Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Koronawirus. Związkowcy kontra LOT. Sprzeczne informacje o pilocie i koronawirusie

72
Podziel się

Lotniczy związkowcy skarżą się na PLL LOT, że nie robi badań pilotom. "Twierdzą, że są bezpieczni, bo mają kokpit" - mówi nam szefowa ZZPPiL Monika Żelazik. U jednego z pilotów niedawno potwierdzono koronawirusa - informują związkowcy. LOT odpowiada: "czekamy na wyniki badań".

Koronawirus u pilota PLL LOT. "Konieczne są testy"
Koronawirus u pilota PLL LOT. "Konieczne są testy" (East News)
bDUEpHGZ

Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego (ZZPPiL) w poniedziałek udostępnił tajemniczo brzmiącego tweeta (pisownia oryginalna): "Nasi piloci są odporni na Covid19. Nie chodzą na kwarantannę i nawet nie muszą mieć robionych testów. Ale za granicą o tym nie wiedzą i czasem robią testy. I wtedy...BUM! Ale przypał" - czytamy.

bDUEpHHb

Dopytaliśmy szefową związku Monikę Żelazik, o co chodzi. Jak powiedziała w rozmowie z money.pl - u jednego z pilotów PLL LOT wykryto COVID-19.

- U tego pilota zdiagnozowano koronawirusa w Abu Zabi. Był w hotelu, wcześniej z drugim pilotem odstawiali samolot do hangaru na przegląd. To rutynowe działanie. Samolot leciał pusty - mówi nam Monika Żelazik.

Zobacz także: Obejrzyj: LOT nie lata. "Jesteśmy przygotowani na trudną sytuację"

Co więcej, jak podkreśla Monika Żelazik, pilot około tygodnia wcześniej pilotował samolot z Nowego Jorku do Warszawy. Miał styczność z załogą, pośrednio też z pasażerami. Jednak nikt nie został poddany kwarantannie.

bDUEpHHh

LOT odpowiada

O sprawę tego konkretnego pilota, jak i badań całej załogi, zapytaliśmy u źródła.

"Polskie Linie Lotnicze LOT potwierdzają, że jeden z pilotów po wykonaniu rejsu technicznego do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, został przez miejscowe służby medyczne skierowany na badania pod kątem testu na obecność wirusa COVID-19" - czytamy w odpowiedzi przesłanej do money.pl przez przewoźnika.

"Członek załogi znajduje się w placówce medycznej i obecnie czekamy na wyniki testów medycznych w tej sprawie. LOT prewencyjnie poinformował o zaistniałej sytuacji odpowiednie służby sanitarne w Polsce" - dodano.

bDUEpHHi

Jednak związkowcy zwracają uwagę na szerszy problem. - Firma nie bada pilotów, bo uważa, że kokpit to wystarczająca ochrona. Władze spółki chyba zapominają, że piloci mają styczność z załogą, a na pokładzie samolotu działa klimatyzacja w zamkniętym obiegu - dodaje Monika Żelazik, szefowa ZZPPiL.

Związkowcy apelują, by przewoźnik regularnie prowadził testy, bo - jak podkreślają - kokpit to nie jest wystarczające zabezpieczenie, tym bardziej że piloci mają styczność zarówno z personelem, jak i pasażerami i to nie tylko na pokładzie samolotu.

"Restrykcyjne zasady dotyczące wykonywania rejsów przez personel pokładowy i latający są ściśle określane przez wytyczne Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), których Polskie Linie Lotnicze LOT bezwzględnie przestrzegają" - odpowiada LOT.

bDUEpHHj

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDUEpHHC
KOMENTARZE
(72)
Ruletka
rok temu
Granice zamknięte , ale program ,,Wirus do domu ,, działa bezbłędnie . Statystyki codziennie to potwierdzają . Żonglowanie ludzkim życiem . Część umrze , ale część przyleci i zostanie .
dfsdsds
rok temu
czy mozna skończxyc z Lotami do domu??? tam zyja, tam płacą podatki, niech tam sie lecza!!!!!
juk
rok temu
Proszę skończyć z przywożeniem ludzi z innych krajów bo jeżeli służyli innym krajom i tam płacili podatki to niech oni ich leczą a nie jak trwoga to do Polski takich mamy cwaniaków
bDUEpHHD
smutna prawda
rok temu
Bo z samolotami to jest tak. Wsiada 1 zarazony - wysiada 90% zarazonych.
Przecież
rok temu
zaraza została przywleczona do nas, nie tu było jej zarzewie. Zamiast ograniczyć napływ osób potencjalnie zarażonych, zorganizowano t.zw. "lot do domu", i to jest, w obecnej sytuacji, zbrodnią. Ktoś powinien za to siedzieć
...
Następna strona