Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus zyskał nową nazwę. Ma nie piętnowć

Covid-19 - tak oficjalnie nazywa się szczep koronawirusa, którego epidemia sparaliżowała Chiny. Nazwa ma nie wiązać się z niczym, co mogłoby piętnować - poinformowała WHO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus . (Fot: Keystone/Associated Press/East News)

Koronawirus, którym do tej pory zarażonych zostało 43,1 tys. osób w ponad dwudziestu krajach otrzymał oficjalną nazwę. Jak wyjaśnia Światowa Organizacja Zdrowia Covid-19 to skrót, który należy czytać jako: CO oznaczające koronę, VI - wirus, a D - chorobę. Numer odnosi się do roku, w którym wykryto jego istnienie - podaje CNBC.

Rynek chiński jest bardzo ważny dla polskiej branży mleczarskiej.
Koronawirus paraliżuje Chiny. Branża mleczarska już odczuwa skutki

Oficjalną nazwę zaprezentowała w Genewie WHO. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus tłumaczył, że wybrana nazwa celowo nie odnosi się do położenia geograficznego, zwierząt, osoby ani grupy ludzi. Chodzi o to aby uniknąć stygmatyzacji. Dlatego też nie mówimy o koronowirusie z Wuhan, czy chińskim koronawirusie.

Zobacz też: Koronawirus uderzy w gospodarkę?

- Nadanie nazwy ma znaczenie, aby zapobiec używaniu innych określeń, które mogą być niedokładne lub piętnujące - tłumaczył Tedros dziennikarzom. - Daje nam również standardowy format do użycia akronimu w przypadku każdej przyszłej epidemii koronawirusa - wyjaśnił cytowany przez CNBC.

Wszystkie ręce na pokład, cały chiński przemysł produkuje maski
Koronawirus. Niemal wszystkie fabryki w Chinach produkują maski

Przypomnijmy, że wirus ten został wstępnie nazwany 2019-nCoV, ale w mediach społecznościowych już określa się go mianem wirusa z Wuhan czy koronowirusa z Chin.

Nowy wirus pojawił się pod koniec ubiegłego roku w chińskiej prowincji Hubei. Wywołał epidemię zapalenia płuc. Naukowcom w końcu udało się wyodrębnić patogen - to zupełnie nowy szczep koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-02-2020

KreatorKażdy kraj w którym ludzie oddają się niepotrzebnemu zabijaniu zwierząt, będzie musiał cierpieć z powodu wojen i epidemii zsyłanych przez materialną … Czytaj całość

11-02-2020

dziwnePrzecież wirus urwał się z laboratorium wirusologicznego w Wuchan więc dlaczego go tak nie nazwać na "cześć" wynalazców?

11-02-2020

....proponuję nazwę Co89-54758VX-984738-98974CBCVC-8894554

Rozwiń komentarze (11)