Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Koronawirus wpędza świat w długi. Rekordowe pożyczki firm

7
Podziel się:

Wpierw lock down, a po nim kryzys. Pandemia wymusiła niespotykane dotąd w skali zadłużenie. Mówi się o bilionie dolarów zaciągniętych przez 900 największych firm świata. Rekordzistą jest Volkswagen.

Rekordzistą wśród dłużników jest koncern Volkswagen z 192 mld dol. długu.
Rekordzistą wśród dłużników jest koncern Volkswagen z 192 mld dol. długu. (Wikimedia Commons)

O rekordowe 12 proc. wzrośnie zadłużenie netto największych firm świata, a wszystko przez koronawirusa - pisze "Gazeta Wyborcza" powołując się na dane firmy inwestycyjnej Janus Henderson. To około bilion dol. dodatkowo zaciągniętych zobowiązań.

Pożyczki i kredyty pozwoliły przetrwać korporacjom dotkniętym pandemicznym kryzysem. Obecnie ich długi wynoszą 9,3 bln dol. - wskazuje "Wyborcza".

- COVID-19 wszystko zmienił. Teraz chodzi o ochronę kapitałów i budowę wzmocnionego bilansu - przekonuje Seth Meyer, menedżer firmy Janus Henderson, cytowany przez dziennik za agencją "Reutersa".

Zobacz także: Obejrzyj: Chętnych na ogródki działkowe nie brakuje. Cwaniaków jednak czeka odmowa

Kłopot w tym, że zadłużenie największych korporacji świata rośnie szybciej niż ich zyski. Jak zauważają eksperci firmy Janus Henderson, coraz więcej pieniędzy przeznaczają również na obsługę długu.

Rekordzistą wśród dłużników jest koncern Volkswagen z 192 mld dol. długu. Dla porównania, jest to tylko niewiele mniej niż zadłużenie państw takich, jak RPA czy Węgry - pisze "Wyborcza" powołując się na "Reutersa". Drugie miejsce na liście najbardziej zadłużonych niemieckich korporacji zajmuje Daimler, a trzecie BMW.

W sumie niemieckie koncerny zajmują drugie miejsce po amerykańskich jeśli chodzi o zaciągnięte zobowiązania. Ich łączny dług netto wynosi teraz 762 mld dol, amerykańskich firm - 3,9 bln dol.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Paweł
3 lata temu
Już wiadomo po co był koronawirus i kto na nim zarobił porzyczajac ogromne sumy pieniędzy.
jurgen
4 lata temu
uruchomic produkcja vw garbus w klasycznym projekcie porsche wzor przedwojenyy fabryka bedzie miala zbyt na sto lat
wacek
4 lata temu
to nie ma sensu, to musi pierd. lnąć z wielkim hukiem. Jaki to jest biznes który funkcjonuje tylko dlatego że cały czas jedzie na zadłużeniu a dług tylko narasta? Robią auta, kiedyś marznie każdego chyba polaka, może i człowieka, sprzedają je za ciężkie pieniądze a żeby interes się kręcił zaciągają długi. Wolcwagen - wiadomo, poszedł z torbami przez afere dizel gejt, ale 170 miliardów dolarów nie da rady oddać ani za sto lat. Gdyby na każdym wyprodukowanym aucie doliczał 1000 dolarów zysku przeznaczanego tylko na dług, musiałby wypuścić 170 milionów aut. Jak od powstania wolcwagena do dzisiaj wypuścili na rynek łącznie 150 milionów samochodów.
gość
4 lata temu
Akurat ci najbardziej zadłużeni sprzedają najdrożej samochody. I jeszcze im pomagają!
ORNGOR
4 lata temu
Ceny grupy vag oderwane od rzeczywistości to czemu się dziwią prosty przykład nowy mitsubishi ASX cena 87 tyś a skoda octavia 94 tys gdzie tu logika ???