma być tzw. tarcza antykryzysowa 2.0.

Rząd miałby ją przyjąć na początku przyszłego tygodnia. Wtedy też powinna trafić pod obrady Sejmu.

Tam nowych rozwiązań będzie więcej. Przykład? Przymusowy urlop dla pracownika na okres 2 tygodni. I to nie zaległy, tylko tegoroczny. O takie rozwiązanie postulowali przedstawiciele pracodawców, o czym informowaliśmy w money.pl.

Tarcza 2.0 ma się bardziej skupiać na potrzebach dużych firm. - Dla tych firm mamy postojowe i kategorię 'przedsiębiorca w trudnościach' - ale jeszcze większe uelastycznienie tych instrumentów w zakresie czasu, z którego mogą korzystać - powiedziała Emilewicz w Radiu Zet.

Projektu jednak, podobnie jak w przypadku tarczy 1.1. Cały czas pozostajemy więc w sferze spekulacji. Podczas konferencji prasowej Emilewicz nie powiedziała na temat ewentualnego nowego projektu. Zapowiedziała tylko, że rząd nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-04-2020

maras21Przepraszam, ale nie zauważyłem, czy nadal - jak twierdzi polski, pisowski, rząd - cała Europa, ba! świat - zazdrości nam naszej prężnej gospodarki i … Czytaj całość

07-04-2020

maras21Tarcza z papieru dla kraju z tektury. Brawo!

07-04-2020

JjjW OBI jest promocja na taczki. Przy zakupie 236 sztuk cena 1zl. Darmowa dostawa na Wiejska.

Rozwiń komentarze (306)