Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakaz handlu. Przez koronawirusa w sklepach mogą wrócić robocze niedziele

Członkowie Rady Dialogu Społecznego postulują zawieszenie zakazu handlu w niedzielę do końca tego roku. Chcą też wprowadzenia do Kodeksu pracy gwarancji dwóch wolnych niedziel w miesiącu dla pracowników z tego sektora. Związkowcy nie są jednomyślni: "Solidarność" jest na "nie", a OPZZ się jeszcze zastanawia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP)
W handlu pracuje ok 2 mln ludzi, z czego ponad 300 tys. w centrach handlowych

O inicjatywie poinformował money.pl Łukasz Bernatowicz, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego i wiceprezydent Business Centre Club. Jak mówi Bernatowicz, pracodawcy z Rady Dialogu Społecznego negocjują w tej sprawie ze związkowcami.

Pracodawcy: ratujmy handel!

Pomysł nie jest nowy, ale nowe są argumenty. – W związku z wprowadzonym przez rząd reżimem sanitarnym i obawą ludzi co do robienia zakupów w centrach handlowych wkrótce posypią się bankructwa. A wraz z nimi zwolnienia z pracy. Czy tego chcą związkowcy? – pyta retorycznie Bernatowicz.

Koronawirus zmienia handel. "Takiej skali wyprzedaży nie widziałem nigdy"

W podobnym tonie wypowiada się również Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Kilka tygodni temu jego przedstawiciele napisali do premiera Mateusza Morawieckiego list otwarty. Czytamy w nim: "Należy podjąć wszelkie działania, które będą stymulowały produkcję i handel, utrzymanie miejsc pracy oraz popyt. Umożliwienie handlu w dodatkowy i dla wielu branż kluczowy dzień tygodnia jest i będzie bezdyskusyjnie czynnikiem temu sprzyjającym".

Przedsiębiorcy podkreślają, że dodatkowy dzień pracy przyczyni się również do zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa COVID 19. Wysokie natężenie klientów w jednym czasie w sklepie sprzyja ryzyku rozprzestrzenianiu się wirusa, jak i zwiększa ryzyko dla pracowników sklepów.

Również nakazy sanepidu, dotyczące robienia przerw pomiędzy przyjęciami kolejnych klientów w gabinetach kosmetycznych czy u fryzjera spowodują znaczny spadek produktywności i obrotów. Dopuszczenie handlu w niedzielę pozwoliłoby równomiernie rozłożyć natężenie ruchu klientów i zapewnić stałą dostępność wszystkich usług.

Renata Juszkiewicz z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji ma jeszcze jeden ważny argument: walkę w bezrobociem. Wprowadzenie dodatkowego dnia pracy to dodatkowe wakaty. – Osoby, które straciły pracę w wyniku kryzysu wywołanego COVID-19, mogłyby znaleźć ją u nas w handlu. Rząd walczy o każde miejsce zatrudnienia, więc powinien rozważyć naszą prośbę – przekonuje Juszkiewicz.

Związkowcy: wolna niedziela musi być!

Co na to związki zawodowe? Jarosław Lange, zastępca przewodniczącego wielkopolskiej "Solidarności", stawia sprawę jasno: żadnych pracujących niedziel nie będzie. W niedzielę mogą pracować przedsiębiorcy, właściciele sklepów czy salonów fryzjerskich, ale nie pracownicy.

Również Piotr Adamczak, przewodniczący związkowej "Solidarności" w sieci Biedronka, nie wyobraża sobie odebrania pracownikom wolnych niedziel. – Dobowe przerwy na wypoczynek zostały skrócone z 11 do 8 godzin. Pracownicy są przemęczeni, pracują po 12 godzin na dobę. Odebranie im wolnej niedzieli nie wchodzi w grę – mówi związkowiec.

Na pytanie, czy dodatkowy dzień pracy nie wymusiłby na pracodawcy zatrudnienia dodatkowych osób do pomocy, odpowiada: - Pracy mamy tyle samo, co przed kryzysem. Spadki obrotów są odczuwalne jedynie w sklepach, które znajdują się w galeriach handlowych. Pracodawca nie przedłuża umów z osobami, które miały umowy na czas określony. Ich obowiązki są dzielone pomiędzy tych, którzy nadal pracują.

Jednomyślności wśród związków brak

Z kolei Andrzej Radzikowski, przewodniczący związków zawodowych OPZZ, nie mówi pomysłom pracodawców stanowczego "nie", ale chce gwarancji socjalnych dla pracowników zapisanych w ustawie. – Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji. Konsultujemy nasze stanowisko w regionach – wyjaśnia Radzikowski.

Przypomnijmy: w związku z zaostrzonym zakazem handlu, w tym roku jest tylko 7 pracujących niedziel. Z danych GUS wynika, że w branży handlowej pracuje łącznie ponad 2 mln osób. Z powodu kryzysu i obostrzeń sanitarnych obroty w handlu spadły już o 30 proc. Nie tylko właściciele punktów usługowych i rozrywkowych w centrach handlowych, czy właściciele samych centrów handlowych doświadczyli negatywnych skutków kryzysu. Tracą również przedsiębiorcy z branż pokrewnych i powiązanych z handlem i usługami.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na#dziejesie

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-05-2020

GośćA ja chcę wolnych niedziel!mam czas dla rodziny,wspólny obiad,spacer,wszyscy moi znajomi i rodzina uważają tak samo!Ten bełkot z wprowadzeniem … Czytaj całość

19-05-2020

RoxiMy też jesteśmy ludźmi i mamy rodziny !!! Nie jesteśmy robotami !!! Długo czekaliśmy na wolne niedziele i znowu chcą nam je odebrać. Masakra !!!

19-05-2020

!!!OTWORZYĆ SKLEPY W NIEDZIELE!!!

Rozwiń komentarze (777)