Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus wpędza świat w długi. Rekordowe pożyczki firm

Wpierw lock down, a po nim kryzys. Pandemia wymusiła niespotykane dotąd w skali zadłużenie. Mówi się o bilionie dolarów zaciągniętych przez 900 największych firm świata. Rekordzistą jest Volkswagen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons)
Rekordzistą wśród dłużników jest koncern Volkswagen z 192 mld dol. długu.

O rekordowe 12 proc. wzrośnie zadłużenie netto największych firm świata, a wszystko przez koronawirusa - pisze "Gazeta Wyborcza" powołując się na dane firmy inwestycyjnej Janus Henderson. To około bilion dol. dodatkowo zaciągniętych zobowiązań.

Pożyczki i kredyty pozwoliły przetrwać korporacjom dotkniętym pandemicznym kryzysem. Obecnie ich długi wynoszą 9,3 bln dol. - wskazuje "Wyborcza".

- COVID-19 wszystko zmienił. Teraz chodzi o ochronę kapitałów i budowę wzmocnionego bilansu - przekonuje Seth Meyer, menedżer firmy Janus Henderson, cytowany przez dziennik za agencją "Reutersa".

Obejrzyj: Chętnych na ogródki działkowe nie brakuje. Cwaniaków jednak czeka odmowa

Kłopot w tym, że zadłużenie największych korporacji świata rośnie szybciej niż ich zyski. Jak zauważają eksperci firmy Janus Henderson, coraz więcej pieniędzy przeznaczają również na obsługę długu.

Rekordzistą wśród dłużników jest koncern Volkswagen z 192 mld dol. długu. Dla porównania, jest to tylko niewiele mniej niż zadłużenie państw takich, jak RPA czy Węgry - pisze "Wyborcza" powołując się na "Reutersa". Drugie miejsce na liście najbardziej zadłużonych niemieckich korporacji zajmuje Daimler, a trzecie BMW.

W sumie niemieckie koncerny zajmują drugie miejsce po amerykańskich jeśli chodzi o zaciągnięte zobowiązania. Ich łączny dług netto wynosi teraz 762 mld dol, amerykańskich firm - 3,9 bln dol.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-07-2020

ORNGORCeny grupy vag oderwane od rzeczywistości to czemu się dziwią prosty przykład nowy mitsubishi ASX cena 87 tyś a skoda octavia 94 tys gdzie tu logika … Czytaj całość

15-07-2020

SaintNie chce być złym prorokiem... 3 wojna światowa idzie dużymi krokami.

15-07-2020

ruraI już wiadomo, kto na wirusie najwięcej zarobi!

Rozwiń komentarze (6)